Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Усі уроки української мови в 11 класі.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.04.2025
Размер:
1.24 Mб
Скачать

Стилістика речень з різними засобами вираження чужого мовлення 237

Дослідження етикетних народних висловів

  • Прочитайте українські народні вислови — доброзичливі по­бажання. Які правила мовленнєвого етикету вони відобра­жають?

1. Дай, Боже, вашими устами мед пити.

Щоб ти ходив, як води ходять!

Щоб ти ходив поки світа та сонця!

Доброму чоловіку продовж, Боже, віку!

Щоб тебе добра година знала!

  1. Година вам щаслива! Щоб ви бачили сонце, світ і діти перед собою! 3. Скільки в лісі пеньків, щоб у тебе було стільки синків!

  1. Бодай на вас добра година та грошей торбина, а до того дітвори сотні півтори! 5. Великий рости, щасливий будь, себе не хвали, другого не гудь.

Мозковий штурм

  • Як спонукати людину до того, щоб вона припинила говорити? Назвіть мовленнєві формули спонукання до мовчання.

  • Прочитайте кожен вислів, пояснюючи, у якій ситуації він уживається. Слідкуйте за тоном. Які вирази не слід уживати, чому?

  1. Рефлексія діяльності

Комунікативний практикум

  • Прослухайте дві думки з приводу мовленнєвого етикету. Висло- віть свою точку зору.

  1. Вважається, що мовленнєвий етикет є однією з важливих характеристик поведінки людини. Бо без знання прийнятих у су­спільстві форм етикету, без вербальних форм вираження ввічли­вих стосунків між людьми, індивід не може ефективно, з користю для себе й оточуючих здійснювати процес спілкування. Стельма- хович М. Г. з цього приводу зауважує: «Не треба забувати, що будь-який, навіть найменший відступ від мовленнєвого етикету псує настрій, вносить непорозуміння в людські стосунки, а інколи навіть калічить душу і ранить серце людини».

  2. На жаль, сьогодні ми стикаємося все частіше з молодіж­ним сленгом у спілкуванні, який пересипаний нав’язаними нам з інших мов, нечемними, часто навіть і брутальними словами, словами іншомовного походження, які вживаються в прямому чи переносному значенні, злиттям слів, які чужі українській мовній традиції та спілкуванню. Чомусь деяка молодь вважає

238

Усі уроки української мови в 11 класі. Академічний рівень

таке спілкування модним чи сучасним, у той час, коли молоді люди, які мають національну свідомість та гідність і дорожать нею, відроджуючи національні та етнічно-мовленнєві традиції українського народу, стараються спілкуватися чемно та поводи­тися ґречно, чим викликають значну симпатію до себе та наслі­дування.

  • Закінчіть речення.

  1. Я вважаю, що мовленнєвий етикет — це. 2. Для мене в спів­розмовникові найголовніше. 3. Коли я бачу неввічливу пове­дінку своїх однолітків. 4. На сьогоднішньому уроці я дізнався про нові етичні мовленнєві формули: ...

V. Домашнє завдання

  • Провести лінгвістичне дослідження «Уживання вставних слів та конструкцій у мовленні моїх сучасників».

  • Підготувати монологічне висловлювання із теми «Етикетна роль міміки та жестів».

  • Складіть правила використання займенників «ви» і «ти» в укра­їнському мовленнєвому етикеті.

Урок № 52

МОВЛЕННЯ ЯК ПРЕДМЕТ ВИВЧЕННЯ СТИЛІСТИКИ І КУЛЬТУРИ МОВЛЕННЯ.

МОВЛЕННЯ РОЗМОВНЕ І КНИЖНЕ, ЇХ СПІВВІДНОШЕННЯ й ОСОБЛИВОСТІ. ПОНЯТТЯ СТИЛЮ МОВЛЕННЯ: ПОЗАМОВНІ ОЗНАКИ й МОВНІ

Мета: узагальнити й систематизувати знання учнів про

особливості книжного й розмовного мовлення, основ­ні ознаки стилю мовлення, удосконалювати вмін­ня й навички розрізняти тексти різних стилів, визна­чати їх мовні й позамовні ознаки, комунікативно доцільно використовувати мовні засоби; розвивати комунікативно-мовленнєві вміння, мислення; вихо­вувати у школярів культуру мовлення.

Обладнання: схеми, роздавальні матеріали, картки з афоризмами, прислів’ями, тлумачний словник.

Внутрішньопредметні зв’язки: синтаксис (текст), лексикологія.

Міжпредметні зв’язки: література, історія.

Тип уроку: урок-практикум.

Стилістика речень з різними засобами вираження чужого мовлення 239

ПЕРЕБІГ УРОКУ

  1. Організація класу

  2. Ознайомлення учнів із темою, метою і завданнями уроку

  • Прочитайте вислови. Що їх об’єднує. Сформулюйте тему й мету уроку:

1. Говори мало, слухай багато, а думай ще більше. 2. Слухай тисячу разів, а говори один раз. 3. Заговори, щоб я тебе побачив (Сократ). 4. Птаха пізнають по пір’ю, а людину по мові (Укра­їнське прислів’я).

ІІІ. Актуалізація опорних знань і мотиваційних резервів учнів

Робота зі схемами

► Пригадайте, що вам відомо про мовлення, ніть подані схеми.

його стилі? Допов-

С

Стиль залежить від

3

? сфери поширення й уживання (кола мовців)

? функціонального призначення (регулювання стосунків, повідомлення, вплив, спілкування тощо)

? (характерних ознак форми та способу викладу)

? системи мовних засобів і стилістичних норм (лексики, фра­зеології, граматичних форм, типів речень тощо)

? жанрів реалізації

240

Усі уроки української мови в 11 класі. Академічний рівень

Мовл

ення

Кни

жне

?

Науковий стиль

Публіцистичний

стиль

?

Художній стиль

?

Офіційно-діловий

Епістолярний

Конфесійний

Бліцопитування

Поясніть різницю між термінами мова і мовлення. Які існують форми мовлення?

Спілкування

ус

не

монологічне

писе

мне

л

о

н

о

м

огічне