Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Усі уроки української мови в 11 класі.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.04.2025
Размер:
1.24 Mб
Скачать

Узагальнення й систематизація найважливіших відомостей

347

Оплату гарантуємо. Наш розрахунковий рахунок № 000266695 в Одеському відділенні Промбудбанку м. Києва, МФО 399168

Додаток: зразки на 5 арк. В 1 прим.

Генеральний директор (підпис) А. Г. Хоменко

Головний бухгалтер (підпис) Д. А. Бондарчук

Ситуативні вправи

  • Уявіть, що вам для уроку літератури потрібні книги, які є тільки в одній бібліотеці, читачем якої ви не є. Напишіть розписку про отримання цих книг на три дні.

  • Уявіть, що адміністрація школи довіряє вам отримати в пункті кінопрокату фільм, що потрібен для уроку літератури. Скла­діть відповідний документ.

  • Уявіть, що поруч із вашою школою відкривають кафе. Напи­шіть від імені адміністрації офіційний лист до виконкому з проханням розглянути питання про недоцільність розташу­вання такого закладу поруч зі школою.

  1. Підсумок уроку. Рефлексія

Комунікативний практикум

  • Складіть монологічне висловлювання за темою «Культура діло­вого мовлення», доведіть у ньому точку зору про те, що кожна людина повинна вміти читати та розуміти ділові папери.

«Знайди зайве»

  • Прослухайте вимоги до оформлення ділових паперів. Знайдіть зайве.

  1. Чітке дотримання прийнятих форм ділового спілкування (їх будови, реквізитів).

  2. Дотримання норм літературної мови, вживання зрозумілих, найбільш переконливих слів.

  3. Використання розмовних, емоційно-забарвлених слів.

  4. Логічність формування думки, чіткість і послідовність викладу.

  5. Стислість вираження думки, строга відповідність слова його значенню, об’єктивність викладу фактів.

  6. Широке використання суспільно-політичної лексики, рито­ричних запитань.

  1. Домашнє завдання

  • Доповнити свою папку зі зразками ділових паперів розпис­кою, дорученням.

348

Усі уроки української мови в 11 класі. Академічний рівень

Урок № 68 КОНТРОЛЬНА РОБОТА (КОНТРОЛЬНИЙ ТЕСТ). КОНТРОЛЬНЕ АУДІЮВАННЯ

Мета:

Тип уроку:

перевірити й оцінити рівень навчальних досягнень десятикласників з розділу «Стилістичні засоби лекси­кології та фразеології», з’ясувати можливі недоліки в ходу опанування мовною теорією, перевірити навики сприймання на слух тексту науково-популярного стилю; розвивати навички роботи з тестовими завдан­нями, навички самостійної роботи; виховувати ша­нобливе ставлення до рідної мови. урок перевірки навчальних досягнень учнів.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

  1. Організаційний момент

  2. Ознайомлення з темою, метою і завданнями уроку

  3. Мотивація навчальної діяльності учнів

Ознайомлення з критеріями оцінювання тестових завдань закритої й відкритої форми. Проведення інструктажу щодо вико­нання їх.

  1. Виконання тестових завдань закритої й відкритої форми

Варіант І

  • Завдання 1-9 мають по чотири варіанти відповіді, серед яких лише один правильний. Потрібно вибрати правильний варіант відповіді.

  1. Позначте рядок, у якому правильно розставлені розділові знаки при прямій мові:

А « — Розкажіть, дідусю, про неволю турецьку,» — просить Михайлик (Б. Грінченко).

Б Дід Данило підвів голову і сказав: «Кожен повинен боронити свій рідний край, не жаліючи життя!» (Б. Грінченко).

В А вчитель казав далі «Напевне, то ти свій хліб їла, бо я ніколи не повірю, що ти можеш украсти» (Б. Грінченко). Г «А що я тобі скажу,— почала вона тихо,— Адже ти сам знаєш.» (Б. Грінченко).

  1. Позначте рядок, у якому всі слова синонімічні:

А говорити, балакати, мовчати, розмовляти;

Б шлях, дорога, траса, путівець;

Узагальнення й систематизація найважливіших відомостей

349

В бігти, йти, плестися, сидіти;

Г великий, величезний, малий, гігантський.

  1. Позначте, якими лексичними одиницями є слова заїздз’їзд? А паронімами;

Б антонімами;

В омонімами;

Г синонімами.

  1. Позначте рядок, у якому фразеологізм має значення бігати без передишки:

А як дурному з гори бігти;

Б як білка в колесі;

В як солоного зайця ганяти;

Г як горохом об стіну.

  1. Позначте рядок, у якому всі слова написані правильно:

А морквяний, медвяний, тьмяний, рутвяний;

Б святковий, арф’яр, верб’я, черв’як;

В бюро, буряк, різьб’яр, пір’їна;

Г дит’ясла, з’економити, об’їзд, приїзд.

  1. Позначте рядок, у якому припущено орфографічої помилки: А цінний, денний, юннат, священний;

Б розрісся, ллє, попідтинню, попідвіконню;

В міддю, сталлю, Керчю, совістю;

Г священик, стаття, статей, беззаконний.

