Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
6 клас.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
09.01.2020
Размер:
3.01 Mб
Скачать

5. Розучування пісні композитора в. Філіпенка «Веснянка».

  • Яким настроєм, почуттями пронизана пісня?

  • Визначте характер пісні, користуючись «Словничком радіс­ної музики».

  • Чи нагадує ця пісня старовинні народні веснянки?

  • Які особливості музичної мови пісні? Чи є різниця у звучан­ні куплетів і приспіву?

Відчутна різниця в ритмі, мелодії, звуковідтворенні куплетів і приспіву. Це три різновиди ритмічної і мелодичної організації зву­ковідтворення.

Розучування першого куплету пісні проходить з опорою на нотний запис. Особливу увагу слід звернути на 2 епізод пісні (вока­лізація на склади «там», «та-ба-да-ба»).

6. Підсумок уроку.

  • Якій темі був присвяченій урок?

  • Яка музика вас вразила на уроці?

  • Чому М. Римського-Корсакова називають найбільшим каз­карем серед музикантів?

  • Які його твори, написані на казкові сюжети, ви знаєте і

  • Який твір композитора називають весняною казкою?

  • Чим відрізняється музична характеристика Снігуроньки та Леля?

Оцінювання музично-творчої діяльності учнів на уроці,

7. Домашнє завдання.

Слухати музику за власним вибором. Визначити почуття, вті­лені в музиці.

8, Вихід учнів із класу (кабінету) під звучання музики, обраної за їхнім бажанням.

урок 23

Тема. Весняні образи в музиці.

Мета. Продовжувати знайомство учнів з образами опери М. Римського-Корсакова «Снігуронька», піснями на весняну тему. Формувати в учнів відчуття кра­си природи, людських стосунків через призму му­зичного мистецтва. Виховувати інтерес до оперної музики, любов до природи, людей, віру в торже­ство правди і добра.

Музичний та візуальний матеріал: М. Римський-Корсаков. Фрагменти з опери «Снігуронька»: вступ, хор «Збирались птахи», сцена танення Снігуроньки. В. Філіпенко «Веснян­ка» (розучування); В. Васнєцов

«Снігуронька» (сприймання). Тип уроку: урок поглиблення теми.

Обладнання: музичні інструменти (баян, акордеон, фортепіа­но), темброві-шумові інструменти, нотна дошка, магнітофон (музичний центр, DVD), портрети композиторів М. Римського-Корсакова, В. Філіпенка, художника В. Васнєцова.

ХІД УРОКУ

1. Організаційний етап уроку.

Вхід учнів до класу (кабінету) під звучання фрагмента з опери «Снігуронька».

2. Актуалізація музичних вражень, опорних знань учнів.

  • Під яку музику ви заходили до класу (кабінету)?

  • Який твір ліг в основу опери «Снігуронька»?

  • Які головні герої опери?

  • Який характер арії Снігуроньки?

  • Які особливості пісні Леля?

3. Мотивація музично-навчальної діяльності учнів.

  • Послухайте фрагмент з опери «Снігуронька».

Як музичні номери передають розвиток сюжету, настрої, почуття персонажів казки?

  • Подумайте, чим відрізняється музична характеристика головних героїв: Снігуроньки, Весни, Мороза, Берендея, Леля...

  • Який оперний герой сподобався вам найбільше?

  • Розкажіть про музику та свої враження від неї.

4. Слухання фрагментів з опери «Снігуронька»: вступ, хор

«Збирались птахи», сцена танення Снігуроньки.

  • Які особливості музики вступу?

Оркестровий вступ уводить у царство природа. Музика напо­внена звуками лісу, таємничим шелестом, криками птахів. Серед тем виділяються дві: тема Діда Мороза й тема Весни.

Із великою майстерністю композитор зображає голоси птахів. У музиці чується крик зозулі, стук дятла, посвисти, Цокання пта­хів. На фоні гомону птахів звучить хор «Збирались птахи».

  • Яку картину і як змальовує музика?

