Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Усі уроки української мови в 11 класі.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.04.2025
Размер:
1.24 Mб
Скачать

V!. Домашнє завдання (на вибір)

  • Напишіть твір-роздум «Мовою можна і осквернити, можна і освятити» (Л. Толстой).

  • Зробити опорний конспект «Мовні норми».

  • Сформулювати ознаки гарного мовлення. Навести приклади.

УЗАГАЛЬНЕННЯ й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ

найважливіших відомостей

З УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ

Урок № 56 лексикологія і фразеологія

Мета: узагальнити й систематизувати знання учнів про

слово, склад лексики, групи слів за значенням, фразеологізми, їх особливості і виражальні мож­ливості, удосконалювати вміння й навички пра­вильно й комунікативно доцільно використовувати лексико-фразеологічні засоби у власному мовленні; розвивати комунікативно-мовленнєві вміння, мис­лення, творчі здібності; виховувати у школярів шанобливе ставлення до рідного слова. Обладнання: схеми, роздавальний матеріал, картки з афориз­мами, тлумачний словник української мови, слов­ник синонімів.

Внутрішньопредметні зв’язки: синтаксис (текст), стилістика. Міжпредметні зв’язки: література, історія.

Тип уроку: урок повторювально-узагальнювальний.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

  1. Організація класу

  2. Ознайомлення із темою, метою і завданнями уроку

  • Прочитайте афоризми. Що їх об’єднує. Сформулюйте тему

й мету уроку.

  1. Слова — це крила ластівки, вона їх не почуває, але без них не може злетіти (Ю. Мушкетик). 2. Кожне слово — це ніби діа­мантова намистинка на величезному разку нашої пребагатої мови (І. Цюпа). 3. Слово — зброя. Як усяку зброю, його треба чистити й доглядати (М. Рильський). 4. Кожен вираз рідної мови має своє обличчя. Як у квітки, у них свій неповторний аромат і від­тінок барви, а цих відтінків кожна барва має тисячі (В. Сухом- линський).

Узагальнення й систематизація найважливіших відомостей

279

Групова робота

  • Поясніть зміст афоризмів за стратегією «Прес».

ІІІ. Актуалізація опорних знань

і мотиваційних резервів учнів

Бліцопитування «Точка зору»

Що вивчає лексикологія? Що називають лексикою?

Що розуміють під лексичним значенням слова?

На які групи за значенням поділяють слова?

Дайте визначення омонімам, синонімам, антонімам, пароні­мам. Наведіть приклади.

Що вивчає фразеологія? З якими розділами вона пов’язана? Яку роль відіграють фразеологізми в нашій мові?

Назвіть основні ознаки фразеологізмів.

У яких стилях мовлення найчастіше вживаються емоційно- експресивні фразеологізми?

Робота зі схемами

  • Пригадайте, що вам відомо про лексику й фразеологію? Допов­ніть подані схеми власними прикладами.

Лексика

> За походженням Ь

За походженням

За вживанням

Щодо активності чи пасивності використання

Синоніми, антоніми, омоніми

Власне українські слова, спільнослов’янські

Запозичені слова

Загальновживані і стилістично забарвлені (за сферою вживання)

Професійні, терміни, діалектні

Активна лексика

Пасивна лексика (неоло­гізми, історизми, архаїзми)

280

Усі уроки української мови в 11 класі. Академічний рівень

Фразеологічні звороти

Фразеологічні

зрощення

Фразеологічні

єдності

Фразеологічні

сполучення