  1. Позначте рядок у якому припущено помилки у вживанні сло­восполучень:

А абонентська скринька, провідний фахівець, правильна від­повідь, у будь-якому випадку;

Б бути у відрядженні, о третій годині, за два кроки від нього, гарні шпалери;

В грецькі горіхи, великі доходи, вартий уваги, колишні учні; Г через брак часу, зайвий раз, олійна фарба, вартий уваги.

  1. Позначте рядок, у якому припущено помилки в написанні прислівників:

А зверху, згори, униз, спереду;

Б сам-на-сам, раз по раз, рік у рік, в цілому;

В на-гора, по-латині, сама самотою, ліворуч;

Г вдосвіта, на зло, зозла, на жаль.

  1. Укажіть рядок, у якому не всі сполучення слів є словосполу­ченнями:

А українська мова, найбільш цікавий, буду працювати, дуже добре;

350

Усі уроки української мови в 11 класі. Академічний рівень

Б прочитати книгу, сукня із шовку, весело розповідати, при­йшли надвір;

В приміщення школи, читати вголос, радісна зустріч, зошит школяра;

Г цікава книга, охайна робота, гарна людина, робити заува­ження.

  • Завдання 10-12 мають по п’ять варіантів відповіді, серед яких два правильних варіанти. Потрібно вибрати два правильних варіанти відповіді.

  1. Позначте рядки, у яких подано прості речення.

А До кого я пригорнуся і хто приголубить? (І. Котляревський). Б Мов зачарований, стоїть Бахчисарай (Леся Українка).

В Скоро вся долина і гори блищали вогнями і разом з димом з землі здіймається вгору і пісня. (М. Коцюбинський).

Г З рідною мовою пов’язані найдорожчі спогади про перше слово, почуте в колисці материних уст. (Б. Антоненко- Давидович).

Д В далині хиталися дерева і синів задуманий прибій (В. Со- сюра).

  1. Позначте речення, у яких правильно вжиті розділові знаки при відокремлених членах речення.

А Стаючи на обраний гостинець, ми знаємо, хто шлях той торував. (В. Коротич).

Б На світі все знайдеш крім рідної матері (Народна творчість). В Омиті росами, квіти розтулюють повіки (В. Сосюра).

Г Рука, засмагла від роботи, нам сіє благодатний мир (М. Риль­ський).

Д Досвітні огні переможні, урочі, прорізали темряву ночі (Леся Українка).

  1. Позначте рядки, у яких правильно вжито форми кличного відмінка.

А колеже, брате, сину, вчителе, кравче;

Б колего, Олеже, кобзарю, тату, діду;

В Олесю, Наталю, Олегу, шахтарю, бійцю;

Г бабусю, матусе, Маріє, Явтуше, сине;

Д шахтарю, полковнику, ясеню, доне, Іллє.

  • Завдання 13 передбачає встановлення відповідності. До кож­ного рядка, позначеного цифрою, потрібно дібрати відповід­ник, позначений буквою. Кожна цифра може використовува­тися лише один раз.

Узагальнення й систематизація найважливіших відомостей

351

13. Установіть відповідність між стилями та мовними засобами і стильовими рисами.

А публіцистичний. Б науковий.

художній. розмовний.

1

В

Г

2

3

4

5

логічність, точність, доказо- вість, терміни.

стилістично нейтральні мовні засоби, канцелярська лексика. емоційність, суспільно-політич- на лексика.

невимушеність, емоційність, просторічні слова, неповні ре- чення.

образність, використання всіх мовних засобів, емоційність.

  • Завдання 14 потребує самостійного розв’язання.

14. Напишіть доручення.

Варіант ІІ

  • Завдання 1-9 мають по чотири варіанти відповіді, серед яких лише один правильний. Потрібно вибрати правильний варіант відповіді.

  1. Позначте рядок, у якому правильно розставлені розділові знаки при прямій мові:

А «Так ти, я бачу, хочеш хитрувати,— скрикнув Остап.— Так знай же: нема тобі пощади від мене!» (М. Хвильовий).

«Мені дуже подобається революція,» — сказала вона колись своїй сусідці (М. Хвильовий).

«— Ну, як твоє, синку, вчення,» — спитала вона (М. Хви­льовий).

Г Тоді полізла мати на горище до свого сина Андрія й ска­зала йому: «Твої вороги, синку, сплять». Отже, тікай яко­мога скоріш» (М. Хвильовий).

  1. Позначте рядок, у якому всі слова синонімічні:

А пахучий, запашний, духмяний, свіжий;

Б іти, простувати, сидіти, плентатися;

В плакати, ридати, рюмсати, ревіти;

Г слабкий, сильний, приглушений, нечутний.

  1. Позначте, якими лексичними одиницями є слова ошукатиобшукати?

А синонімами;

Б паронімами;

Б

В

352

Усі уроки української мови в 11 класі. Академічний рівень

В антонімами;

Г омонімами.

  1. Позначте рядок, у якому фразеологізм має значення говорити багато, нерозумно, пліткувати:

А язик без кісток;

Б язик держати за зубами;

В язик розв’язати;

Г висолопити язик.

