
- •Вихідні дані для виконання курсової роботи
- •2. Конструкція робочої площадки
- •3.4. Монтажні болти для з’єднання балок настилу з головними балками
- •4. Розрахунок стального настилу
- •5.Розрахунок балки настилу
- •6. Розрахунок головної балки
- •6.1. Збір навантажень та визначення розрахункових зусиль
- •6.2. Підбір поперечного перерізу головної балки
- •6.3. Перевірка міцності підібраного перерізу головної балки за нормальними напруженнями
- •6.4. Зміна перерізу по довжині балки
- •6.5. Перевірка міцності за дотичними напруженнями
- •6.6. Перевірка міцності стінки за приведеними напруженнями
- •6.7. Загальна стійкість балки
- •6.8. Місцева стійкість елементів балки
- •6.9. Перевірка прогину балки
- •6.10. Розрахунок з’єднання полиці зі стінкою
- •6.11. Розрахунок опорного ребра
- •6.12. Монтажний стик
- •6.13. Розрахунок прикріплення балок настилу до головних балок
- •7. Розрахунок колони
- •7.1. Вибір розрахункової схеми колони
- •7.2. Компонування перерізу стержня колони
- •7.3. Розрахунок стержня колони
- •7.3.1. Розрахунок колони відносно матеріальної осі х1-х1 (рис. 9).
- •7.3.2. Розрахунок колони відносно вільної осі y1-y1 (рис.9)
- •7.3.3. Перевірка стійкості колони відносно вільної осі
- •7.3.4. Розрахунок планок
- •7.3.5. Розрахунок бази колони
- •7.3.6. Розрахунок оголовка колони
- •7.3.7. Конструювання колони
6.9. Перевірка прогину балки
,
де
=0,9
– коефіцієнт, що враховує зменшення
перерізу балки.
6.10. Розрахунок з’єднання полиці зі стінкою
Поясні шви виконуються автоматичним зварюванням. Відповідно до марки сталі головної балки С255 з табл. 55* [1] приймаємо зварювальний дріт марки Св-08А, для якого розрахунковий опір Rwf = 180 МПа (табл. 56 [1]), а Rwz= 0,45·Run= 0,45·370 = 166,5 МПа. За табл.34*[1] визначаємо коефіцієнт βf = 0,9 i βz = 1,05 (нижнє положення шва, kf = 3…8 мм).
Так як βf· Rwf = 0,9·180=162 МПа < βz· Rwz=1,05·166,5=174,8 МПа, то шви розраховуємо за металом шва.
Статичний момент зменшеного перерізу поясного листа відносно горизонтальної центральної осі перерізу балки:
Sf1 = 0,5·bf1·tf·hf = 0,5· 20·2,8·107,2 = 3001,6 см3.
Момент інерції зміненого перерізу балки Іх1 = 426152 см4.
Необхідний катет поясних швів:
kf = Q· Sf1/(2·Ix1·βf·Rwf) = 930,05·3001,6/(2·426152·18·0,9) = 0,20 см.
Згідно з табл. 38* [1] приймаємо kf=7,0 мм.
6.11. Розрахунок опорного ребра
Головна балка опирається на колону зверху через торцеве опорне ребро (рис. 7.). Опорна реакція головної балки F = Q = 930,05 кН. Розрахунковий опір сталі зім’яттю торцевої поверхні опорного ребра Rp = 336 МПа.
Потрібна площа перерізу опорного ребра :
Аs = F/(Rp·γc) = 930,05/(33,6·1) = 27,7 см2.
Ширину опорного ребра приймаємо bs = bf1 = 200 мм.
Товщина ребра ts = As/bs =27,7/20 =1,39 см; приймаємо ts = 20 мм.
Перевіряємо стійкість опорної частини балки як умовного стояка таврового перерізу довжиною l = hw = 1044 мм і завантаженого опорною реакцією
F = 930,05 кН (рис. 7).
Геометричні характеристики таврового перерізу стояка (рис7,а переріз 2-2):
площа перерізу:
A = bs·ts+s·tw = 20·2+21,4·1,1 = 63,54 см2;
момент інерції:
Ix = ts·bs3/12+S·tw3/12 = 2·203/12+21,4·1,13/12 = 1335,71 см4;
радіус інерції:
см,
де
см;
приймаємо S = 214 мм.
Рис.7. Опорна частина головної балки.
Гнучкість стояка λх = lef/ix = hw/ix = 104,4/4,58 = 22,8
За табл. 72 [1] залежно від λх = 22,8 і Ry = 230 МПа приймаємо коефіцієнт
φ = 0,955 і перевіряємо стійкість стояка:
σ = F/(φ·A) = 930,05/(0,955·63,54) = 15,33кН/см2 =153,3 МПа < Ry·γc=230 МПа.
6.12. Монтажний стик
Монтажний стик влаштовують з урахуванням розміщення поперечних ребер жорсткості. Якщо балка розділена поперечними ребрами на непарне число відсіків, то монтажний стик передбачається посередині прольоту головної балки. Якщо число відсіків парне, то монтажний стик проектують у першому від середини прольоту відсіці лівої чи правої частини балки.
У нашому прикладі з парним числом відсіків монтажний стик розміщуємо в лівому від середини прольоту відсіці балки (див. рис. 6 ).
Стики виконуємо зварним прямим швом з повною проварюванням з’єднувальних елементів із застосуванням фізичних методів контролю якості шва. Такий шов являється рівноміцним з основним металом і може не розраховуватися.
6.13. Розрахунок прикріплення балок настилу до головних балок
Розглянемо
як варіант сполучення балок в одному
рівні за
допомогою болтів класу міцності 4.8 з
розрахунковими опорами Rbs=160
МПа і Rbр=430
МПа. Коефіцієнт роботи з’єднання b=0,9
(табл. 35* [1], кількість болтів з’єднання
n
2).
Товщина стінки балки настилу із двотавра І 30 tw=6,5 мм, товщина поперечного ребра головної балки ts=7 мм, тобто менша із двох товщин
t =6,5 мм. Число зрізів одного болта ns=1
Приймаємо діаметр болтів d=20 мм з площею перерізу А=3,14 см2
(табл. 62* [1]).
Несуча здатність болта при дії зсувного зусилля:
за зрізом стержня: Nbs = Rbs·A·ns·b = 16·3,14·1·0,9 =45,22 кН;
за зминанням: Nbр = Rbs·d·t ·b = 43·2·0,65·0,9 = 50,31 кН.
Таким чином менша із несучих здатностей болта становить Nb,min = 45,22 кН.
Розрахункове зусилля, яке передається від балки настилу на болтове з’єднання, становить F = Q = 90,37 кН.
Необхідна кількість болтів у з’єднані n F/ Nb,min = 90,37/45,22 = 2, приймаємо n = 2 болти.
Розміщуємо болти у з’єднанні у відповідності з вимогами табл. 39 [1].