Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Усі уроки української мови в 11 класі.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.04.2025
Размер:
1.24 Mб
Скачать

Стилістика складних речень

189

оточує нас від народження супроводжує до останніх днів життя найтонші відтінки думок і переживань щедро приготовлені для нащадків неоціненне багатство яким вони повинні скористатись (За І. Вихованцем). 3. Любіть красу своєї мови звучання слів і запах слів це квітка ніжна і чудова кохання батьківських сте­пів (Т. Масенко).

  1. Підсумок уроку

  • Звернути увагу учнів на значення розділових знаків для пра­вильного розуміння написаного тексту.

  1. Домашнє завдання

  • Використовуючи стилістичні можливості різних типів склад­них речень, скласти опис грози в художньому стилі.

Урок № 41 СИНОНІМІКА СПОЛУЧНИКІВ І СПОЛУЧНИХ СЛІВ, ЩО З’ЄДНУЮТЬ СКЛАДНІ СПОЛУЧНИКОВІ РЕЧЕННЯ

Мета: повторити відомості про сполучники і сполучни­

кові слова, що з’єднують складні речення; розвивати вміння правильно й комунікативно доцільно вислов­лювати власні думки за допомогою використання сино­німічних відповідників сполучників і сполучних слів; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактич­ного матеріалу виховувати у школярів повагу до літе­ратурної мови й культурних надбань рідного народу.

Внутрішньопредметні зв’язки:

Стилістика: синтаксична синоніміка.

Міжпредметні зв’язки: російська мова.

Тип уроку: урок розширення й поглиблення знань та розвитку практичних умінь.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

  1. Організаційний момент

  2. Ознайомлення з темою, метою і завданнями уроку

  3. Актуалізація опорних знань

Два — чотири — усі разом

  • Поміркуйте та визначте, в яких реченнях слово що є сполуч­ником, а в яких — сполучним словом.

190

Усі уроки української мови в 11 класі. Академічний рівень

1. Не сумуй, моя тополе, що дощ, не сумуй посеред поля уночі (Т. Петровська). 2. Ми працю любимо, що в творчість пере­йшла (М. Рильський). 3. Могутні дуби, що густою лавою сто­яли понад озером, повилися густими тінями (С. Васильченко).

  1. Треба показати, пояснити, що світ наш не замерзає і не зга­сає (О. Довженко).

  1. Формування й удосконалення практичних умінь і навичок

Стилістичний експеримент

  • Замініть виділений сполучник (сполучне слово) будь-яким іншим, що підходить за змістом.

Зразок: Артисти помітили, як деякі глядачі посміхнулися. — Артисти помітили, що деякі глядачі посміхнулися. (Смислові відношення не змінилися. В обох реченнях підрядні частини є з’ясувальними).

1. Я пам’ятаю, як урочисто проводжали в поле плугатарів з раннім плугом (М. Стельмах). 2. Земля прекрасна, тому що на ній живуть дзвінкоголосі малюки (Ю. Бедзик). 3. Я вхопив корзину, почимчикував у кінець городу, де сріблилася розлога, гілляста верба (В. Дрозд). 4. Над ставком, над садками миготіло, грало, лилося хвилями золоте марево, неначе на повітрі воруши­лися якісь пасма тонких золотих ниточок (І. Нечуй-Левицький).

  1. Коли б сталась перемога, то це було б лише від Бога! (Олек­сандр Олесь).

Мовна трансформація

  • Перекладіть, запишіть речення українською мовою, продов­жуючи кожне з них так, щоб утворилися складні речення. За потреби для зв’язку частин складних речень, використайте сполучники та сполучні слова з довідки.

1. Городок вплотную* окружали сосновые леса. 2. Влажное утро с трудом пробивалось сквозь осенний туман. 3. Вверху шумел ветер и срывал листья с деревьев. 4. Мы с Павлом разожгли кос­тер. 5. В Одессе любят и ценят шутку.

Довідка: коли, як, який, а, яка, але, бо, де, та.

Самостійна робота з таблицею

  • Опрацюйте теоретичний матеріал, поданий у таблиці. Випи­шіть нову для вас інформацію.

* Вплотную — (укр.) щільно.

Сполучники підрядності

Сполучні слова

Сполучники належать до службо­вих частин мови

Сполучні слова належать до самостійних частин мови. Серед них:

відносні займенники (хто, що, який, чий, котрий, скільки); прислівники (де, коли, куди, звідки як, доки, відколи, чому, навіщо)

На сполучники не падає логічний наголос: Брат повідомив, що при­їде влітку.

Сполучні слова часто логічно виділяються: Олег пригадував, що потрібно взяти із собою в похід.

Сполучники не бувають чле­нами речення: Учитель записав у щоденник, що батько має при­йти до школи.

Сполучні слова виконують роль членів речення: Учитель нагадав учням, хто поїде на олімпіаду з українознавства.

Сполучники можна замінити синонімічним сполучником: Одсіяють роки, мов (як, наче) хмарки над нами (В. Сосюра).

Сполучні слова можна замі­нити синонімічним словом: Ми попрямували до лісу, що (який) виднівся за горою.

У складнопідрядному реченні зі сполучником підрядну час­тину не можна перетворити на питальне речення: Чи ти чула, дівчинонько, як я тебе кли­кав? (Народна творчість).

У складнопідрядному реченні зі сполучним словом часто під­рядну частину можна перетво­рити на питальне речення: Тоді Довженко спитав, звідки я, з якої сім’ї, скільки у нас дітей, яка в нас річка (М. Вінгранов- ський).

Сполучники й сполучні слова можуть бути синонімічними. Напри­клад: щощобяк; якийщо; якийде.

Порівняйте: 1. Ніхто того не бачив, що хлопчик сумував. 2. Ніхто того не бачив, щоб хлопчик сумував. 3. Ніхто того не бачив, як хлопчик сумував. У цих реченнях з’ясувальні підрядні частини пов’язані з головними частинами синонімічними сполучниками. Вони мають одне значення: доповнюють головну частину. Проте кожна підрядна містить певний відтінок значення (зі сполучником щоб — непевність; зі сполучником як — спосіб дії).