Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Усі уроки української мови в 11 класі.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.04.2025
Размер:
1.24 Mб
Скачать

Стилістика речень з різними засобами вираження чужого мовлення 263

Стратегія «Сніговий ком»

  • Наведіть приклад тексту конфесійного стилю («Молитва за Україну»).

V!. Домашнє завдання (на вибір)

  • Зробити опорний конспект із теми уроку.

  • Укласти словник лінгвістичних термінів «Стилі і жанри мов­лення».

  • Доберіть приклади текстів, різних за стилістичною належ­ністю, але тотожних за змістом.

  • Запропонувати тестові завдання для перевірки знань зі сти­лістики.

Урок № 54

АУДІЮВАННЯ ТЕКСТІВ ДІАЛОГІЧНОГО

й МОНОЛОГІЧНОГО ХАРАКТЕРУ РІЗНИХ СТИЛІВ,

ТИПІВ І ЖАНРІВ МОВЛЕННЯ. ВИДИ ЗАПИСУ ПОЧУТОГО:

ТЕЗИ, ДОКЛАДНИЙ І КОРОТКИЙ ПЛАНИ

Мета: повторити та узагальнити знання учнів про види

запису почутого, особливості тез і плану; удоскона­лювати навички сприйняття на слух текстів різних стилів, типів і жанрів мовлення; розвивати навички самостійної роботи, мовленнєво-комунікативні вмін­ня, довгочасну та короткочасну пам’ять; збагачу­вати словниковий запас, удосконалювати вміння складати діалогічне й монологічне висловлювання; виховувати толерантність, повагу до рідної мови, сприяти тому, щоб учні замислювалися над сенсом людського існування взагалі й особистого життя.

Тип уроку: урок розвитку мовленнєвих умінь і навичок.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

  1. Організаційний момент

  2. Ознайомлення учнів із темою, метою і завданнями уроку

  3. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів

Комунікативний практикум

  • Які ви знаєте види опрацювання тексту?

  • Визначте головні особливості кожного з них.

Види роботи з текстом

1

і 1

1

План

г

Тези

Конспект

1

Реферат

Тематичні виписки

Анотація

М. Виконання творчих і дослідницьких завдань, спрямованих на розвиток мовленнєвих умінь

Аудіювання текста. Виконання завдань

  • Прослухайте уважно текст. Визначте його стильову належ­ність.

Українська мова — слов’янська мова. Вона є національною мовою українського народу.

Українська національна мова існує: а) у вищій формі загаль­нонародної мови — сучасній українській літературній мові;

б) у нижчих формах загальнонародної мови — її територіальних одиницях.

Літературна мова — це оброблена, унормована форма загаль­нонародної мови, як у писемному, так і в усному різновидах обслуговує культурне життя народу, всі сфери його суспільної діяльності.

За функціональним призначенням це мова державного зако­нодавства, засіб спілкування людей у виробничо-матеріальній і культурній сферах, мова освіти, науки, мистецтва, засобів масо­вої інформації.

Літературна мова реалізується в усній і писемній формах. Писемна форма літературної мови функціонує в галузі державної, політичної, господарської, наукової і культурної діяльності.

Усна форма літературної мови обслуговує безпосереднє спіл­кування людей, побутові й виробничі потреби суспільства.

Сучасна українська літературна мова сформувалася на основі південно-східного наріччя, увібравши в себе окремі діалектні риси інших наріч. Зачинателем нової української літературної мови був І. П. Котляревський — автор перших високохудожніх творів українською мовою («Енеїда», «Наталка Полтавка», «Москаль- чарівник»). Він першим використав народорозмовні багатства полтавських говорів і фольклору.

Основоположником сучасної української літературної мови по праву вважають Тараса Григоровича Шевченка. Саме він

Стилістика речень з різними засобами вираження чужого мовлення 265

уперше «своєю творчістю підніс її на високий рівень суспільно- мовної і словесно-художньої культури, заклав основи для роз- витку в ній наукового, публіцистичного та інших стилів літе- ратурної мови...» Традиції Т. Шевченка у розвитку української літературної мови провадили далі у своїй творчості І.Франко, Леся Українка, Панас Мирний, М. Коцюбинський та інші пись- менники (З підручника).

  • З’єднайте частини речень.

