
Урок української мови з використанням партнерської технології
Тема: Прикметник. Мета: поглибити і узагальнити знання учнів про прикметник, повторити основні орфограми; розвивати спостережливість, логічне мислення, вміння аналізувати, і узагальнювати; підтримувати інтерес до вивчення рідної мови. Тип уроку. Узагальнення і систематизації знань. Обладнання: таблиці, сигнальні картки, картки для індивідуальної роботи, запис мелодій для музичної паузи. ХІД УРОКУ І. Організаційна хвилинка.
Прикметник - це частина мови, Без нього нам не обійтись. Ти вслухайсь в слово пречудове, Йому, як другу, усміхнись. Земля – ласкава, люба, рідна, А сонце – щире, золоте, А небо – лагідне й погідне, Життя – прекрасне, дороге, А очі в мами – добрі, ніжні, А голос - чистий і дзвінкий. А руки – теплі і надійні, А погляд – сонячний, ясний.
ІІ. Перевірка теоретичних знань (хто швидше підніме сигнальну картку). 1. Розділ мовознавства, що вивчає відомості про частини мовлення… 2. Прикметник – це … частина мови. 3. Прикметник означає … ІІІ. Удосконалення практичних навичок і умінь. 1. Виписати у зошити прикметники з епіграфа, визначити, до якого розряду за значенням вони належать. 2. Заповнення таблиці (на дошці прикріплені малюнки лимона, яблука, груші, полуниць, помідора, будинку, берези, м’яча, собаки, до певного часу вони закриті від учнів. Біля малюнків прикріплюється таблиця).
Запитання |
Колір |
Розмір |
Форма |
Смак |
Запах |
Назва предмета |
Який? |
|
|
|
|
|
|
Яка? |
|
|
|
|
|
|
Яке? |
|
|
|
|
|
|
Які? |
|
|
|
|
|
|
Вчитель малює фоторобот першого предмета. Цей предмет жовтого кольору, невеликого розміру, овальної форми. Кислий на смак. Має приємний запах. (В той час, як учитель називає ознаки, учні по черзі записують прикметники до таблиці). Другий предмет. А це червонощоке, велике, кругле, солодке, запашне. Записано. Працюємо далі. Вони червоні, невеличкі, продовгуваті, солодкі, духмяні. Фотороботи складено. Шукайте, діти. (Учитель відкриває малюнки предметів. Учні знаходять відповідний опис малюнка і в останній графі записують назву предмета, що відповідає малюнку та опису. Таблиця набуває такого вигляду.
Запитання |
Колір |
Розмір |
Форма |
Смак |
Запах |
Назва предмета |
Який? |
жовтий |
невеликий |
овальний |
кислий |
приємний |
лимон |
Яка? |
|
|
|
|
|
|
Яке? |
червонощоке |
велике |
кругле |
солодке |
запашне |
яблуко |
Які? |
червоні |
маленькі |
продовгуваті |
солодкі |
духмяні |
полуниці |
Учні пояснюють, чому зробили такий вибір). Залишилися ще невпізнані об’єкти. (Учні підходять до дошки і записують слова – ознаки до слів - картинок, їх назви). Груша — яка? Жовта, велика, овальна, солодка. Помідор — який? Червоний, великий, круглий, соковитий. Будинок — який? Новий, великий, світлий, дерев’яний. Береза — яка? Висока, струнка, білокора. М’яч — який? Круглий, червоний, гумовий. 3. Словниковий диктант. Життя, промінчик, духмяні, з»являється, осінній, не сумний, а радісний, розкішне, яскраво-жовтий, жовтогарячий, ясночолі, найдорожча. Самоперевірка. Один учень коментує орфограми біля дошки, інші перевіряють записане в зошиті. 4. Бесіда за текстом словникового диктанту. - Які орфограми повторили під час диктанту? - Що залишилося поза нашою увагою? 5. Музична пауза. (Звучить спокійна мелодія, щоб учні трохи відпочили і були готові до виконання нових завдань). 6. Виконання на дошці словотвірного розбору слів безлистий, прибережний, синьоокий. 7. Вибірковий диктант. Записати лише ті прикметники, які мають ступені порівняння: Тривалий, навчальний, довгий, громадянський, ефектний, ефективний, гарний, тоненький, премудрий. 8. Пояснення незрозумілих слів у диктанті. 9. Дидактична гра. Учень дістає з мішечка предмет, називає його і складає зв’язний текст, використовуючи прикметники. (Учні описують два-три предмети). 10. Цікава гра. Гра проходить у три тури. З кожного ряду «ланцюжком» виходять учні, що виконують завдання. На другий тур відбирається той, хто найкраще зі свого ряду виконає завдання. Завдання. Перетворити словосполучення за зразком. Суп з риби — рибний суп. 1 рядок Бичок із соломи— Костюм українця— Шишка сосни— Стежка у лісі— Журнал класу— Стіл для письма— Стежка у лісі— 2 рядок Магазин для взуття— Сонце літом— Норма на день— Зупинка тролейбуса— Мед бджіл— Спів солов’я— Барліг ведмедя— 3 рядок Зал для читання— Басейн для плавання— Берег моря— Подвір’я школи— Стежина лісу— Магазин для овочів— Поличка для книжок— (Визначення переможців. По одному учню із ряду). 2 тур Завдання для першого ряду. Утворити метафоричні сполуки із звичайним порівнянням. Зразок. Кучері м’які, немов шовк — шовкові кучері.
М’язи міцні, немов зроблені із заліза—
Погляд гордий, як у орла—
Сонечко ясне і тепле, наче веселе—
Мед на колір, ніби золотий—
Загар такий темний, як шоколад—
Завдання для другого ряду. До словосполучень першого абзацу дібрати вислови з другого.
Рука, яка нічого не відчуває—
Дуже швидкий удар—
Темно-коричневий загар—
Світло-русий чуб—
Сильний, різкий голос—
Для довідок.
Дерев’яна рука.
Шоколадна засмага.
Золотий чуб.
Блискавичний удар.
Металевий голос.
Завдання для третього ряду. Замініть звичайні прикметники метафоризованими. 1. Красивий голос — (солов’їний голос). 2. Безлюдне село— 3. Повільна річка— 4. Розумна голова— 5. Добре серце— (Завдання на перший та другий тури подаються на картках). 3 тур 1 завдання. Визначити рослини. Трав’яниста лісова рослина. Цвіте білими квіточками і дає їстівні ягоди червоного кольору. (Суниця, полуниця, чорниця, обліпиха). 2 завдання. Визначити дерево. Листяне дерево з білою корою і дрібненькими листочками. (Вільха, сосна, яблуня, береза). 3 завдання. Визначити тварини. Це хижий птах з гострим і кривим дзьобом. Добре бачить уночі. Знищує мишей. (Півень, шуліка, сова, ґава). (Визначення переможця). ІV. Підсумки уроку. Виписати з художньої літератури п»ять простих речень. Виконати морфологічний розбір трьох прикметників. Домашнє завдання.