Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
6 клас.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.04.2025
Размер:
3.01 Mб
Скачать

6. Розучування пісні «Ти чуєш, море?» композитора о. Зацепіна

на слова М. Пляцковського (варіативний варіант — пісня

О. Янушкевич «Я малюю мрію»).

Бесіда та слухання пісні.

  • Яким настроєм, почуттям пронизана пісня?

  • Чи співзвучна вона вашим думкам і мріям?

  • Розгляньте репродукцію картини «Корабель "Імператри­ця Марія" під час шторму» видатного художника-мариніста Івана Айвазовського. Який стан моря передав живописець?

Розучування першого куплету пісні (з опорою на нотний текст пісні).

При розучуванні слід звернути увагу на наявний стрибок у ме­лодії приспіву, особливості метроритму, зміну ладу.

  • Спробуйте створити мелодію на текст приспіву.

  • Порівняйте пісню «Ти чуєш, море?» з піснею О. Янушкевич. «Я малюю мрію».

7. Підсумок уроку.

  • Яке враження справив на вас урок, його музика?

  • Яка основна тема об'єднує музичні твори, що звучали на уроці?

Оцінювання музично-творчої діяльності учнів на уроці.

8. Домашнє завдання.

Слухати музику за власним вибором.

9. Вихід учнів із класу (кабінету) під звучання фр. Сюїти «Веснянки»

урок 25

Тема. Веснянок коло різнобарвне.

Мета. Визначити особливості весняних образів, утілених у музичних творах різних жанрів, та виражених у них почуттів. Розвивати здібності до різних ви­дів музично-творчої діяльності. Виховувати цін­нісне ставлення до музичного мистецтва, інтерес до творчості І. Шамо, М. Вериківського, В. Філі­пенка, до народної пісні, а також естетичний смак та почуття любові до природи.

Музичний матеріал: І.Шамо «Веснянка» з «Української сюїти» (слу­хання); М.

Вериківський. Сюїта «Веснянки» (слу­хання); В. Філіпенко «Веснянка» (розучування).

Тип уроку: урок поглиблення теми.

Обладнання: музичні інструменти (баян, акордеон, фортепіа­но), темброві-шумові інструменти, нотна дошка, магнітофон (музичний центр, DVD), портрети І. Шамо, В. Філіпенка, М. Вериківського.

ХІД УРОКУ

1. Організаційний етап уроку.

Вхід учнів до класу (кабінету) під звучання фрагменту сюїти «Веснянки» композитораМ. Вериківського.

2. Актуалізація музичних вражень, опорних знань учнів.

Що ви можете сказати про музику, яка звучала на початку уроку?

Повторне слухання фрагментів симфонічної сюїти «Веснянки» композитора М. Вериківського.

Організація аналізу-інтерпретації музичного твору у групах із використанням технології «Мікрофон».

Орієнтовні питання для аналізу.

  • Чи можна сказати, що твір побудований на контрасті на­строїв, музичних образів, почуттів?

  • Чи пов'язано це з побудовою сюїти? Скільки частин вона має? Які особливості кожної частини сюїти?

  • Спробуйте рухами передати характер кожної частини.

  • У яких кольорах ви уявляєте музику сюїти?

  • Чи з'явилось у вас бажання виконати одну з веснянок або пісню композитора В. Філіпенка «Веснянка»?

3. Виконання пісні «Веснянка» композитора в. Філіпенка танцювальними рухами, а по можливості й із супроводом.

4. Слухання «Веснянки» з «Української сюїти» Ігоря Шамо.

Розповідь учителя.

Ігор Наумович Шамо (1925—1982) — український компози­тор, народився у м. Києві. Батьки майбутнього композитора не бу­ли музикантами, але дуже любили слухати і співати пісні. Його, першими словами стали пісні, а найбільшою любов'ю — музика.

Коли юнак закінчував 10 клас, спалахнула війна Здобувши початкову медичну освіту, він у 18 років пішов на фронт. Із лікар­ською сумкою, зброєю та з акордеоном у руках від Москви до Бер­ліна пройшов із боями військовий фельдшер Ігор Шамо. У хвили­ни затишшя він грав бійцям пісні, які були його вірними друзями в буремний час.

У повоєнні роки, навчаючись у Київській консерваторії в Л . Ревуцького, він успадкував від нього традицію захоплення народною музикою та тонке, обережне ставлення до народної пісні. Саме то­му надалі український фольклор відігравав надзвичайну велику роль у його творчості! Але композитор звертався до національної музики ще й інших народів — російської, болгарської, молдав­ської, грузинської, вірменської, азербайджанської...

Особливості, інтонації та самобутній дух національних куль­тур звучать у багатьох творах композитора, серед яких фортепі­анні сюїти «Тарасові думи», «Гуцульські акварелі», «Картини ро­сійських живописців», «Молдавська поема-рапсодія», квартети «Український», «Болгарський», «Дружба»,

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]