- •Практичне заняття № 4
- •Самостійна підготовка до заняття
- •Хід заняття:
- •Література:
- •Практичне заняття № 6
- •Самостійна підготовка до заняття
- •Хід заняття:
- •Література:
- •Практичне заняття № 7
- •Самостійна підготовка до заняття
- •Мотивація знань студентів.
- •Обговорення теоретичних питань.
- •Богуш а.М., Лисенко н.В. Українське народознавство в дошкільному закладі. – к: Вища школа, 2002.
- •Література:
- •Богуш а.М., Лисенко н.В. Українське народознавство в дошкільному закладі. – к: Вища школа, 2002.
Хід заняття:
Мотивація знань студентів.
Обговорення теоретичних питань.
Аналіз виконання практичних завдань.
Підсумок заняття.
Література:
Богуш А.М., Лисенко Н.В. Українське народознавство в дошкільному закладі. – К: Вища школа, 2002.
Звичаї нашого народу. – К., 1991.
Погребенник Ф.П. Наша дума, наша пісня. – К., 1991.
Правдюк О.А. Українські народні пісні. – К., 1997.
Самсоник Н.Ф. Народна мудрість // Дошкільне виховання. – 1989. - № 3.
Українські народні вірування, повір’я, демонологія. – К., 1991.
Українські народні пісні в записах І. Франка. – Львів, 1966.
Чебатюк О.Ю. Календарно-обрядові пісні. – К., 1987.
Практичне заняття № 7
Тема: Українська народна казка в дошкільному закладі
Мета: Познайомитися з жанровими особливостями, видами і типами української казки; формами, методами і прийомами роботи з казкою в різних вікових групах.
Самостійна підготовка до заняття
Питання для обговорення:
Які жанрові особливості українських казок?
У чому специфіка художніх способів виразності казок?
Види українських народних казок.
Які форми і методичні прийоми роботи казкою використовуються в дошкільному закладі?
Практичні завдання:
Укласти розгорнуту анотацію казок, представлених у збірнику за схемою:
Назва казки;
Мета використання;
Вікова група
Словник;
Можливі форми роботи з казкою.
Розробити сценарій вечора розваг на одну з запропонованих тем.
«Казка дідуся Панаса”;
«Мандрівка у прекрасний світ казки»
Ход занятия
Мотивація знань студентів.
Обговорення теоретичних питань.
Аналіз виконаних практичних завдань.
Підсумок завдання.
Література:
Богуш а.М., Лисенко н.В. Українське народознавство в дошкільному закладі. – к: Вища школа, 2002.
Малятко: Программа воспитания детей дошкольного возраста. – К., 1991.
Запорожец А.В. Психология восприятия ребенком – дошкольником литературного произведения. – Т. 1. – С. 69.
Сухомлинский В.А. Сердце отдаю детям. – К., 1970.
Франко І. Коли ще звірі говорили: Казки для дітей.
ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ № 8
Тема: Методи і прийоми роботи з дітьми з ознайомлення з українськими звичаями і обрядами.
Мета: Познайомитися з особливостями методики роботи з дітьми різних вікових груп з ознайомлення їх з українськими звичаями й обрядами.
Самостійна підготовка до заняття
Питання для обговорення:
Методика ознайомлення дітей різних вікових груп зі звичаями й обрядами українського народу.
Спільна робота д/закладу і сім’ї в ознайомленні дітей зі звичаями і традиціями України.
Практичні завдання:
Розробити перспективний план підготовки до одному з обрядів (на вибір студентів).
Зробити добірку народного дитячого фольклору обрядового змісту для дітей старшого дошкільного віку.
Хід заняття
Мотивація знань студентів.
Обговорення теоретичних питань.
Аналіз планів навчально-виховної роботи, складених студентами.
Підсумок заняття.
Література:
Богуш А.М., Лисенко Н.В. Українське народознавство в дошкільному закладі. – К: Вища школа, 2002.
Воропай О. Звичаї нашого народу. – К., 1991.
Кулуська Л.В. Старшим дошкільникам про народні ремесла, звичаї та обряди, символи й обереги дому. – К., 1992.
Сухинов Н. Обычаи, традиции и преемственность поколений. – М., 1976.
ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ № 9
Тема: Структурні особливості українських народних ігор. Методика їх використання в різних вікових групах.
Мета: Познайомитися зі структурними особливостями народних ігор, специфікою методичних прийомів, що використовуються в різних вікових групах. Формувати вміння моделювати проведення ігор в дошкільному закладі, аналізувати складені плани використання народних ігор у роботі дошкільного закладу.
Самостійна підготовка до заняття
Питання для обговорення:
Народні ігри дидактичної спрямованості, їхнє місце в педагогічному процесі дошкільного закладу.
У чому полягає особливість народних ігор?
Види – групи народних ігор.
Практичні завдання:
Проаналізувати народні рухливі ігри різних вікових груп і скласти анотацію до методики їх проведення.
Скласти перспективний тематичний план сезонного використання ігор в різних вікових груп.
Хід заняття
Мотивація знань студентів.
Обговорення теоретичних питань.
Аналіз виконання практичних завдань.
Підсумок заняття.
Література:
Гриневский В.В. Игры и развлечения. – М., 1924.
Довжик В. Літала сорока по зеленім гаю. – С. 126-128.
Лубенец Т. Педагогические беседы. – СПб, 1913.
Скуративській А. Берегиня. – С. 97-98.
Усова А.П. Русское народное творчество в д/саду. – М., 1972.
ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ № 10
Тема: Спостереження і аналіз заняття з ознайомлення дітей з сімейними святами і традиціями.
Завдання для опрацювання:
Переглянути в дошкільному закладі заняття з народознавства на ознайомлення дітей з сімейними святами та обрядами.
Хід заняття.
Прихід в дошкільний заклад.
Перегляд заняття з народознавства.
Аналіз та колективне обговорення заняття (орієнуватися на подану схему аналізу).
Схема аналізу заняття.
Народознавчі, виховні завдання, їх повнота, доцільність.
Підготовка до заняття: кількість дітей на занятті, як розставлено стільці, де і як розміщено дидактичний та ілюстративний матеріали.
Організаційний момент: його тривалість, місце рідної мови в організації дітей на занятті, прийоми активізації дітей, тон та інтонаційна виразність мовлення вихователя; вітання вихователя та дітей.
Хід заняття. Послідовність його етапів, їх тривалість та ефективність, структурна характеристика заняття. Співвідношення прийомів навчання; місце гри та ігрових прийомів на кожному етапі заняття. Наочність, дидактичний матеріал., ТЗН, їх доцільність.
Мовлення дітей. Мовленнєва активність. Характеристика українського мовлення дітей; розуміння дітьми українського мовлення, побудова речень, діалогів, розповідей. Ставлення вихователя до мовленнєвих помилок дітей.
Мовлення вихователя: відповідність літературним нормам української мови, інтонаційна виразність українського мовлення (стенографічний запис).
Закінчення заняття. Прийоми, спрямовані на узагальнення та систематизацію матеріалу. Оцінка та результативність заняття.