Ніжне звучання дерев'яних духових інструментів, зміна гар­моній, регістрів змальовує картину пташиних пісень і танцю.

  • Послухайте кульмінаційний епізод у розвитку образу Снігу­роньки — сцену танення із 4 дії опери.

Слухання сцени танення Снігуроньки.

  • Яке враження від звучання музики?

Снігуронька тане, прощаючись із життям, із людьми, й коха­ним. Ніжні, теплі інтонації в голосі Снігуроньки підкреслені зву­чанням струнних інструментів.

Її перетворення на дзвінкий струмочок яскраво «зображене» арфою.

«Мов весняний сніг, розтанула вона!» — сказав її коханий Мизгир, який надалі в розпачі кидається в озеро.

Снігуронька та її мати Весна поступаються місцем спекотному Літу. Так переплелися в сюжеті опери ритми природи з людськи­ми взаєминами та почуттями.

  • Який короткий висновок можна зробити щодо твор­чості композитора, опери «Снігуронька»? (М. Римський-Корсаков — композитор-казкар, Опера «Снігуронька» — казкова, весняна опера.)

  • Уявіть, що ви — художники.

  • Намалюйте свої декорації до опери «Снігуронька».

  • Подумайте, кого з героїв опери ви хотіли б зобразити — Снігуроньку, пастушка Леля чи Весну та її прихід у царство бе­рендеїв?

  • Який український композитор написав оперу «Зима і Вес­на»? (М. Лисенко.)

  • Який російський композитор написав балет «Весна священ­на»? (І. Стравінський.)

5. Розучування пісні В. Філіпенка «Веснянка» (2 і 3 куплети).

  • Який життєвий зміст пісні, які почуття в ній виражені?

  • Які особливості побудови пісні та характер кожної її части­ни? Що є характерним для музичної мови заспіву, приспіву?

Виконання першого куплету пісні.

При подальшому розучуванні пісні (2 і 3 куплет) слід звернути увагу на характер виконання кожної частини, двоголосся (по мож­ливості) куплетів.

6. У кожного народу існує багато пісень, пов'язаних із весною.

Весна, її прихід оспівується також українським народом.

У кожному регіоні були свої весняні пісні (веснянки), свої вес­няні хороводи.

  • Які весняні пісні, веснянки ви можете згадати та ви­конати?

  • Що ви знаєте про стародавні традиції зустрічі весни?

Проведення конкурсу весняних пісень або виконання фраг­мента весняного образу, пісенної інсценізації.

7. Підсумок уроку.

  • Яка музика звучала на уроці?

  • Як вона вплинула на вас?

  • Які почуття викликала?

  • На що був спрямований урок?

  • Якій темі він був підпорядкований?

  • У яких кольорах ви бачите музику уроку? .

— Чи згодні ви з такими словами:

Весни без пісні не буває,

Вона веснянкою вітає?

Оцінювання музично-творчої діяльності учнів на уроці.

8.Домашнє завдання.

Слухати музику за власним вибором. Звернути увагу на музич­ні твори, присвячені весні. По можливості намалювати декорації до опери «Снігуронька» або героїв цієї опери.

9.Вихід учнів із класу (кабінету) під звучання музики, обраної за їхнім бажанням.

урок 24

Тема. Мелодії весни і мрії.

Мета. Продовжувати знайомство учнів з весняними об­разами, втіленими в музичних творах різних жан­рів. Поглибити знання про творчість М. Вериків- ського. Закріпити визначення понять «сюїта», «варіації». Розвивати художньо-творчі здібності, здатність до самореалізації. Виховувати інтерес до народної пісні-веснянки, творчості М. Вериківського, О, Зацепіна.

Музичний матеріал: М. Вериківський «Веснянки»; О. Зацепін «Ти чу­єш,

море?»

Тип уроку: урок поглиблення теми.

Обладнання: музичні інструменти (баян), темброві-шумові інструменти, нотна дошка, магнітофон (музичний центр, DVD), портрети М. Вериківського, О. Зацепіна.

ХІД УРОКУ

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]