- •Урок 4.1 «вибирати завжди нелегко»
- •Питання для карток (подані в Додатку 1) і відповіді на них:
- •«Скатертина тітоньки їжачихи або кожний вибір чогось коштує»
- •Додаток 1
- •Додаток 2
- •Додаток 5 історія тринадцята, в якій розповідається, що кожний вибір чогось коштує
- •«Гроші змушують мене робити вибір» (Фартушок Пенні)
- •Історія чотирнадцята, в якій розповідається про Дерево Рішень.
- •«Паровозик-вибирайко»
- •Урок 4.6 «федір вибирає домашнього улюбленця»
- •Подарунок до дня народження
- •Завдання додаток 2
- •Урок 4.7 « купуємо дім» (Для підготовки вчителів)
- •Параметри будинку
- •Параметри будинку
- •Параметри будинку
- •Параметри будинку
- •Параметри будинку
- •Сітка прийняття рішень
- •Картки з інформацією про родини картка родини джонсів
- •Картка родини преттерів
- •Картка родини харрісів
- •«Якщо більше чогось одного, то менше чогось іншого: Компромісний вибір»
- •«Як здійснити компромісний вибір» (Додаток 1) - для кожного учня;
- •Наочний матеріал
- •Історія шістнадцята, про те, що вибір не завжди означає «все або нічого»
Завдання додаток 2
«Вибери форму для футбольної команди»
У магазині є футболки білого, червоного, зеленого і світло-бузкового кольорів потрібних розмірів. Необхідно, щоб виконувалися наступні вимоги:
- футболки повинні пасувати до спортивних трусів блакитного кольору;
- вони не повинні швидко забруднюватися;
- вони повинні відрізнятися від футболок суперників, які носять блідо-зелені футболки.
Визначте альтернативи, критерії, заповніть «Сітку прийняття рішень» і дайте відповідь на запитання: футболки якого кольору треба купити для шкільної футбольної команди?
Варіанти |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Вибір:
________________________________________________________________________
Альтернативна вартість вибору:
________________________________________________________________________
Урок 4.7 « купуємо дім» (Для підготовки вчителів)
ОГЛЯД:
Учні матимуть змогу ознайомитися і застосувати на практиці 5-ступеневий процес прийняття рішення для здійснення колективного вибору та визначити альтернативну вартість прийнятого рішення.
ЦІЛІ УРОКУ:
Застосувати 5-ступеневий процес прийняття рішення для здійснення сімейного вибору;
Визначати альтернативну вартість прийнятого рішення.
КОНЦЕПЦІЇ:
Альтернативи, критерії, альтернативна вартість, проблема вибору.
МАТЕРІАЛИ:
Картки з характеристиками будинків (Додаток 1А-Д) - для кожної групи;
Слайди із зображеннями всіх п’яти будинків (Додаток 1А-Д);
«Сітка прийняття рішень» (Додаток 2) - для кожного учня і для кожної групи;
Слайд «Сітки прийняття рішень» (Додаток 2);
Картки з інформацією про родини (Додаток 3) – по одній картці для кожної групи. До початку уроку картки з Додатку 3 повинні бути розрізані.
ТЕОРІЯ:
Оскільки існує проблема обмеженості, економіка пов'язана з вибором і прийняттям рішень. Обмеженість має місце, коли економічні потреби більші, ніж ресурси, які необхідні для їхнього задоволення. Обмеженість спричиняє існування проблеми вибору. Індивідуальні рішення (індивідуальний вибір) приймаються окремими людьми, а соціальні рішення (соціальний вибір) приймаються групами людей і суспільством.
Рішення повинні прийматися дуже виважено, оскільки кожний вибір пов'язаний з альтернативною вартістю. Щоразу, коли ми вибираємо, ми від чогось відмовляємося. Реальна ціна будь-якого економічного рішення – це те, від чого ми відмовляємося заради обраного нами рішення. Економісти називають це альтернативною вартістю. Альтернативна вартість – це краща, після обраної нами, альтернатива, від якої ми відмовилися, зробивши свій вибір.
Як нам навчитися приймати найкращі рішення? Тут потрібен зважений систематичний підхід. Для цього скористаємося так званою 5-ступеневою моделлю прийняття рішення.
УВАГА!
Для того щоб легше було запам’ятати всі кроки 5-ступеневої моделі прийняття рішень, запропонуйте учням акронім ПАКОР:
1. Визначте (П)роблему. При прийнятті рішення, перш за все, необхідно визначити, у чому полягає конкретна проблема.
2. Перелічіть (А)льтернативи. Альтернативи – це варіанти розв’язання проблеми, які визначає людина, що приймає рішення.
3. Визначте (К)ритерії. Критерії – це стандарти, на підставі яких приймається рішення. Критерії характеризують мету і завдання, які сподівається досягти той, хто приймає рішення. Вони відіграють важливу роль для того, хто приймає рішення.
