Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
6 клас.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.04.2025
Размер:
3.01 Mб
Скачать

8. Підсумок уроку.

  • Яке враження справила на вас музика уроку?

  • Назвіть особливості композиторського стилю Й. С, Баха та Л. Бетховена.

  • Які особливості вираження життєвого змісту та почуттів у гомофонній та поліфонічній музиці?

  • Чи відчули ви на собі силу впливу музики композиторів Й. С. Баха та Л. Бетховена?

Оцінювання роботи учнів на уроці.

9. Домашнє завдання.

Слухати музику за власним вибором. Звернути увагу на музич­ний виклад у прослуханих творах. Розповісти про почуття, втілені в них, на уроці. Відтворити свої музичні враження у творчих ро­ботах.

10.Вихід учнів із класу (кабінету) під звучання музики, обраної за їхнім бажанням.

УРОК 9

Епіграф до уроку:

«Пісня ні в добру, ні в злу годину не покидає люди­ну».

Українське прислів'я

Тема. Пісні філософа-поета.

Мета. Визначити особливості відображення життєво­го змісту та почуттів у пісенній Творчості Г. Ско­вороди. Збагатити емоційно-естетичний досвід учнів через осягнення художньо-образної суті музичного мистецтва, через пісенну творчість. Розвивати творчі здібності учнів. Виховувати ін­терес до творчості Г. Сковороди, емоційну чутли­вість до музики, а також почуття гумору та есте­тичний смак.

Музичний матеріал: Г. Сковорода «Всякому городу нрав і права», «Ой ти, птичко жолтобоко» (слухання); німецька на­родна пісня «Музиканти» (український переклад М. Яскулка).

Тип уроку: урок поглиблення теми.

Обладнання: музичні інструменти (баян), темброві-шумові інструменти, нотна до­шка, магнітофон (музичний центр, DVD), портрет Г. Сковороди.

ХІД УРОКУ

1. Організаційний етап уроку.

Вхід учнів до класу (кабінету) під звучання «Менуету» Л. Бет­ховена.

Музичне вітання.

2. Актуалізація музичного досвіду учнів.

  • Яка музика вітала вас, коли ви заходили до класу (ка­бінету)?

  • До якого музичного викладу вона належить?

— Назвіть особливості «музичного почерку» композитора Й. С. Баха.

  • Які приклади впливу музики на людину ви можете на­вести?

— Із якими музичними враженнями ви прийшли на сьогод­нішній урок?

  • Які творчі роботи ви можете продемонструвати?

3. Виконання німецької народної пісні «Музиканти».

  • Який характер пісні?

  • Який виклад пісні — гомофонний чи поліфонічний?

Виконання пісні одноголосно та двоголосно в різних варіантах:

учитель — клас, солісти — хор, перша група — друга група.

4. Мотивація музично-навчальної діяльності учнів.

— Яка роль музики, пісні в житті людини?

Є таке українське прислів'я: «Пісня ні в добру, ні в злу годину не покидає людину».

Його слушність потверджує творчість українського філософа-поета Григорія Сковороди, з якою ми сьогодні познайомимось.

5. Слухання пісенних творів Г. Сковороди «Всякому городу нрав і права» та «Ой ти, птичко жолтобоко» зі збірки «Сад божественних пісень».

Розповідь учителя.

Сьогодні ми познайомимося з однією з найцікавіших поста­тей в історії України XVIII ст. — українським філософом, поетом, педагогом, музикантом Григорієм Савичем Сковородою (1722 — 1794).

Він був сином простого козака, проте здобув всебічну освіту, знав латину, грецьку, німецьку, єврейську мови, викладав пое­зію.

Його погляди на світ були сміливими, новими й водночас близь­кими народу, а тому філософа, який мандрував пішки Україною, із цікавістю слухали в містах і селах.

Твори Г. Сковороди — це роздуми про сенс життя. Його вірші, байки в прозі поширювалися в народі в рукописах.

Цікава сторінка життя Григорія Сковороди пов'язана з музи­кою. Музичну освіту він здобув у Києво-Могилянській академії, співав у санкт-петербурзькій придворній співочій капелі, грав на різних музичних інструментах: бандурі, лірі, цимбалах, сопілці, флейті, скрипці, гуслях.

Існують музичні твори, написані Григорієм Савичем: пісні, кантати, псалми... Найбільшу популярність здобули пісні та тек­сти віршів із рукописної поетичної збірки «Сад божественних пі­сень» (1753—1785).

Г. С. Сковорода збагатив пісенний жанр філософською, громадянською, сатиричною тематикою. Він висміював панські при­мхи, недоладні закони й безглузді порядки, жадібність, дурість, лінощі...

Пісні філософа-музиканта збереглися здебільшого у нам'яті народу. Лише кілька пісенних творів були видані, зокрема «Ой ти, птичко жолтобоко» та «Всякому городу нрав і права»

Пісня «Всякому городу нрав і права» — один із найпопулярніших музичних творів Г. С. Сковороди. Її перші варіанти з'явилися в пісенних збірках 30-х років XIX ст.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]