Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Усі уроки української мови в 11 класі.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.04.2025
Размер:
1.24 Mб
Скачать

184

Усі уроки української мови в 11 класі. Академічний рівень

готувалися рушити й собі вслід за сміливцем. «Щасливий!» — зітхали ті, які через свою кволість, несміливість чи полохливу вдачу не могли піти за першопрохідцем. А були й такі, що мовчки заздрили й потайки зневажали сміливця.

Що йому до того! Він уперто здіймався на вершину, де не сту­пала ще нога людська. І то було його покликання, його щастя, його слава й безсмертя. Як важливо в житті знайти себе, доки не пізно, доки ще молодий! А йому тоді йшов уже тридцять дру­гий. За спиною в нього і вчителювання, і участь у боях, і робота в провідній республіканській газеті художником-ілюстратором, карикатуристом. Читачі в кожному номері шукали гострі, дотепні малюнки, під якими стояв підпис «Сашко». Друзі щодня при­ходили до нього в майстерню, щоб подивитися, як під пензлем народжується пейзаж чи людський тип. І називали його талано­витим, і пророкували йому творче майбуття.

А його не задовольняли ні карикатури, ні акварелі, ні олійні праці. Усе дужче й дужче почувався невдоволеним, бо відчував у собі силу творця нового мистецтва, що тільки-но утверджува­лося. І однієї ночі після роздумів він рішуче виходить зі своєї майстерні, щоб ніколи до неї не повернутися. Залишає мольберт, фарби, закінчені й незакінчені полотна — залишає назавжди. Із плащем через плече й дорожнім портфелем у руці поспішає на вокзал, сідає в поїзд, що везе його на берег Чорного моря, у красуню Одесу. А вранці він уже стоїть перед директором кіно­фабрики й промовляє три заповітних слова:

  • Хочу стати режисером!

Це був Довженко (С. Плачинда; 371 слово).

  • Занотуйте у своїх чернетках план або тези тексту (5 хв).

  • Прочитайте творче завдання до переказу (на дошці) і визнач­тесь, у якому напрямі повинні розвиватися ваші роздуми.

  • Поміркуйте і напишіть, чи готові ви до вибору життєвого шляху. Що при цьому ви вважаєте головним?

Друге прослуховування тексту

Методичний коментар. Методика проведення контрольного переказу не передбачає лексичної, орфографічної та інших видів робіт, усного колективного переказу тексту. Проводять контроль­ний переказ на здвоєних уроках мови.

  1. Написання переказу із творчим завданням

Підготовка чорнового варіант переказу з творчим завданням

  • Учні записують переказ у чернетку.

Стилістика складних речень

185

Редагування написаного

  • Учні вичитують переказ, редагують його.

Переписування

  • Учні переписують переказ із творчим завданням начисто.

  1. Підсумок уроку

Самоперевірка учнями своїх робіт

  • Учні вичитують переказ.

Збір зошитів

  1. Домашнє завдання

  • Знайти афоризми та цитати, які могли б доповнити та про­ілюструвати складене вами на уроці монологічне висловлю­вання.

Додаток

У чому призначення людини? Бути людиною! (С.-Є. Лєц).

Є тисячі доріг, мільйон вузьких стежинок.

Є тисячі ланів, але один лиш мій.

В. Симоненко

Самий зміст бути чи не в тому, щоб жити в мудрій злагоді з природою, знати насолоду праці і поезію людських взаємин? І щоб навчитися цим дорожити, треба відчути потребу це берегти (О. Гончар).

Яке глибоке щастя — жить,

Бути гідним імені людини,

Народу й людськості служить!

М. Рильський

Ах, скільки радості, коли ти любиш землю,

Коли гармонії шукаєш у житті!

П. Тичина

Сміливі завжди мають щастя (І. Багряний).

Праця дала до життя мені принаду.

Ціль дала, щоб в манівцях не заблукав.

І. Франко

Любіть землю! Любіть працю на землі! (О. Довженко).

Тільки в праці невтомній крилатим стаєш (В. Сосюра).

186

Усі уроки української мови в 11 класі. Академічний рівень

Урок № 40 ПУНКТОГРАМИ У СКЛАДНОМУ РЕЧЕННІ

Мета: повторити основні пунктограми у складному реченні;

закріпити теоретичні знання й практичні навики з теми; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати у школярів по­вагу до літературної мови й культурних надбань рідного народу.

Внутрішньопредметні зв’язки:

Синтаксис: складне речення, граматична основа, предикативна одиниця.

Тип уроку: формування практичних умінь і навичок.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

  1. Організаційний момент

  2. Ознайомлення з темою, метою і завданнями уроку

  3. Актуалізація опорних знань

  • Прочитайте прислів’я. Поясніть вживання розділових знаків. 1. Рідна мова не полова: її за вітром не розвієш. 2. Більше

діла — менше слів. 3. Посієш вчасно — збереш рясно. 4. Згода будує, а незгода руйнує. 5. Хто багато обіцяє, той рідко слова дотримує. 6. Яка пшениця, така й паляниця.

  1. Формування й удосконалення практичних умінь і навичок

Тренувальні вправи

  • Перепишіть, поставте пропущені розділові знаки, поясніть їх уживання.

1. Сніг і вітер Хурделиця Мороз (А. Головко). 2. Любіть Україну як сонце любіть як вітер як трави і води (В. Сосюра). 3. Хто поверне в рабство ту країну де свободи стяг затрепетав (М. Рильський).

  1. Ой хлопчику хороший мій чому ти плачеш (А. Малишко).

  2. Слава рукам що пахнуть хлібом (О. Гончар). 6. О мово рідна їй гаряче віддав я слово недарма (В. Сосюра). 7. Ти прийшов Вер­нувся Сину мій, синочок (В. Сосюра).

