
- •Урок 4.1 «вибирати завжди нелегко»
- •Питання для карток (подані в Додатку 1) і відповіді на них:
- •«Скатертина тітоньки їжачихи або кожний вибір чогось коштує»
- •Додаток 1
- •Додаток 2
- •Додаток 5 історія тринадцята, в якій розповідається, що кожний вибір чогось коштує
- •«Гроші змушують мене робити вибір» (Фартушок Пенні)
- •Історія чотирнадцята, в якій розповідається про Дерево Рішень.
- •«Паровозик-вибирайко»
- •Урок 4.6 «федір вибирає домашнього улюбленця»
- •Подарунок до дня народження
- •Завдання додаток 2
- •Урок 4.7 « купуємо дім» (Для підготовки вчителів)
- •Параметри будинку
- •Параметри будинку
- •Параметри будинку
- •Параметри будинку
- •Параметри будинку
- •Сітка прийняття рішень
- •Картки з інформацією про родини картка родини джонсів
- •Картка родини преттерів
- •Картка родини харрісів
- •«Якщо більше чогось одного, то менше чогось іншого: Компромісний вибір»
- •«Як здійснити компромісний вибір» (Додаток 1) - для кожного учня;
- •Наочний матеріал
- •Історія шістнадцята, про те, що вибір не завжди означає «все або нічого»
«Паровозик-вибирайко»
ОГЛЯД:
Учні працюють у групах і самостійно, практикуються здійснювати вибір, маючи декілька альтернатив, за допомогою наочної ігрової моделі «Паровозика - Вибирайка». Учні також вчаться визначати альтернативну вартість вибору.
ЦІЛІ УРОКУ:
Визначити альтернативну вартість як кращу з невибраних альтернатив;
Визначити альтернативну вартість власного вибору;
Порівнювати вигоди і витрати, притаманні кожній альтернативі.
ОСНОВНІ ПОНЯТТЯ:
Обмеженість, необхідність вибору, альтернативна вартість.
НЕОБХІДНИЙ ЧАС: 1 урок
МАТЕРІАЛИ:
Виготовлений з паперу або зшитий із тканини «Паровозик-Вибирайко» довільних розмірів (приблизно 1.5 х 1 м, див. Додаток 1);
Чотири конверти з написаними на них проблемами (див. «Хід уроку», пункт 4);
Листки паперу невеликого формату – 2-3 для кожного учня;
Кольорові олівці або фломастери - для кожного учня.
ПІДГОТОВКА ДО УРОКУ:
Необхідно заздалегідь зробити на великому аркуші паперу або зшити із тканини «Паровозик-Вибирайко». Розміри можуть бути довільними. Загальний вигляд показаний у Додатку 1. Всі вагончики Паровозика – це кишені. Угорі варто розмістити кишеню «МІЙ ВИБІР» і кишеню «АЛЬТЕРНАТИВНА ВАРТІСТЬ МОГО ВИБОРУ».
ХІД УРОКУ:
Попросіть учнів назвати ті іграшки або настільні ігри, які вони хотіли б одержати. Запишіть всі запропоновані варіанти на дошці. Заохочуйте дітей називати все нові й нові іграшки, щоб список вийшов досить довгим. Обговоріть з учнями, чи можна одержати відразу всі іграшки, назви яких записані на дошці, чи ні. Підведіть учнів до висновку про те, що ми не можемо одержати абсолютно все, що хочемо. Поясніть цю ситуацію як ситуацію обмеженості. Напишіть слово «ОБМЕЖЕНІСТЬ» на дошці. Підкресліть, що, оскільки існує обмеженість, ми повинні вибирати: що саме нам найбільш потрібно, а від чого ми могли б і відмовитися.
Напишіть на дошці «АЛЬТЕРНАТИВНА ВАРТІСТЬ». Поясніть учням, що будь-який вибір нам коштує відмови від чогось іншого, невибраного нами. Друге за значенням після обраного нами – це і є альтернативна вартість нашого вибору.
