Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
6 клас.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.04.2025
Размер:
3.01 Mб
Скачать

9. Домашнє завдання.

Слухати музику за власним вибором. Звернути увагу на зву' чання поліфонічної музики, відобразити свої враження від музи­ки Баха у віршах, замальовках тощо.

10. Вихід учнів із класу (кабінету) під звучання одного із творів Баха, обраного за їхнім бажанням.

УРОК 7

Епіграф до уроку:

«Від темряви — до світла, через боротьбу — до пере­моги!»

Людвіг ван Бетховен

Тема. Симфонія героїзму і боротьби.

Мета. Визначити особливості втілення мужніх, геро­їчних образів боротьби людини з долею у П'ятій симфонії Л. Бетховена. Розвивати вміння сприй­мати, логічно осмислювати, інтерпретувати та ви­разно виконувати музичні твори. Виховувати ін­терес до творчості Л. Бетховена, Й. С. Баха, до героїчних образів, а також кращі моральні якості творчої особистості.

Музичний матеріал: Л. Бетховен. Симфонія № 5 (слухання); Й. С. Бах.

Органна фуга соль мінор (слухання); Й. С. Бах «Весняна пісня»(розучування)

Тип уроку: урок поглиблення теми.

Обладнання: музичні інструменти (баян), темброво-шумові інструменти, нотна дошка, магнітофон (музичний центр, DVD), портрети композиторів Л. Бетховена, Й. С. Баха.

ХІД УРОКУ

1. Організаційний етап уроку.

Вхід учнів до класу (кабінету) під звучання Органної фуги соль

мінор Й. С. Баха.

2. Актуалізація музичного досвіду учнів.

  • Яка музика прозвучала на початку сьогоднішнього уроку?

  • Які почуття вона викликала у вас?

  • У чому особливість фуги, розвитку її теми? Звучить фрагмент фуги.

  • Чи згодні ви зі словами поета М. Ушакова:

Нам любий Бах...

Та як про це сказать?

Не те, щоб нині музики не стало,

Але такого чистого кристалу

Не дарувала неба благодать...

  • Чи близька вам музика Баха?

Свого часу Й. С. Бах сказав: «Мета музики — зачіпати струни сердець!»

  • Якщо це так, то як би ви відобразили свої враження в ма­люнках, віршах тощо?

  • Який із творів композитора И. С. Баха ви знаєте?

3. Розучування «Весняної пісні» композитора й. С. Баха (другий куплет).

  • Який життєвий зміст цієї пісні?

  • Які особливості її розвитку?

  • Ця пісня є зразком сполучення поліфонії та гомофонії. При розучуванні слід звернути увагу на текст пісні, інтонацію,

смислові акценти, виразність звучання, а також на роботу над дво­голосним виконанням.

4. Розповідь учителя про життя і творчість Людвіга ван Бетховена.

Погляньте уважно на портрет композитора — високе чоло, пильний погляд, міцно стиснуті вуста. Мужність, рішучість і сила відчуваються у кожній рисі обличчя Людвіга ван Бетховена. Та­кою є і його музика.

Людвіг ван Ветховен (1770—1827) — видатний німецький композитор, представник віденської класичної школи.

Усе життя музиканта було сповнене тяжких випробувань і мужньої боротьби.

Тяжким і безрадісним було і його дитинство. Людвіг народив­ся в сім'ї бідного музиканта. Музичні здібності майбутнього ком­позитора виявилися дуже рано, тому навчатися музики він почав у 4 роки, у 10 років уже чудово грав на чотирьох музичних інстру­ментах: клавесині, органі, скрипці, альті. Першим учителем хлоп­чика був його батько — людина жорстока й брутальна. Він хотів зробити із сина «другого Моцарта», примушуючи його займатися музикою навіть ночами.

Отакими були перші кроки Бетховена у світ мистецтва, яке надалі стало його найдорожчою цінністю та найбільшою любов'ю у житті.

У сімнадцятирічному віці Бетховен познайомився з Моцартом. Дослухавши музику Людвіга, уславлений композитор сказав дру­зям: «Зверніть увагу на цього юнака, в майбутньому про нього го­воритиме весь світ».

Маючи гордий і незалежний характер, Л. Бетховен був переко­наний у тому, що розум, талант і працьовитість вищі за багатство і знатне походження.

Якось після гострої розмови з чванливим вельможею компози­тор написав йому: «Князю! Тим, чим ви є, ви зобов'язані випадко­вості народження. Тим, чим я є, я зобов'язаний самому собі. Кня­зів багато, їх тисячі. А Бетховен — лише один».

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]