Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Уроки Мод 4.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.05.2025
Размер:
8.11 Mб
Скачать

«Скатертина тітоньки їжачихи або кожний вибір чогось коштує»

ОГЛЯД:

Учні читають історію тринадцяту книги «Відкриваючи двері у світ Економіки або історії Жучка Сонечка», в якій тітонька Їжачиха розповідає історію появи кишеньки на фартушку. Учні працюють у малих групах і, відповідно до розвитку подій в історії, вирізають із паперового макета скатертини нові предмети та заповнюють таблицю «Чого коштував мій вибір».

ЦІЛІ УРОКУ:

  • Обґрунтовувати, що кожний вибір обов'язково пов'язаний з відмовою від чого-небудь;

  • Визначати альтернативну вартість вибору.

ОСНОВНІ ПОНЯТТЯ:

Вибір, альтернативна вартість вибору

НЕОБХІДНИЙ ЧАС: 1 урок

МАТЕРІАЛИ:

  • «Історія тринадцята, в якій розповідається, що кожний вибір чогось коштує» з книги «Відкриваючи двері у світ Економіки або історії Жучка Сонечка» (Додаток 5);

  • Макет скатертини (Додаток 1) – для кожної групи учнів;

  • Ножиці – для кожної групи учнів;

  • Кольорові олівці – для кожної групи учнів;

  • Таблиця «Чого коштував мій вибір» (Додаток 2) – для кожної групи учнів;

  • Вірш С.Я. Маршака «Мастер-Ломастер» (Додаток 3) – для кожного учня;

  • Завдання до вірша С.Я. Маршака «Мастер-Ломастер» (Додаток 4) - для кожного учня.

ХІД УРОКУ:

1. Прочитайте «Історію тринадцяту, в якій розповідається, що кожний вибір чогось коштує».

2. Проведіть обговорення історії:

А) Чому скатертина була такою дорогою для тітоньки Їжачихи? (Це була бабусина скатертина і її в родині всі берегли).

Б) Чи є такі речі в родинах учнів, які по-справжньому дорогі всім членам родини і зберігаються як пам'ять? Порадьте учням поговорити про це з батьками, бабусями й дідусями.

В) Що трапилося зі скатертиною? (Вовченя з Лисеням перевернули на скатертину чорничне варення).

Г) Чому тітонька Їжачиха не викинула зіпсовану скатертину? (Занадто багато теплих спогадів було пов'язано зі скатертиною).

Д) Яка потреба виникла у тітоньки Їжачихи, коли вона готувала кошик з їжею для свого чоловіка Їжака? (Накрити чимось кошик).

Е) Що тітонька Їжачиха вирішила зробити зі скатертиною? (Зробити з неї серветку для кошика з їжею).

Ж) Що довелося «принести в жертву», від чого відмовитися, щоб одержати серветку? (Від улюбленої скатертини).

3.  Підкресліть, що дуже часто ми змушені вибирати. Від чогось доводиться відмовлятися. Будь-який вибір чогось коштує. Це і є АЛЬТЕРНАТИВНА ВАРТІСТЬ вибору. Іноді дуже шкода розлучатися з тим, від чого відмовляєшся у результаті вибору. Але все відразу мати не можна - тому доводиться вибирати. Ось і тітонька Їжачиха вибирала між скатертиною і серветкою. Обговоріть з учнями:

А) Що ж виявилося альтернативною вартістю вибору тітоньки Їжачихи, коли вона зробила серветку? (Скатертина).

Б) Що сталося через деякий час із серветкою і чому? (Краї серветки обтріпалися, оскільки Їжак увесь час просив давати йому саме цю серветку).

В) Що вирішила тітонька Їжачиха зробити із серветкою? (Викроїла із серветки кишеню для фартушка).

Г) Від чого тітоньці Їжачисі довелося відмовитися, щоб мати яскраву кишеньку на фартушку? (Від серветки).

Д) Що було альтернативною вартістю вибору, коли вона виготовила кишеню для фартуха? (Серветка).

4. Повідомте учням, що у цієї історії є продовження.

«Коли родина їжаків у неділю пекла картоплю, маленька вуглина з багаття потрапила на кишеню фартушка тітоньки Їжачихи. На кишені і фартушку тепер «красувалися» пропалені дірки. Тітонька Їжачиха дуже засмутилася».

Запитайте у дітей, що вони можуть запропонувати зробити тітоньці Їжачисі, щоб зберегти пам'ять про скатертину? Вислухайте пропозиції учнів. Продовжіть розповідь.

«Коли тітонька Їжачиха звернулася за порадою до Жучка Сонечка, то воно запропонувало вирізати листочок з кишені, щоб нашити його як аплікацію на новий кухонний рушник».

Обговоріть:

А) Що тітоньці Їжачисі довелося зробити, коли вуглини від багаття потрапили на її фартушок? (Вирізати листочок з кишені фартушка, щоб нашити його на новий кухонний рушник).

Б) Що було альтернативною вартістю вибору, коли тітонька Їжачиха зробила аплікацію на рушник? (Фартушок з яскравою кишенею).

5. Зверніть увагу учнів на те, що кожного разу, коли тітонька Їжачиха виготовляла нову річ, вона відмовлялася від старої, приносила її в «жертву». Тобто щоразу її вибір чогось коштував.

5. Поясніть учням, що зараз вони будуть, як і тітонька Їжачиха, робити зі скатертини ті ж самі речі. Для роботи сформуйте групи – бажано по три учні в кожній. Роздайте кожній групі викрійку «Макет скатертини» (Додаток 1), ножиці, кольорові олівці і копію матеріалу «Чого коштував мій вибір» (Додаток 2).

6. Зверніть увагу учнів на те, що спершу скатертину треба розфарбувати: яскравими кольорами - квіти, листочки, жучка-сонечко; темним кольором - пляму в кутку скатертини. Порадьте учням у групі самостійно домовитися, як вони узгодять свої дії. Виділіть на цю роботу достатньо часу.

7. Проінструктуйте учнів, що вирізати треба по лініях, проведених пунктиром. Запропонуйте організувати роботу поетапно. Спочатку один учень вирізає по пунктирній лінії серветку і заповнює перший рядок таблиці з роздавального матеріалу «Чого коштував мій вибір» (Додаток 2). Потім аналогічно діє другий учень, який виготовляє кишеню для фартушка і теж заповнює таблицю (другий рядок). Завершує роботу третій учень, який вирізає для кухонного рушника листочок-аплікацію і теж заповнює таблицю (третій рядок). Разом учні групи заповнюють пропуски в тексті, наведеному після таблиці. Переконайтеся в правильності заповнення таблиці усіма учнями.

ВИСНОВКИ:

  • Кожного разу, коли ми вибираємо, ми не тільки одержуємо щось, але й одночасно від чогось відмовляємося, чимось жертвуємо. Будь-який вибір чогось коштує;

  • Те найкраще, від чого ми відмовляємося при здійсненні вибору, називається альтернативною вартістю;

  • Будь-який вибір має альтернативну вартість.

ОЦІНЮВАННЯ:

Роздайте кожному учню копію вірша С. Маршака «Мастер-Ломастер» (Додаток 3). Нехай учні прочитають його і виконають завдання: заповнять пропуски в тексті, наведеному у Додатку 4.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]