Поясніть учням, що вони будуть грати з Паровозиком у гру, пов'язану з вибором і визначенням альтернативної вартості. Продемонструйте учням «Паровозик-Вибирайко» (розмістіть його на дошці або на стіні класної кімнати). Скажіть, що Паровозик поки що порожній і треба допомогти йому підготуватися до гри.
Об'єднайте учнів класу у чотири групи (за кількістю вагончиків у Паровозика). Дайте кожній групі по одному конверту. На конвертах можуть бути наступні написи:
Конверт № 1: «Ти прийшов з мамою до магазину іграшок. Ти можеш вибрати тільки одну іграшку, яку тобі куплять»
Конверт № 2: «Твоя родина вирішила придбати домашню тваринку. Ти можеш вибрати тільки одну тваринку»
Конверт №3: «Ти зголоднів. Що б ти з'їв? Вибери тільки одне блюдо»
Конверт №4: «У тебе є одна година вільного часу. Чим би ти хотів зайнятися? Вибери щось одне».
Роздайте кожному учневі по декілька листків паперу невеликого формату (щоб вони потім легко могли поміститися у конверті), кольорові олівці або фломастери. Поясніть учням, що вони у своїх групах повинні спільно з'ясувати, які варіанти рішення має та проблема, яка записана на їхньому конверті. Наприклад, група, що одержала конверт №3, може запропонувати такі варіанти:
Яблуко
Бутерброд з ковбасою
Тарілка борщу
Пиріжок
Морозиво
Після цього учні повинні вирішити, хто які варіанти намалює на своїх листках паперу. Попередьте учнів, що на одному листку треба намалювати тільки один варіант. Наприклад, один учень на своєму листку малює яблуко, інший малює бутерброд з ковбасою тощо.
Дайте групам час для виконання завдання (5-10 хвилин).
Попросіть представника кожної групи розповісти, які варіанти рішення проблеми в них є і які малюнки вони пропонують. Запропонуйте учням в групах покласти всі підготовлені малюнки до свого конверту.
Зберіть конверти з малюнками і розкладіть їх у кишені-вагончики «Паровозика-Вибирайка» (в одну кишеню-вагончик – один конверт).
Скажіть учням, що тепер Паровозик готовий грати з ними. Попросіть кого-небудь із учнів підійти до Паровозика та дістати конверт із будь-якої кишені-вагончика. Нехай учень прочитає, що написано на конверті, і зробить свій власний вибір з тих варіантів, що намальовані на листках із цього конверта. Попросіть учня пояснити, чому він зробив саме цей вибір. Потім запропонуйте учневі помістити обраний листок з малюнком у кишеньку зі словами «МІЙ ВИБІР». Запитайте, яка альтернативна вартість цього вибору? Картку із зображенням того, що є альтернативною вартістю вибору, треба помістити в кишеньку «АЛЬТЕРНАТИВНА ВАРТІСТЬ МОГО ВИБОРУ».
УВАГА! Характерні помилки:
А) на питання: «Чого коштував твій вибір?» учень відповідає, називаючи ціну певної речі в грошових одиницях. Підкресліть, що мова йде не про гроші, а про те, від чого ми відмовилися заради обраного нами варіанта. (Наприклад, купивши в магазині іграшок плюшевого ведмедика, ми відмовилися від покупки іграшкової машини. Виходить, наш вибір – це плюшевий ведмедик, а ціна вибору – відмова від покупки іграшкової машини);
Б) коли учень вибрав щось, зображене на одному листку, то він вважає, що альтернативна вартість його вибору – це все інше, зображене на всіх інших листках з конверта. Поясніть, що нам необхідно вибрати щось одне; альтернативна вартість – це наступне за значенням після обраного нами. (Наприклад, якщо ми вирішили купити в магазині іграшок плюшевого ведмедика, то альтернативна вартість нашого вибору – не всі інші іграшки, які ми не купили; це тільки ОДНА іграшка, друга за значенням для нас після плюшевого ведмедика. Поясніть учневі, який робить подібну помилку, що за умов, зазначених на конверті, йому куплять тільки ОДНУ іграшку. Отже, якщо йому не купили ведмедика, то це не означає, що замість ведмедика він отримає всі інші іграшки).