За функціональним призна- ченням це мова державного за- конодавства, ...

Літературна мова реалізу- ється.

Зачинателем нової україн- ської літературної мови був.

Основоположником сучасної української літературної мови.

Літературна мова — це об- роблена, унормована форма за- гальнонародної мови, .

.як у писемному, так і в ус­ному різновидах обслуговує куль­турне життя народу, усі сфери його суспільної діяльності.

.засіб спілкування людей у виробничо-матеріальній і куль­турній сферах, мова освіти, на­уки, мистецтва, засобів масової інформації.

...по праву вважають Тараса Григоровича Шевченка.

.І. П. Котляревський — ав­тор перших високохудожніх творів українською мовою.

...в усній і писемній формах.

Аудіювання текста. Виконання завдань

  • Прослухайте уважно текст. Визначте його стильову належ­ність.

  • Які типи мовлення зустрічаються в тексті?

Заради бездомних тварин рокери з різних куточків світу спі­ватимуть у нас.

Благодійний фестиваль альтернативної музики «МузЕнтро- пія», що вже вп’яте проходить у Вінниці, намагатиметься при­вернути увагу суспільства до проблеми тисячі бездомних тварин на вулицях нашого міста, а також розвинути відчуття відпові­дальності за тих, кого приручили.

Щороку фестиваль збирає сотні шанувальників молодих вико­навців, які жертвують кошти на допомогу нужденним. Раніше гроші передавалися на допомогу дітям, хворим на аутизм, онкох- ворим, молоді на візках, дітям-сиротам. 2009-го року організа­тори фестивалю — молодіжна організація «Наше Поділля» — планують зібрати кошти для закупівлі медичного обладнання та

266

Усі уроки української мови в 11 класі. Академічний рівень

препаратів у притулок та стерилізаційний центр для бездомних тварин «Планета».

Драйв та енергію кращі представники вітчизняної рок-музи- ки дарували зі сцени МПМ «Зоря». Серед десяти груп, які висту­пили на фестивалі, вінницьких тільки дві. Добре відомий у міс­цевих колах «Клондайк Бенд» і молода поп-панк група «Brandon from 19». Хедлайнерами цього вечора стали київський гурт «Qarpa» і тернопільський «Лос Колорадос» (З молодіжної газети).

  • Охарактеризуйте мовні особливості тексту.

  • Поясніть значення слів «драйв», «хедлайнер».

  • Зробіть короткий план тексту.

  • Складіть діалог «Молодіжні музичні групи нашого міста».

Аудіювання текста. Виконання завдань

  • Вставте пропущені слова в речення.

Усна форма літературної мови обслуговує, спілкування людей, побутові й виробничі потреби суспільства (безпосереднє). Сучасна українська літературна мова сформувалася на основі ... наріччя, увібравши в себе окремі діалектні риси інших наріч (південно- східного). Він першим використав. багатства полтавських гово­рів і фольклору (народорозмовні).

  • Прослухайте ще раз текст і складіть тези.

Аудіювання текста. Виконання завдань

  • Прослухайте уважно текст. Визначте його стильову належ­ність.

ПОРЯДОК зовнішнього незалежного оцінювання та моніторингу якості освіти (назва Порядку із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1312 (1312-2005-п) від 31.12.2005)

  1. Зовнішнє незалежне оцінювання та моніторинг якості освіти (далі — оцінювання якості освіти) запроваджується з метою забезпечення реалізації конституційних прав громадян на рів­ний доступ до вищої освіти, здійснення контролю за дотриман­ням державних стандартів освіти, проведення аналізу стану системи освіти та прогнозування її розвитку.

  2. Оцінювання якості освіти здійснюється шляхом:

  • зовнішнього незалежного оцінювання навчальних досягнень випускників загальноосвітніх навчальних закладів, за резуль­татами якого проводиться конкурсний відбір студентів для навчання у вищих навчальних закладах; {Абзац другий пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1312}

Стилістика речень з різними засобами вираження чужого мовлення 267

  • участі учнів у міжнародних обстеженнях якості освіти;

  • збирання, аналізу та поширення інформації щодо соціально- економічних і педагогічних показників, які визначають стан функціонування системи освіти на локальному, регіональному, державному і міжнародному рівнях;

  • підготовки узагальнених аналітичних матеріалів про якість освіти в Україні на різних освітніх рівнях і з різних пред­метних галузей, визначення стану функціонування системи загальної середньої освіти та прогнозування її подальшого розвитку.

