Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Усі уроки української мови в 11 класі.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.04.2025
Размер:
1.24 Mб
Скачать

182

Усі уроки української мови в 11 класі. Академічний рівень

мощь в проведении исследования (Р. Буре). 2. Они пошли к мос­тику через ручей, впадавший в реку (К. Паустовский). 3. Окно моей комнаты выходило в сад, заросший смородиной, малиной и крапивой вдоль* забора (Ю. Казаков). 4. Полосы солнечных отблесков от волн, поднятых веслами, мерно** бежали по берегам (К. Паустовский). 5. Язык есть самая живая, самая обильная*** и прочная связь, соединяющая отжившие, живущие и будущие поколения (К. Ушинский).

  • Доповніть подані конструкції. Запишіть їх. Який вид підряд­них обставинних утворився? Поясніть уживання розділових знаків в утворених реченнях.

  1. Щоб досягнути успіху, .... 2. ..., аби відшліфувати свій ха­рактер. 3. В ім’я того щоб стати корисним своєму народові, ...

  1. Треба багато часу приділяти самоосвіті для того, щоб ... 5. Щоб налагодити зв’язки між містами-побратимами, ...

  • До утворених речень доберіть синонімічні прості іменни­ково-прийменникові конструкції. Запишіть їх.

  1. Систематизація й узагальнення знань, умінь, навичок

  • Вставте пропущені поняття:

  • дієприкметникові звороти замінюються підрядними. (озна­чальними) речення;

  • обставини, виражені іменниково-прийменниковими сполуч­никами, дієприслівниками, та обставинні підрядні речення є. (синонімічними);

  • найчастіше дієприслівникові звороти можна замінити підряд­ними обставинними часу, причини й... (умови);

  • складнопідрядні речення з обставинними мети можна замі­нити на прості речення з. (іменниково-прийменниковими кон­струкціями).

  1. Підсумок уроку

  2. Домашнє завдання

  • Виписати з підручника (біології, історії, правознавства тощо) 7-8 складнопідрядних речень з підрядними причини. Які спо­лучники найхарактерніші для цих речень? Доберіть до них синонімічні прості конструкції. Записати їх.

* Вдоль — (укр.) уздовж;

** мерно — (укр.) розмірено;

*** обильный — (укр.) пишний, розкішний, багатий.

Стилістика складних речень

183

УРОКИ № 38-39 КОНТРОЛЬНИЙ ПЕРЕКАЗ ІЗ ТВОРЧИМ ЗАВДАННЯМ

Мета: виявити та оцінити рівень сформованості в учнів

вмінь і навичок письмово докладно відтворювати зміст прослуханого тексту художнього стилю, допов­нювати його своїми міркуваннями; розвивати зв’яз­не мовлення, аналітико-синтетичні мисленні на­вички, збагачувати словниковий запас; виховувати вміння аналізувати причини своїх і чужих вчинків, навички самопізнання.

Тип уроку: урок розвитку мовленнєвих умінь і навичок (урок контрольного переказу).

ПЕРЕБІГ УРОКУ

  1. Організаційний момент

  2. Ознайомлення учнів із темою, метою і завданнями уроку III. Робота з текстом. Сприйняття і відтворення змісту

Перше прослуховування тексту

  • Прослухайте уважно текст із метою усвідомлення його змісту.

Намагайтеся запам’ятати послідовність викладу матеріалу.

ВИБІР ШЛЯХУ

Його зненацька охопив сумнів: «Чи те я роблю, що слід? Чи здатний на це? Чому так тягне туди, у невідоме?» І він зупи­нився серед шляху. Замислився. Огледівся. Хоча дорога стели­лася попереду рівна й широка, проте він не міг іти далі: і неспо­кій, і невдоволення собою, і жадання чогось вищого переповнили його. А обіч уторованої дороги громадилися вершини, які зда­валися такими стрімкими й неприступними, що на них ніхто не наважувався зійти. До того ж їх оточували непрохідні хащі, глибокі яруги, гострі стрімчаки й бескиди.

І все ж він рішуче зійшов з гладенької дороги й крізь нетрі та чагарі заторував власну стежину до вершини. І вже ніщо не могло зупинити сміливця: ні колюче терня, ні скелясті кру­тосхили, ні глибокі урвища. Він здіймався все вгору і вгору. «Божевільний!» — жахалися одні, що спокійно дибалів гостин­цем. «Відчайдушний!» — захоплено вигукували інші, які вже