Переконайтеся, що всі учні зрозуміли, як грати з Паровозиком. Поверніть листки з малюнками з кишень «МІЙ ВИБІР» і «АЛЬТЕРНАТИВНА ВАРТІСТЬ МОГО ВИБОРУ» у відповідний конверт. Попросіть бажаючих пограти з Паровозиком, підійти до вагончиків з конвертами та повторити крок, описаний у пункті 9 «Ходу уроку».
Зверніть увагу дітей на те, що у різних учнів вибір може бути однаковим, але при цьому альтернативна вартість вибору може бути різною. (Наприклад, два учні вибирають плюшевого ведмедика, але при цьому в одного альтернативна вартість – іграшковий автомобіль, а в іншого – гра-конструктор).
Заохочуйте прагнення учнів пояснити, чому вони зробили саме такий вибір і як вони визначили альтернативну вартість свого вибору. НЕ КРИТИКУЙТЕ ВИБІР УЧНЯ! Підкресліть, що кожна людина сама здійснює свій вибір і повинна розуміти, від чого при цьому відмовляється. Поясніть, що, здійснюючи вибір, люди порівнюють свої вигоди зі своїми витратами.
Розмістіть Паровозик у класній кімнаті таким чином, щоб учні могли підійти до нього і пограти, наприклад, на перерві. Періодично змінюйте конверти із завданнями. Наприклад, можна помістити конверт «Твоя родина хотіла б чудово провести вихідний день. Що ви виберете?» з такими варіантами:
- піти всім разом у цирк;
- піти всім разом у кінотеатр;
- поїхати на рибалку;
- залишитися вдома дивитися телевізор тощо.
Паровозик можна використати і при груповому виборі класу, наприклад, вирішуючи проблему: «Куди поїхати всім класом на зимових канікулах?».
Якщо учням важко зрозуміти матеріал, пов'язаний із проблемою вибору та альтернативною вартістю, то грати з Паровозиком треба поетапно. На першому етапі в конверти із завданнями варто класти тільки по два листка з варіантами рішення. Наприклад: у конверт із запитанням «Ти зголоднів. Що б ти з'їв? Вибери тільки одне блюдо» можна помістити такі два листки:
- пиріжок з капустою;
- бутерброд із сиром.
Якщо мій вибір – пиріжок з капустою, то альтернативна вартість – це бутерброд із сиром. Якщо мій вибір - бутерброд із сиром, то альтернативна вартість вибору – пиріжок з капустою.
На наступному етапі завдання ускладнюється: у конверті з'являються вже не два варіанти, а три або чотири. Дітям варто пояснити, що альтернативна вартість – це не всі невибрані нами варіанти, а тільки щось одне, що є другим за значенням після вибраного нами. Альтернативна вартість вибору – це краща з невибраних альтернатив.
ВИСНОВКИ:
На закінчення зробіть огляд понять, розглянутих у ході уроку:
Всі люди вибирають;
Кожний вибір чогось коштує;
Альтернативна вартість вибору – це краща з невибраних альтернатив;
Раціональний вибір вимагає порівняння вигод і витрат;
Кожний вибір – індивідуальний, оскільки витрати і вигоди є різними для різних людей.
ОЦІНЮВАННЯ:
Переконайтеся, що всі учні в класі розуміють, як здійснюється вибір і як визначається альтернативна вартість. Для цього обговоріть:
А) Як можна охарактеризувати економічні потреби? Які вони? (Необмежені).
Б) Чи можна задовольнити абсолютно всі наші потреби? (Ні).
В) Чому ми повинні вибирати? (Тому що існує обмеженість).
Г) Що ми порівнюємо, коли вибираємо? (Наші вигоди і витрати).
Д) Що таке альтернативна вартість? (Це те, від чого ми відмовилися заради нашого вибору; це краща з невибраних альтернатив).
Попросіть учнів згадати, який вибір вони самі або члени їхньої родини вчора робили вдома, і яка була альтернативна вартість цього вибору (наприклад, у родині вирішували, що приготувати на вечерю, яку передачу дивитися по телевізору тощо).
ДОДАТОК 1