
- •Мозковий штурм.
- •Хід уроку
- •Абетка безпечної дороги.
- •Азбука безпечної дороги
- •V. Узагальнення, систематизація і контроль знань.
- •Vі. Підведення підсумків уроку
- •Молодшим школярам про цивільну оборону
- •Хід уроку
- •V. Підсумок уроку.
- •Навчальна
- •Вплив радіації на навколишнє середовище та здоров’я людини
- •Хід уроку
- •Мотивація навчального процесу
- •Іі. Актуалізація опорних знань
- •Іі. Вивчення нового матеріалу
- •Використання джерел іонізуючого випромінювання.
- •2. Радіація та здоров’я людини.
- •Екологічні лиха, що пов’язані з радіацією.
- •4. Нові технології - екологічно безпечні.
- •5. Аномалії в живих організмах.
- •Сценарій відкритого уроку:
- •Хід уроку
- •Повідомлення учнів першої групи.
- •Повідомлення учнів другої групи.
- •Повідомлення учнів третьої групи.
- •Підсумкове слово вчителя.
Вплив радіації на навколишнє середовище та здоров’я людини
Методична розробка інтегрованого уроку з біології, фізики, географії та української мови.
Мета: поглибити знання учнів про радіацію, її природу та вплив на навколишнє середовище і організм людини; усвідомити актуальність проблеми радіоактивного забруднення, дізнатися про практичне застосування радіоактивних властивостей деяких елементів розвивати вміння поєднувати знання з біології, фізики, географії та української літератури; формувати наукові погляди на природу та взаємодію суспільства і природи;
розвивати вміння аналізувати науковий матеріал, використовуючи додаткову літературу, Internet, створювати презентації в Power Point
виховувати особисту відповідальність за те, що відбуваються довкола, чуйність і людяність.
Обладнання: карта світу, презентація «Радіація – добро чи зло», відео сюжети «Забруднення навколишнього середовища», «Аварія на ЧАЕС», фрагмент фільму «Будова АЕС»
Поняття і терміни: радіоактивність, період піврозпаду, ізотоп, радіоактивний ряд, метод мічених атомів, дейтерій, грен, бер, геліобіологія, дозиметр, реактор, територія екологічної кризи.
Тип уроку: узагальнюючий
Форма уроку: урок дослідження «Радіація: добро чи зло»
Учні повинні мати уявлення про:
> вплив іонізуючого випромінювання на індивідуальний розвиток живих організмів;
> використання джерел іонізуючого випромінювання в промисловості, медицині, сільському господарстві;
> внесок видатних учених у розробку даного питання;
> території екологічної кризи у світі та Україні (ЧАЕС).
Епіграф:
Лише зрозумівши природу, людина зрозуміє саму себе.
Р.Едберг (шведський письменник)
Хід уроку
Мотивація навчального процесу
Учитель біології. Людина тисячі років боролася за своє існування, вижила в епідеміях, голодоморах, у п'ятнадцяти тисячах воєн, які сама ж і розв'язала. Вижила і завжди вірила в краще життя. Заради цього людина розвивала науку, культуру, медицину, нові соціальні системи.
І ось через свої хибні моральні принципи, духовне зубожіння, деградацію екологічної свідомості і совісті ми знову опинилися на порозі нового, чи не найжахливішого етапу виживання.
Відеосюжет «Забруднення навколишнього середовища»
Сьогодні 26 квітня – ДЕНЬ ПАМЯТІ. _____років тому відбулася найжахливіша трагедія – аварія на ЧАЕС. Вшануємо хвилиною мовчання пам'ять тих, хто загинув рятуючи світ від загибелі
Ми проводимо урок, на якому йтиметься про радіацію, її природу та вплив на навколишнє середовище і організм людини, згадаємо аварію на Чорнобильській атомній електростанції.
Іі. Актуалізація опорних знань
Перш ніж говорити про вплив іонізуючої радіації на індивідуальний розвиток живих організмів, пригадайте/що таке радіація (фронтальне опитування учнів учителем фізики).
Що називається радіоактивністю?
Самочинне перетворення нестійких атомних ядер у ядра інших елементів, яке супроводжується випусканням частинок або гамма-квантів.
Що називається періодом піврозпаду?
Час, за який розпадається половина всієї кількості наявних радіоактивних атомів.
3. Які відходи називаються радіоактивними?
Продукти, що утворюються в результаті роботи з радіоактивними речовинами вмістом радіоактивних речовин вищих за норми радіаційної безпеки
4. Що таке ізотоп?
Хімічні елементи, які відрізняються масовими числами, але мають один і той самий заряд атомних ядер і тому займають одне і те саме місце в таблиці Д.Менделєєва.
Що називається радіоактивним рядом, або ?
Сукупність усіх ізотопів, які виникають внаслідок ряду послідовних радіоактивних перетворень з однієї материнської речовини.
6. Записати формулу, що виражає основний закон радіоактивного розпаду, і пояснити
N = N 0∙ 2 – t / T
де N – кількість ядер, що збереглися до моменту часу,
N 0 –початкова кількість ядер даного радіоактивного ізотопу
Т – період піврозпаду.
У яких одиницях вимірюється радіоактивність? У греях (гр).
У чому полягає суть методу мічених атомів?
Частину речовини, що вивчають, помічають спеціальним приладом. А потім іншим приладом - лічильником - фіксують зміни.