Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Навчання.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.04.2025
Размер:
89.09 Кб
Скачать

Міністерство науки і освіти, молоді та спорту України

комунальний вищий навчальний заклад

«Олександрійський педагогічний коледж

імені В.О. Сухомлинського»

Навчально-методична картка заняття №

Назва та номер спеціальності 5.01010201 “Початкова освіта”

5.01020101 „Фізичне виховання”.

Предмет: Педагогіка (Дидактика).

Тема: Суть процесу навчання. Етапи засвоєння знань.

Вид заняття: лекція

Мета заняття:

дати поняття «навчання», ознайомити з методологією процесу навчання; визначити рушійні сили навчального процесу; розкрити функції процесу навчання; охарактеризувати основні типи навчання; ознайомити з етапами засвоєння знань учнями; розвивати логічне мислення, увагу, пам'ять, формувати вміння аналізувати, узагальнювати і робити висновки; формувати пізнавальний інтерес.

Роздатковий матеріал: схеми та таблиці.

Література:

Основна:

Література.

  1. Педагогіка. Частина 1: Загальні основи педагогіки. Теорія навчання (дидактика) /за ред. В.Л.Омеляненко, С.Г.Мельничука, С.В.Омеляненко. – Кіровоград – 1997 .

  2. Фіцула М.М. Педагогіка: Навч. посібник для студентів вищих педагогічних закладів

освіти. – К.,2002 .

  1. Волкова Н.П. Педагогіка: Навч. посібник для студентів вищих навчальних

закладів. – К.,2001.

  1. Галузинський В.М., Євтух М.Б. Педагогіка: теорія та історія: Навч. посібник. – К.: Вища школа., 1995 – с. 191 – 193.

Додаткова:

  1. Кузьмінський А.І., Волк Л.П., Омеляненко В.Л. Педагогіка: завдання і ситуації: Практикум. – К., 2003.

  2. Щербань П.М. Прикладна педагогіка: Навч.-метод. Посіб. – К., 2002.

Структура заняття

  1. Організаційна частина.

  1. Актуалізація опорних знань студентів.

    • Усне фронтальне опитування

  1. Повідомлення теми, формулювання мети та основних завдань. Мотивація навчальної діяльності.

  1. План заняття.

  1. Навчання як вид пізнавальної діяльності людини. Компоненти процесу навчання.

  2. Рушійні сили процесу навчання.

  3. Методологічна основа процесу навчання.

  4. Функції процесу навчання.

  1. Підведення підсумків.

  • Узагальнення матеріалу.

  • Навчання – це...

  • Назвіть, види рушійних сил процесу навчання.

  • Перерахуйте типи навчання.

  • Завдання для самостійної роботи студентів.

  1. Виконати тестові завдання.

Тема: Навчання як вид пізнавальної діяльності. Методологія процесу навчання. Суттєві ознаки процесу навчання: наявність організованої пізнавальної діяльності, прискорення темпів розвитку дітей.

План

  1. Навчання як вид пізнавальної діяльності людини. Компоненти процесу навчання.

  2. Рушійні сили процесу навчання.

  3. Методологічна основа процесу навчання.

  4. Функції процесу навчання.

1.

Навчання як вид пізнавальної діяльності людини. Компоненти процесу навчання

У практичній діяльності вчителів дещо спрощено підходять до розуміння суті навчання, зводять його до „подачі” навчального матеріалу. У цьому випадку виходять з хибного постулату: голова учня являє собою посудину, яку треба наповнити знаннями. Насправді ж знання передати не можна, як це роблять з певними речами. „Подавати” знання теж безперспективна дія.

Навчання – складний багатогранний процес взаємодії вчителя і учнів, в результаті чого мають розв’язуватись такі завдання: учні оволодівають знаннями, вміннями і навичками, методами самостійної пізнавальної діяльності, забезпечується їх інтелектуальний розвиток, формується науковий світогляд.

Омеляненко В.Л.

Навчання – двосторонній процес взаємообумовленої діяльності учителя й учня, спрямований на оволодіння знаннями, вміннями і навичками, розвиток їх інтелектуальних потенційних можливостей, озброєння методами самостійної пізнавальної діяльності.

Омеляненко В.Л.

Навчання – це цілеспрямована двостороння педагогічна взаємодія учителя і учнів, спрямована на оволодіння учнями знаннями, вміннями і навичками, їх розвиток і виховання.

Дубасенюк О.А.

В процесі навчання чітко вирізняють провідні функції учителя і учнів:

  1. Учитель виконує спонукально-організуючу функцію – научіння.

  2. Учень – функцію діяльної особистості по оволодінню знаннями – учіння.

Викладання (научіння) – діяльність вчителя в процесі навчання, що полягає в постановці перед учнями пізнавального завдання, повідомленні нових знань, організації спостережень, лабораторних і практичних занять, повідомленні нових знань, керівництві роботою учнів із самостійного засвоєння знань, у перевірці якості знань, умінь і навичок.

Учіння – цілеспрямований процес засвоєння учнями знань, оволодіння вміннями і навичками. У широкому значенні – оволодіння соціальним досвідом з метою його використання в практичному житті.

Компоненти процесу навчання.

  1. Цільовий (постановка конкретної мети вивчення навчального матеріалу).

  2. Стимулююче-мотиваційний (створення умов, які спонукають учнів до активної пізнавальної діяльності).

  3. Змістовний (змістовність навчальних програм і підручників, продуманість навчальних занять).

  4. Операційно-дієвий (вдалий підбір прийомів, методів і форм навчання).

  5. Контрольно-регулюючий (контроль за засвоєнням знань, формуванням і набуттям умінь і навичок).

  6. Оцінно-регулятивний (виявлення рівня знань, умінь і навичок).

Усім явищам і процесам властиві діалектичні суперечності. Вони є джерелом їх розвитку, своєрідним внутрішнім рушієм.

2.