  1. Позначте рядок, у якому всі слова написані правильно:

А женьшень, няньчити, меньше, інші;

Б донці, ляльці, бриньчати, рибалці;

В уманський, учительство, камінчик, ремінчик;

Г яблунці, черешенці, одноколці, оболонці.

  1. Позначте рядок, у якому в усіх словах припущено орфогра­фічної помилки:

А ванна, бонна, мадонна, панна;

Б голландський, мірра, імміграція, нетто;

В марокканський, андоррський, вілла, клас;

Г шоссе, беладона, барокко, інтермеццо.

  1. Позначте рядок, у якому припущено помилки у вживанні сло­восполучень:

А канцелярське приладдя, ліки проти застуди, меблевий мага­зин, міжнародне становище;

Б кидатися в очі, примхлива погода, згідно з інструкцією, скласти іспит;

В паперова тяганина, передплата розпочалася, оскаржити вирок, обсяг роботи;

Г дрібні гроші, наступного дня, незважаючи на перешкоди, завдати удару.

  1. Позначте рядок, у якому припущено помилки в написанні прислівників:

А щодня, насамперед, споконвіку, з давніх-давен;

Б хіба що, якщо, спідлоба, запанібрата;

В доречі, натщесерце, плече в плече, по двоє;

Г поодинці, спочатку, додому, опівночі.

  1. Укажіть рядок, у якому не всі сполучення слів є словосполу­ченнями:

А дружня розмова, місто-герой, сильний духом, місто Київ; Б зібрати урожай, пошепки молитися, співати йдучи, сідаєш у вагон;

Узагальнення й систематизація найважливіших відомостей

353

В сіяти пшеницю, наша країна, говорити голосно, особливо старанно;

Г п’ятами накивати, найбільш незалежний, буду читати, біля школи.

  • Завдання 10-12 мають по шість варіантів відповіді, серед яких два правильних варіанти. Потрібно вибрати два правильних варіанти відповіді.

  1. Позначте рядки, у яких подано прості речення.

А Було затишно і пахло вологістю (А. Головко).

Б Пісня шириться, росте, розливається на вечірніх просторах Дніпра (О. Довженко).

В Яке чудове море і як легко дихається біля нього! (Ю. Зба- нацький).

Г В своїй хаті своя й правда, і сила, і воля (Т. Шевченко).

Д Люблю народ, якого силу ніхто не зломить (П. Воронько).

  1. Позначте речення, у яких правильно вжиті розділові знаки при відокремлених членах речення.

А Всі, за винятком Бойчука, здивовано дивилися на шкіпера (М. Трублаїні).

Б Бійці сиділи деякий час задумавшись (О. Гончар).

В Степ, струсивши з себе росу та зігнавши непримітні тіні, горить рівним жовто-зеленим килимом (Панас Мирний). Г Батькові руки важкі, загорілі, лежать на колінах у плетиві жил (М. Масло).

Д Тепла ніч напоєна степовими пахощами, пропливала над Асканією. (О. Гончар)

  1. Позначте рядки, у яких правильно вжито форми кличного відмінка.

А Тимошу, глядачу, батьку, Устим;

Б лицаре, друже, діду, Натале, площе;

В водію, Ільку, стороже, викладачу, укладач;

Г бджоляре, шевче, Швеце, Софіє, газетяре;

Д любове, радосте, Олексію, Левку, юначе.

  • Завдання 13 передбачає встановлення відповідності. До кож­ного рядка, позначеного цифрою, потрібно дібрати відповід­ник, позначений буквою. Кожна цифра може використовува­тися лише один раз.

  1. Установіть відповідність між стилями та мовними засобами і стильовими рисами.

А

публіцистичний.

1

спілкування.

Б

науковий.

2

естетичний вплив.

В

офіційно-діловий.

3

повідомлення, пояснення,

Г

художній.

доведення.

4

вплив.

5

повідомлення (документальне,

інструкція).

  • Завдання 14 потребує самостійного розв’язання.

  1. Напишіть розписку.

Оцінювання контрольного тесту

Тип

завдання

Завдання закритої форми

Завдання

відкритої

форми

з вибором однієї правильної відповіді

з вибором кількох правильних відповідей

на вста­новлення відповід­ності

Номер

завдання

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

Варіанті

Б

Б

А

Г

А

Г

В

Б

А

Б,

Г

А,

Г

Б,

В

А-3, Б-1, В-5, Г-4

Варіант2

Б

В

Б

А

В

Г

Б

В

Г

Б,

Г

А,

В

В,

Д

А-4, Б-3, В-5, Г-2

Кількість

балів

1

1

1

1

1

1

1

1

1

2

2

2

4

5

24-23 бали

12 б.

12-11 балів

6 б.

22-21 бал

11 б.

10-9 балів

5 б.

20-19 балів

10 б.

8-7 балів

4 б.

18-17 балів

9 б.

6-5 балів

3 б.

16-15 балів

8 б.

4-3 бали

2 б.

14-13 балів

7 б.

2-1 бал

1 б.