4. (О)цініть альтернативи. Той, хто приймає рішення, повинен оцінити альтернативи за критеріями: якою мірою кожна альтернатива відповідає кожному критерію.
5. Прийміть (Р)ішення. Після того, як усі альтернативи оцінені відповідно до критеріїв, той, хто приймає рішення, готовий обґрунтовано зробити свій вибір. Він вибере ту альтернативу, яка найбільш повно відповідає більшості критеріїв.
ХІД УРОКУ:
ВСТУП
Задайте учням питання: які рішення вони приймали сьогодні до того, як прийшли в школу? (Наприклад: яку кашу з’їсти на сніданок, що взяти із собою в школу на обід, що одягти). Запитайте учнів, які рішення приймали їхні родини сьогодні вранці? (Хто буде забирати дітей зі школи або після спортивних заходів, що родина буде їсти на вечерю, хто буде займатися хатньою роботою). Поясніть учням, що кожна людина змушена щодня приймати індивідуальні рішення. Ці індивідуальні рішення допомагають прийняти групові рішення. Групові рішення на рівні родини приймаються декількома особами разом.
На цьому уроці розглядаються декілька родин, кожна з яких приймає рішення: який будинок купити.
ЗАВДАННЯ
Прочитайте вголос опис наведеної нижче ситуації, з якою зіткнулася родина Уолкерів.
Родина Уолкерів складається із чотирьох осіб: мама, тато, Джун (9 років), Девід (14 років). Місіс Уолкер більше подобається жити в місті, ніж у передмісті, а містер Уолкер хотів би мати невелику ділянку, щоб займатися садівництвом. Девід захоплюється спортом і займається ним щодня після школи. Йому б хотілося ходити зі школи додому пішки. Якби в будинку був підвал, то це було б ідеальне місце для Джун, щоб займатися гімнастикою. Уолкери хотіли б мати будинок із трьома (або більше) спальнями й гаражем на дві машини. Вони розглядають декілька можливих варіантів придбання будинку. Уолкери не можуть витратити на це більше, ніж сто тисяч доларів. Прийміть рішення, який із запропонованих будинків родині варто придбати.
Поясніть учням, що є декілька будинків, можливість придбання яких розглядається родиною Уолкерів. Найкраще рішення повинно бути прийняте на основі використання 5-ступеневої моделі прийняття рішень.
Поясніть учням, як читати таблицю з характеристиками будинків, показавши їм слайди Додатку 1.
Роздайте копії Додатка 2 кожному учню.
Обговоріть:
1. Яка проблема стоїть перед родиною Уолкерів? (Родина повинна вирішити, який з будинків вибрати для покупки).
УВАГА!
Під час роботи і обговорення демонструйте по черзі слайд «Сітка прийняття рішень» та відповідні слайди із зображеннями та характеристиками п’яти будинків.
2. Які є альтернативи? (Використовуючи слайд Додатка 2, запишіть адреси п'яти будинків у колонку «Альтернативи». Нехай учні зроблять те ж саме у своїх «Сітках прийняття рішень». Нагадайте учням, що той будинок, який коштує більше, ніж родина може собі дозволити заплатити, не повинен бути записаний як альтернатива. Яким би ідеальним будинок не здавався з різних точок зору, ми чітко повинні дотримуватися правила, що родина не може вийти за межі свого бюджету).
3. Які критерії, або важливі фактори, родина повинна брати до уваги при прийнятті рішення? (Прочитайте ще раз опис ситуації з родиною Уолкерів для того, щоб визначити критерії, і впишіть їх у сітку прийняття рішень. Нехай учні зроблять те ж саме у своїх «сітках». Порівняєте виділені вами критерії з тими, які зазначені в зразку «сітки», розміщеної наприкінці опису даного уроку. Пам’ятайте, що ціна будинку є обмежуючим чинником і не повинна використовуватися як критерій).
УВАГА!
Ціну будинку слід розглядати як обмежуючий чинник, а не як критерій. Критерії – це ті цілі, які людина хоче досягти, вони не обмежують людей. Обмеження – це абсолютні рамки критеріїв (альтернатив). Сім'я Уолкерів не може купити дім за ціною, яка перевищує 100 000 доларів – це обмеження.
4. Яким чином кожна альтернатива співвідноситься із критеріями? (Подивіться на картки з параметрами будинків і визначте, яким критеріям кожний з будинків відповідає. Поставте «+» у кожній клітинці таблиці, де альтернатива відповідає критерію, і «–» там, де альтернатива критерію не відповідає).
5. Поясніть учням, що, коли вони відмовляються від чогось одного для того, щоб одержати щось інше – це називається вибір. Спираючись на «Сітку прийняття рішень», визначте, від чого відмовляється родина Уолкерів, якщо вона вибере будинок на вулиці Дестер? (Вони відмовляються від життя в місті заради того, щоб у них була поруч школа, щоб у будинку було три спальні, підвальне приміщення, земельна ділянка й гараж на дві машини).
