Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Suchasny_urok_v_pochatkoviy_shkoli_ped_praktika...doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.04.2025
Размер:
18.03 Mб
Скачать

IX. Підсумки уроку

Тема. Різноманітність тварин у природі

Мета: формувати поняття «звірі», «птахи», «плазуни», «земноводні»,

«риби», «комахи», «черви», «молюски», «раки», «павуки»;формувати вміння описувати тварин різних груп,визначати їх за істотними ознаками; розвивати вміння порівнювати,спостерігати; виховувати любов до природи, бажання оберігати тварин.

Обладнання: ілюстрації різних тварин,, таблиці,слайди тварин різних груп.

Тип уроку. Комбінований.

Хід уроку

I. Організація класу

Нумо, діти, підведіться

Всім приємно посміхніться.

Продзвенів уже дзвінок,

Починається урок.

Не урок , а справжнє свято,

Бо полинем у світи.

Мандруватимемо завзято.

Юний друже, я і ти.

У поході будь уважним,

Добре думай, не спіши !

Знай , що вчитись завжди важко,

Легше буде у житті!

II. Хвилинка спостережень.

- Надаю слово працівнику гідрометеоцентру .

Учень. Вітаю всіх, кого цікавить, якою буде погода сьогодні.

(учень розповідає про температуру повітря, стан неба, опади, інші явища).

Вчитель:

- Який зараз місяць ? Чому він так називається ?

  • Які народні прикмети ви знаєте ? Горобці ховаються на мороз або на завірюху ?

  • Які зміни відбуваються в живій та неживій природі ?

  • Які зміни ви помітили у вашому дворі ?

III. Актуалізація опорних знань учнів

1. Фронтальне опитування.

- Яку тему ми почали вивчати ?

  • Доведіть, що тварини належать до живої природи ?

  • Які особливості є у тварин ?

  • Навіщо тварини необхідні у природі ?

  • Чим живляться тварини ?

  • Як люди використовують тварин ? (Вчитель звертається до таблиці).

2. Тестові завдання за темою „ Тварина ‒ частина живої природи".

Тест

«Тварина ‒ частина живої природи»

1. Визнач правильну відповідь.

Що спільного між тваринами і рослинами?

а) Те, що вони належать до неживої природи.

б) Те, вони живуть і ростуть на Україні.

в) Те, що вони належать до живої природи.

г) Те, що їх тіло має однакову будову.

2. Визнач правильну відповідь.

Яких тварин називають травоїдними?

а) Тих, які живляться іншими тваринами.

б) Тих, які охоче поїдають і рослинну, і тваринну їжу.

в) Тих, для яких основною їжею є рослини.

3. Визнач хижих тварин: а) бджола, б) вовк, в) лисиця, г) заєць, ґ) кіт лісовий, д) тигр, е) кріт, є) крокодил, ж) рись, з) їжак.

З. Перевірка творчих завдань.

(Два - три учні показують свої малюнки тварин і розповідають про них.)

- Кого ти намалював ?

- Розкажи, чим ця тварина тобі подобається ?

IV. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і завдань уроку.

Сьогодні ми помандруємо до царства тварин. Мені будуть допомагати учні, які теж готувалися до цього уроку. Вони будуть моїми асистентами -помічниками.

V. Вивчення нового матеріалу.

1. Робота з загадками.

Хоч мала сама на зріст,

Та великий має хвіст.

Пухова руденька шуба

Із сосни стрибає на дуба. (Білка)

Сіла пташка на дубку, Завела своє ку-ку! Стрепенулись їжачок, Заєць і козулі, Всіх збудив той голосок, Пісенька... (Зозулі)

Тисяча тисяч мулярів

Будують хати без дворів (Мурашки)

- Як назвати одним словом білку, зозулю, мурашок. (Тварини)

2. Розповідь вчителя з елементами бесіди за планом. (План на дошці)

ПЛАН

  1. Назва тварини.

  2. Розмір тіла.

  3. Частини тіла (голова, тулуб, ноги, хвіст).

  4. Чим вкрите тіло ?

  5. Особливості зовнішньої будови.

ЗВІРІ

Порівняння лисиці і лося (за планом).

Ви знаєте, що світ тварин, що населяє нашу планету різноманітний. Вони живуть на суші, в землі, деякі пристосувалися до життя у воді. Частини тіла всіх тварин відрізняються розмірами, формою, окрасом.

  • Розгляньте малюнок лисиці та оленя.

  • Розкажіть про цих тварин за планом.

  • Що спільного між ними ?

  • Чим вони різняться ?

Висновок : Тварини, тіло яких вкрите шерстю, називають звірами. Вони вигодовують малят молоком (це істотні ознаки звірів).

Розповідь вчителя про лося та лисицю.

Вчитель розповідає про звірів:

- Лось - це великий і могутній звір на високих ногах. Висота його -2м, довжина тіла - до 3 м, маса - до 600 кг. Щороку у листопаді - грудні лось скидає роги. У квітні - травні вони відростають . У лосих рогів немає. Лось - малорухлива тварина, але при потребі може долати великі віддалі, легко стрибати і добре плавати.

Основна їжа лося влітку - молоді гілки і листя, взимку лосі живляться гілками, корою дерев і кущів, лишайниками, мохами, що ростуть на стовбурах дерев.

Лось - цінний мисливський звір. Він дає смачне м'ясо і велику та міцну шкіру.

- Лисиця - нагадує невелику собаку, проте в її поведінці є багато

спільного з кішками. Лисиця добре бігає, плаває і стрибає.

Основна їжа лисиці - гризуни (миші, полівки). Вона може вполювати молодого зайця, пташок, їсть ягоди, насіння. Добувати їжу лисиці допомагають дужі добрі нюх і слух, про що свідчать її довга мордочка з рухомим і вологим кінчиком носа та великі насторожені вуха.

Найхитріший із звірів - це лисиця. Наприклад, спостерігали, як лисиця обдурює птахів : ляже на бік, закриє очі і лежить не ворухнеться, наче мертва. Підлетить сорока чи ворона - і попадає в лапи. Коли лисицю переслідують собаки, вона втікає по мокрому лісі, по кризі - там запах сліду менше відчутний. А може прикинутися мертвою, і собаки її не зачіпають.

Лисиця - цінний хутровий звір, на якого полюють. Як хижак, вона приносить велику користь, бо знищує багато гризунів - шкідників сільського і лісового господарства.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]