  • Випишіть речення в такій послідовності: з єднальними, про­тиставними та розділовими сполучниками. Поставте розділові знаки, звертаючись до довідкового матеріалу.

Стилістика складних речень

187

1. Катря почала розповідати а Тарас припавши до неї ловив кожне слово (С. Васильченко). 2. За очеретами сюрчать і сюр­чать коники або з села виколихується мідь дзвону (М. Стель­мах). 3. Ялинка затремтіла від низу до вершечка і кілька зеле­них глиць упало на сніг (М. Коцюбинський). 4. Тепло було і вишні цвіли рясно (Марко Вовчок). 5. Чекали нас тривог і гроз дороги та ми ішли вперед (В. Сосюра). 6. То сонце усміхнеться нам крізь хмари то дощик рясно землю поливає (П. Чубинський). 7. Сонце піднялося високо і його промені освітили захований у густому винограднику невеличкий стіл (О. Гончар).

Ключ: підкресливши останню букву кожного речення, закін­чіть вислів: «Хто цілий рік байдикує, той навіть у вересні.» (За В. Скуратівським).

Відповідь: голодує.

Довідковий матеріал: у складносурядних реченнях вжива­ються такі пунктограми: кома — при одночасності, послідов­ності, переліку, протиставленні, зіставленні, чергуванні подій, явищ, дій; крапка з комою — якщо частини складносурядного речення далекі за змістом або насичені розділовими знаками (комами); тире — при причиново-наслідковому зв’язку або при швидкій зміні подій.

Не вживається кома між двома частинами складносурядного речення, якщо вони мають спільний другорядний член або частки навіть, лише, ще та ін.

  • Допишіть прислів’я, використовуючи довідковий матеріал, поставте розділові знаки, укажіть вид підрядного.

1. Треба нахилитися. 2. Хто людям добра бажає. 3. Не копай другому яму. 4. Ніколи іншому не бажай того. 5. У нього стільки правди. 6. Не шукай в інших правди. 7. За двома зайцями не женись. 8. Лиха тому зима. 9. Хоч не з красою. 10. Не будь тією людиною. 11. Людина без Вітчизни. 12. Де народився.

  1. Не такий страшний чорт.

Довідковий матеріал: там і пригодився; але з головою; як соловей без пісні; що вгору щетиною; в кого кожуха нема; як його малюють; щоб з криниці води напитися; гой і собі його має; бо й сам упадеш; чого собі не хочеш; як у решеті води; коли в тебе її нема; бо й одного не піймаєш.

  • Запишіть речення в такій послідовності: безсполучникові ре­чення з двокрапкою, а потім — з тире. Розставте розділові знаки.

  1. Мене ніщо не змусить збочити з дороги обраної раз ні лес­тунів химерні почесті ні жовчний біль старих образ (І. Муратов).

188

Усі уроки української мови в 11 класі. Академічний рівень

  1. Буде вода буде все (О. Гончар). 3. Настали холодні дні птахи летять у теплий дальній світ. 4. Згадала околиці рідні скрізь квіти ряст ясна роса (Леся Українка). 5. Вода зійшла колеса стали (Л. Глібов). 6. Глянь розкривається назустріч сонцю й грозам руками пружними запліднений чорнозем (М. Рильський).

Ключ: підкресліть останню букву кожного речення, допишіть вислів про одну з народних прикмет: «Лютневі прикмети — мете­лиці та.»

Відповідь: замети.

  • Поставте розділові знаки у складносурядних реченнях. Запи­шіть їх у такій послідовності: а) кома ставиться у складносу­рядному реченні; б) кома не ставиться; в) тире у складносу­рядному реченні.

1. Хвилина ще і схід розпише в сліпучі барви небосхил (Г. Мас- ленко). 2. Над обрієм Києва сходить зоря у зеніт і вічний Славута тече у грядущі століття (П. Перебийніс). 3. Обережно проминаємо густі зарослі і очам відкривається рівний та широкий лан (Ю. Зба- нацький). 4. Зліва при мокрій долинці кінчались жита і почина­лась лука (М. Коцюбинський). 5. Думав доля зустрінеться — спіт­калося горе (Т. Шевченко). 6. А літо йде полями і гаями і вітер віє і цвіте блакить (А. Малишко). 7. І потім сміючись вдарила палицею по гілці струснула цілу шапку снігу і сонячна холодна курява окутала нас (О. Гончар). 8. А вдалині хиталися дерева і синів задуманий прибій (В. Сосюра).

Ключ: підкресліть першу букву кожного речення і допишіть речення: «Не встиг у жовтні роздивитися, як сонце зійшло, а воно вже.»

Відповідь: на заході.

  • Спишіть, замість крапок вставте потрібні розділові знаки. Поясніть пунктограми.

1. Хай шлях до раю. пекла чи полону. тримайся далі розпачу й надій (В. Стус). 2. Зілля дива наробило. тополею стала (Т. Шев­ченко). 3. Нічого просто не пишу. бо знаю. на все мені не виста­чить часу (П. Чубинський). 4. Я не клянусь словами. що люблю. слова любові озвучить не годні (П. Чубинський). 5. Терпи. терпи. Терпець тебе шліфує. сталить твій дух (В. Стус). 6. Манекени не мають серця. їм ніщо не болить і не коле (Д. Павличко).

  1. Я знову вгадую. прийдеш ти чи ні? (М. Рильський).

  • Спишіть, розставте розділові знаки, поясніть їх уживання.

  1. Рідна мова незборна таїна вона робить народ народом і увіч­нює найтонші порухи його душі. 2. Витворений народом світ мови