6. Від чого відмовляється родина, якщо вона вибирає будинок на вулиці Файлер? (Сім’я в цьому випадку зможе жити в місті, але змушена буде відмовитися від земельної ділянки, гаража на дві машини й близько розташованої школи).
7. Який, по-вашому, наступний крок у процесі прийняття рішення? (Безпосереднє прийняття рішення, здійснення вибору).
8. Яке рішення буде прийнято відповідно до «Сітки прийняття рішення»? (Можливо, учні виберуть будинок, що одержав найбільше плюсів. Це логічно; однак люди можуть надавати одним критеріям більше значення, ніж іншим. Наприклад, один будинок може бути із трьома спальнями, але без земельної ділянки. Родина може віддати перевагу цьому будинку в порівнянні з іншими, що мають більше плюсів, оскільки спальні в цьому будинку більш просторі. У такий же спосіб учні можуть аргументувати свій вибір. Такий підхід прийнятний, оскільки рішення приймається виважено).
9. Що таке альтернативна вартість? (Альтернативна вартість – це відмова від можливості мати будинок, який за своїми характеристиками стоїть на другому місці за значенням для цієї родини).
УВАГА!
Прийняття групового рішення – це набагато складніший процес, ніж прийняття індивідуального рішення, через різнорідність цінностей членів групи. У нашому завданні критерії визначити легко, виходячи із опису ситуації в сім’ях.
Для того, щоб на практиці здійснити прийняття групового рішення із використанням методики ПАКОР, використайте реальні ситуації із класного чи шкільного життя.
10. Об’єднайте клас у групи по чотири учні. Роздайте кожній групі Додаток 1 (картки з характеристиками всіх п'яти будинків), Додаток 2 і одну картку з інформацією про родини із Додатка 3.
Кожна група повинна вибрати одного учня, що буде вести записи. Нехай учні уважно прочитають інформацію про сім'ю на картці та використають набуті навички процесу прийняття рішення, щоб вибрати кращий варіант будинку для «своєї родини». Учень, обраний для ведення записів, відповідає за заповнення «Сітки прийняття рішення».
Зберіть заповнені «Сітки прийняття рішення», або попросіть кожну групу прокоментувати свою «Сітку» і визначити альтернативну вартість свого рішення (див. наведений нижче зразок заповнення «Сітки прийняття рішення»).
11. Ще раз повторіть разом з учнями п’ятиступеневий процес прийняття рішення: сформулюйте Проблему, перелічіть Альтернативи, визначте Критерії, Оцініть альтернативи і прийміть Рішення.
Альтернативи |
Зразок прийняття рішення: родина Уолкерів |
||||||
Критерії |
|||||||
У місті |
Земельна ділянка |
Близько до школи |
Три спальні |
Гараж на 2 машини |
Підвал |
СУМА |
|
БАСС |
+ |
– |
– |
+ |
– |
+ |
3 |
МОНРО |
– |
+ |
+ |
+ |
– |
+ |
4 |
ДЕСТЕР |
– |
+ |
+ |
+ |
+ |
+ |
5 |
ФАЙЛЕР |
+ |
– |
– |
+ |
– |
+ |
3 |
Вибір: будинок, розташований по вулиці Дестер.
Альтернативна вартість вибору: будинок, розташований по вулиці Монро.
РОЗВИТОК ТЕМИ
Зв'язок із життям громади. Запросіть в клас агента з нерухомості й обговоріть, які критерії використовують у реальному житті люди, що купують будинки. Попросіть учнів розповісти запрошеному агентові, як 5-ступенева модель прийняття рішення може допомогти людям здійснювати вибір - тобто купувати реальну нерухомість.
Куточок родини. Попросіть учнів обговорити вдома з усіма членами родини можливість спільного сімейного відпочинку у найближчу суботу. Учні повинні будуть пояснити членам родини дію 5-ступеневої моделі прийняття рішення, на основі якої вони будуть заповнювати «Сітку прийняття рішень».
Зв'язок із пресою. Роздайте учням рекламні сторінки газет і опишіть класу наступну ситуацію: «У вашого кращого друга наступного тижня день народження. У вас є п'ять доларів, щоб купити подарунок. Виріжте з газети не більше п'яти зображень предметів, які ви хотіли б купити для вашого друга. Намалюйте «Сітку прийняття рішень» на великому аркуші паперу і наклейте вирізані оголошення в графу «Альтернативи». Заповніть «Сітку прийняття рішень» і виділіть маркером предмет, який ви вибрали для покупки. Предмет, що є альтернативною вартістю вашого вибору, підкресліть однією лінією».
ДОДАТОК 1А

Критерії