Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Усі уроки української мови в 11 класі.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.04.2025
Размер:
1.24 Mб
Скачать

Стилістика речень з різними засобами вираження чужого мовлення 223

  1. Систематизація й узагальнення знань, умінь, навичок

  • Які синтаксичні синоніми мають речення з прямою мовою?

  • Які між ними емоційно-експресивні відтінки?

  • Які стилістичні особливості мають слова автора при прямій мові?

  1. Підсумок уроку

  2. Домашнє завдання

  • Напишіть твір-роздум на одну із тем: «Не вкради», «Не роби іншому того, чого сам собі не бажаєш». Використати пряму мову й цитати.

Урок № 50 ПУНКТОГРАМИ ПРИ ПРЯМІЙ МОВІ

Мета: повторити основні пунктограми при прямій мові

й діалозі; закріпити теоретичні знання й практичні навики з теми; за допомогою мовленнєво-комуніка­тивного дидактичного матеріалу виховувати у шко­лярів повагу до літературної мови й культурних надбань рідного народу.

Внутрішньопредметні зв’язки:

Синтаксис: пряма мова, діалог.

Тип уроку: формування практичних умінь і навичок.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

  1. Організаційний момент

  2. Ознайомлення з темою, метою і завданнями уроку

  3. Актуалізація опорних знань

  • Опрацюйте пам’ятку.

Пам’ятка «Сім правил до теми»

  1. Пряму мову записуємо з великої літери й беремо з обох боків

у лапки. Після слів автора ставимо двокрапку. Слова автора

після прямої мови записуємо з малої літери.

  1. Якщо слова автора стоять усередині прямої мови, то можливі

три варіанти розділових знаків:

«П, — а,— п». «П,— а.— П». «П,— а: — П».

224

Усі уроки української мови в 11 класі. Академічний рівень

  1. Цитати завжди беремо в лапки, крім випадків, коли цитата є частиною речення, тоді вона пишемо з малої літери. Вка­зівку на автора цитати беремо в дужки, після другої дужки ставимо крапку.

  2. Віршований текст у лапки не беремо, оформляємо як звичайну цитату.

  3. Кожну репліку діалогу записуємо з нового рядка, перед нею ставимо тире.

  4. Якщо репліки записуємо не з абзацу, а підряд, то кожну з них беремо в лапки, а між ними ставимо тире:

«П,— а.— П?» — «П,— а. -П».

  1. Різновид цитати — епіграф. У лапки не беремо. Вказівку на джерело пишемо під епіграфом справа без дужок, крапку після неї не ставимо.

  1. Формування й удосконалення практичних умінь і навичок

Відновлювальне письмо

  • Спишіть, вставляючи розділові знаки та на місці крапок букви.

Підв..ди мої вії з..лені просить дер..во в лузі (А. Малишко). Не барися мій синочку швидше пов..ртайся сказав старий та й запла­кав (Т. Шевченко).

  • Перепишіть, розставляючи потрібні розділові знаки при пря­мій мові.

  1. Життя в неволі нічого не варте відказав Максим краще смерть! (І. Франко). 2. Пам’ятаю, казала мені мати Цей світ як маків цвіт Зранку цвіте до вечора опаде! (О. Довженко). 3. Роби добро казала мати і чисту совість не віддай за шмати! (Д. Пав- личко). 4. Я подумав тоді Тіні коротшають так само непомітно як і людське життя (Г. Тютюнник). 5. Ніщо так не красить людину, як натхнення подумала Ярослава (О. Гончар). 6. Все, все ми відда­ємо тобі Батьківщино промовив він раптом якимсь дивним голо­сом ні до кого. Все! Навіть серця (О. Гончар).

  • Перепишіть діалог, розставте розділові знаки. Прочитайте виразно.

Кажуть, ви вже одержали призначення? звернувся до Інни археолог після мовчанки. Так, незабаром з училищем розпроща­юсь. Берете курс на Кураївку. Кличе вас берег любові. Звідки ви це знаєте? здивовано запитала дівчина. Багато що про вас знаю. Цікавлюсь. Це лише ви не хотіли помічати моїх зацікав­