
- •Практична робота № 4 Розрахунок розміру відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормових викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря
- •1. Основні поняття та роз'яснення.
- •Наднормативні викиди забруднюючих речовин.
- •Причини, визначення наднормативних викидів.
- •1.3. Розрахунок наднормативних викидів.
- •1.4. Розмір компенсації збитків, регулюючі коефіцієнти.
- •2. Приклад розрахунків розмірів компенсації збитків за наднормативні викиди.
- •Розв’язання
- •Розв’язання
- •Розв’язання
- •3. Варіанти завдань для розрахунку збору за забруднення навколишнього природного середовища
- •Контрольні запитання
- •Література
2. Приклад розрахунків розмірів компенсації збитків за наднормативні викиди.
Задача №1. Визначити загальну суму збору за забруднення довкілля за рік, якщо підприємством-природокористувачем у кожному кварталі в межах ліміту в атмосферне повітря викидалось (таблиця 3):
Таблиця 3 – Вихідні дані для розрахунку
Назва речовини |
Викид, т |
Пил неорганічний (газоподібні фтористі сполуки) |
10,02 |
Азоту оксиди |
40,09 |
Аміак |
0,51 |
Спирт н-бутиловий |
0,21 |
Крім того, у межах ліміту в атмосферу поступило: 0,356 т речовини А з ОБРВ 0,005 мг/м3. Підприємство знаходиться в м. Херсон.
Розв’язання
Так як у даній задачі викид здійснювався в межах ліміту, то розмір збору (З) визначається за формулою (4):
(4)
На основі (податкового кодексу України) в таблиці Д.1.1 додатка 1 знаходимо: Нбпил неорганіч.= 1511,5 грн/т; Нбазоту оксиди= 1434,71 грн/т; Нб аміак= 269,08 грн/т; Нбспирт н-бутиловий= 1434,71 грн/т.
За таблицею Д 1.3 додатка 1: норматив збору для речовини А складає 5112,56 грн/т.
За таблицями 1 і 2 для м. Херсон знаходимо: Кнас.= 1,35; Кф= 1,25.
Розмір збору:
Відповідь: З = 505719,08 грн.
Задача №2. На основі вихідних даних задачі 1, визначити аналогічну суму збору за рік для вказаного підприємства при умові, що:
1) джерело забруднення протягом 20 днів листопада працювало у режимі понадлімітного викиду;
2) при роботі джерела у режимі понадлімітного викиду кількість забруднюючих речовин кожної доби у 3 рази перевищувала нормативне значення.
Режим роботи джерела викиду – безперервний. У розрахунках приймається, що 1 квартал становить 90 діб.
Розв’язання
Маса викиду забруднюючої речовини за 1 добу:
в межах ліміту:
пил неорганічний: МЛі= 10,02/90 = 0,11 т;
азоту оксиди: МЛі= 40,09/90 = 0,45 т;
аміак: МЛі= 0,51/90 = 0,006 т;
спирт н-бутиловий: МЛі= 0,21/90 = 0,002 т;
речовина А: МЛі= 0,356/90 = 0,004 т.
понад ліміту:
пил неорганічний: МПі= 0,11·3 = 0,33 т;
азоту оксиди: МПі= 0,45·3 = 1,35 т;
аміак: МПі= 0,006·3 = 0,018 т;
спирт н-бутиловий: МПі= 0,002·3 = 0,006 т;
речовина А: МПі= 0,004·3 = 0,012 т.
Тривалість роботи джерела в лімітному режимі за рік складає:
90·4 – 20 = 340 днів.
Розмір збору (З) визначається за формулою (4):
Відповідь:
З = 564852,58 грн.
Задача №3. Визначити річні платежі за скиди в атмосферу забруднюючих речовин пересувними джерелами, якщо на підприємстві витрачено таку кількість палива (таблиця 4):
Таблиця 4 – Вихідні дані для розрахунку
Вид палива |
Витрати палива, т |
Дизельне біопаливо |
700,5 |
Бензин сумішевий |
100,5 |
Бензин неетилований |
70,98 |
Стиснений природний газ |
20,56 |
Підприємство розташоване у м. Вінниця.
Розв’язання
Розмір збору за викиди в атмосферу забруднюючих речовин пересувними джерелами забруднення (ЗПД) визначається за формулою:
.
Знаходимо з таблиці Д 1.4 нормативи збору за викиди в атмосферу:
Нбдиз.біопаливо= 68,15 грн/т; Нббензин сумішевий= 65,8 грн/т; Нббензин неетилований= 79,9 грн/т; Нбстис.прир.газ= 54,05 грн/т.
За таблицями 1 і 2 знаходимо для м. Вінниці: Кнас= 1,35, Кф= 1,25.
Відповідь: ЗПД = 103164,54 грн.
Висновок: провели розрахунки по визначенню зборів за забруднення атмосферного повітря суб’єктами господарської діяльності та компенсації збитків державі, які пов’язані з порушенням екологічного законодавства України. Отримані розміри платежів за забруденння атмосфери:
З = 505719,08 грн.;
З = 564852,58 грн.;
ЗПД = 103164,54 грн.
При проведенні розрахунків було враховано розміри ставки податку, яка справляється у розмірі за вищезгаданими платежами, зазначеними у статтях Податкового кодексу України, Розділ 8 «Екологічний податок».