Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Усі уроки української мови в 11 класі.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.04.2025
Размер:
1.24 Mб
Скачать

Узагальнення й систематизація найважливіших відомостей

319

г) правопис складних слів;

д) правопис слів з частинами напів-, пів-.

Робота з текстом

  • Прочитайте текст. Визначте його тему і головну думку. Дитинство щаслива пора безтурботності чи не тому що всі

турботи беруть на себе близькі люди мати батько бабуся й дідусь. Часто саме бабусині поради які слухав колись неуважно вияв­ляються дуже важливими. Батьки працюють а бабусі завжди поряд. Усе їхнє життя в онуках. Кажуть саме онукам вони від­дають те що не встигли віддати дітям. 4 Отож бабуся це сим­вол дитинства. Вона читає казку на ніч у неї можна спитати про все що хвилює.

Бабуся наче створена з любові й тепла. До неї завжди хочеться повернутися хочеться зігрітися щирою і незрадливою любов’ю і повернути їй бодай крихітку того добра яким дізналися ми про те чого не можна робити в житті про те що за кожен вчинок людина відповідає перед совістю від якої не сховаєшся. Значить неможливо безкарно обманювати ні себе ні інших. Значить твої вчинки добрі й погані повернуться до тебе. Може наші бабусі не завжди освічені й сучасні але життя сповнене різних вчинків любові й каяття навчило їх життєвої мудрості для щоденного життя. Для них воно може вже не таке й довге та бабусі зали­шають онукам те що відгукнеться в душі що допоможе зробити правильний моральний вибір вбереже від зайвих помилок і роз­чарувань рідну душу (168 слів).

  • Перепишіть перший абзац, розставляючи розділові знаки. Графічно виділіть пунктограми.

  • Усно розставте розділові знаки у другому абзаці, поясніть їх.

  • Складіть схеми складних речень із другого абзацу.

  • Зробіть синтаксичний розбір позначеного речення

  1. Підсумок уроку

  • Заповнення таблиць, що були роздані на початку уроку. Само­аналіз

  • Аналіз помилок, яких припускалися протягом уроку.

  1. Домашнє завдання

  • Зробити опорну таблицю, відобразивши в ній відомості з син­таксису, що повторили на сьогоднішньому уроці.

  • Виконати роботу над помилками, яких припустилися протя­гом уроку.

320

Усі уроки української мови в 11 класі. Академічний рівень

Додаток до уроку

Орфографічно-пунктуаційна робота

Благословен хто п..є рідну воду.

Як пр..красно жити над в..ликою водою. Можна любити моря ок..ани можна мріяти про них але (не) можна нічого (в) світі так любити як в..лику річ..ку в..лику свою воду що т..че безупи(н,нн)

  1. (по) між рідних б..регів. І б..р..ги дивлять..ся (в) воду і (не) надивлят..ся.

Описати річ..ку (раннім) ранком коли з рожевого туману поч.. нают.. (ви) пл..вати д..рева верби гуси чов..н а там десь і хата, чи білий пісок. Яка прозора й м..яка в річ..ці вода. Як живуть по її мал.овнич..х б..р..гах люди як миют..ся в ній складают.. про неї свої піс..ні мелодії. І благословен той, хто п..є рідну воду і (не) сумує по ній все жи(т,тт)я. Коли думаю я про старі часи од (дав­ніх) давен ще (скіфсько) старослов..янс..ких до (З,з)апоріз..ких включно мисляч.. звичайно про історію свого народу м..ні чомусь

  1. Дніпро і народ (с,з)дают..ся однаково молодими, й подібними один до одного в ті часи. Нині Дніпро постарів а народ виріс і п..р.. буває у віці повної мужнос..ті.. (О. Довженко; 154 слова).

Урок № 63 ДІЛОВІ ПАПЕРИ. ПРОТОКОЛ (СКЛАДНИЙ). ВИТЯГ З ПРОТОКОЛУ

Мета: поглибити знання про офіційно-діловий стиль та про

ділове спілкування, ознайомити учнів із призначен­ням й особливостями вказаних у темі документів; розвивати логічне мислення, пам’ять та мовлення; продовжувати роботу щодо удосконалення усного і писемного мовлення, збагачувати словниковий запас школярів; виховувати культуру ділового мовлення. Тип уроку: урок розвитку мовленнєвих умінь і навичок.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

  1. Організаційний момент

  2. Повідомлення теми, мети і завдань уроку

Вступна бесіда

  • Підніміть руку ті, хто вважає, що у своїй майбутній профе­сійній діяльності йому доведеться стикатися з діловою доку­ментацією?

Узагальнення й систематизація найважливіших відомостей

321

  • Чому, на ваш погляд, саме для професійної реалізації людини потрібні знання щодо правил складання ділових паперів?

  • До яких книг ви будете звертатися, щоб перевірити правиль­ність складання ділових паперів? Чи змінюються загальні вимоги до такої документації з часом?

  • На аркуші напишіть, яку мету сьогоднішнього уроку ви перед собою ставите, чого повинні навчитися.

ІІІ. Актуалізація знань учнів

«Знайди помилку»

  • Прочитайте поданий нижче текст. Знайдіть і виправте в ньому помилки. Зробіть висновок про правила використання офіційно- ділового стилю мовлення.

Коментар для вчителя. Помилки в тексті підкреслені, пра­вильний варіант — у дужках.

Основна функція офіційно-ділового стилю — функція спіл­кування (повідомлення). Більшість жанрів ділового мовлення відображають індивідуальне (позаіндивідуальне) спілкування. Офіційно-діловий стиль надає висловлюванню характер доку­мента. Офіційно-діловий стиль обслуговує діяльність, що пов’язана з діловодством, звітністю, документацією. Цей стиль визначається емоційним забарвленням (відсутністю емоційного забарвлення). Йому властиві абстрактність (конкретність) змісту і конкрет­ність (абстрактність) засобів вираження. Суттєвими ознаками є повнота описів (стислість) і чіткість. Це найбільш мобільний стиль, що постійно змінюється (стабільний, консервативний стиль, найдовше зберігає архаїчні елементи). Найголовніша ознака цього стилю — офіційність. Для офіційно-ділового стилю харак­терно вживання термінів, іншомовних слів, складних речень (кан­целярських штампів і шаблонів, розповідних речень). Основним видом офіційно-ділового стилю є інформація (документ).

Робота в групах

  • Розробіть презентацію «Діловий стиль мовлення. Ділові папери», узагальнивши свої знання з теми. Презентація пови­нна містити не більше ніж 10 слайдів. Обговоріть зміст та оформлення кожного з них. На наступний урок розвитку мов­леннєвих умінь зробіть презентацію в програмі Power Point. Коментар для вчителя. Послідовність слайдів може мати

такий вигляд:

  • Назва — «Діловий стиль мовлення. Ділові папери».

  • Особливості офіційно-ділового стилю.