  1. Міністерство освіти й науки України встановлює строки, пере­лік навчальних предметів, програми та порядок проведення оцінювання якості освіти і визначає загальну стратегію моні­торингу якості освіти та забезпечує його проведення, конт­ролює виконання запланованих заходів.

  • Назвіть мовні особливості тексту.

  • Що робить текст важким для сприйняття на слух?

Аудіювання текста. Виконання завдань

  • Прослухайте уважно текст. Визначте його стильову належ­ність.

Боротьба за життя

Політрук Василь Олександрович Сухомлинський горів у пе­кельному вогні. І старенький лікар, начальник госпіталю, звелів його нести просто на операційний стіл. Лікар уважно оглянув рани, похитав скрушно головою.

  • А ліву руку вам доведеться відпиляти, молодий чоловіче,— сказав він,

  • Як же я буду без руки?!

  • У вас уже зараз гангрена, А це, брате, смертельно.

  • Не треба різати, лікарю. Прошу вас.

  • Думаєш, мені хочеться різати, сину?

  • То й не ріжте. Благаю вас.

  • Ви що, піаніст чи скрипаль? — звів очі лікар.

  • Ні, я вчитель.

  • Учителювати можна й з одною рукою.

  • Воно-то так. Але вчителеві руки потрібні не менше, ніж музикантові. Як і лікареві, наприклад,— додав він по хвилі.

Хірург глянув на пораненого й посміхнувся.

Він сам оперував політрука Сухомлинського. Спочатку роз­чистив рану на лівій руці, довго стуляв потрощені кістки, зши­вав м’язи і сухожилля.

268

Усі уроки української мови в 11 класі. Академічний рівень

Нарешті сестра забинтувала рану.

  • Один шанс зі ста, — зітхнув лікар, а голосно додав: — Коли й обійдеться, рука ваша буде коротшою за праву, ледве сточив.

  • Нехай коротша, аби була,— сказав політрук, втрачаючи свідомість.

Після короткого відпочинку друга операція. Велика, рвана рана зяяла над самим серцем. У глибині рани скальпель натра­пив на гострий зуб заліза. Не дай боже, той осколок на кілька сантиметрів попав би нижче — і давно б не було на світі цього на диво терплячого політрука.

Через три дні, коли хворому стало краще, лікар вручив Сухом- линському той осколок.

  • Нате сховайте свою смерть. А ви молодець, учителю. Кров у вас чудесна! Перемогла гангрену. Можна сказати, випросили в мене руку. Спасибі вам за терпіння.

Дні, коли чергувала медсестра Валя Маслівець, були для Василя найбільшою відрадою. Адже Валя, можна сказати, зем­лячка, з Полтавщини вона, з Нових Санжар, а вчилася в Полтав­ському педінституті, і він зустрічав її там не раз, коли приїздив улітку на сесії як студент-заочник. У перші дні після операції, коли йому було особливо зле, Валя не відходила від нього, була за рідну сестру, за матір. Вона годувала його з ложечки, напу­вала чаєм і водою, клала холодний компрес на розпашіле чоло, говорила добрі й ласкаві слова.

Він слухав її захоплено.

  • Валю, яка з тебе була б чудова вчителька! Обіцяй мені, що після війни працюватимеш у школі! Обіцяєш?

  • Обіцяю! Я у твоїй школі працювати буду. А ти станеш директором.

  • Спасибі тобі. Тільки навряд чи я виживу. А так хотілося

б. Ти розумієш! Я заходжу в клас. Десятки дитячих очей див­ляться на мене з цікавістю і ждуть від мене чогось нового. І я роз­повідаю їм про незнане, відкриваю очі на дивний світ. Ти знаєш, Валю, при вході в нашу школу ми вивісимо велике полотнище, а на ньому напишемо слова, звернені до учнів: «Найголовніше, що ти повинен знайти в нашій школі,— це мету свого життя». І потім ще слова великого вченого Пирогова. Їх теж би написати на видноті: «Школа славна не числом, а славою своїх учнів» (За В. Сухомлинським; 450 слів).

  • Напишіть докладний план тексту.

  • Перекажіть уривок про хід операції.