Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Усі уроки української мови в 11 класі.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.04.2025
Размер:
1.24 Mб
Скачать

178

Усі уроки української мови в 11 класі. Академічний рівень

Бесіда за змістом прочитаного

  • Дайте відповідь на питання:

  • Що з думок Діогена і Александра вас зацікавило?

  • Що зрозумів Діоген у поході з Александром?

  • Чому «цар царів» Александр став «царем рабів»?

  • Чому Александр саме так відповів Птоломею?

Підготовка до створення власного висловлювання.

Творче завдання до переказу

  • Поміркуєте над тим, на чому повинна триматися держава? Що може зробити людей країни щасливими? Висловіть власне ставлення до вчинків Діогена.

Робота в парах

  • Обговоріть, які питання потрібно розглянути у власному висловлюванні. Складіть план.

Перевірка результатів роботи

  • Декілька учнів зачитують плани, обговорюють їх.

Друге прослуховування тексту

  1. Написання переказу із творчим завданням

Самостійна робота. Написання переказу

Методичний коментар. Робота на цьому уроці має пропе­девтичний характер — підготовка до контрольного переказу — тому вчитель може запропонувати учням підкреслювати у своїх роботах орфограми та пунктограми, у яких вони не впевнені. Учитель може ходити класом, надаючи індивідуальну допомогу, відповідаючи на питання.

  1. Підсумок уроку

Бліцтурнір

  • Клас поділити на дві команди. Учні з однієї команди назива­ють слова, у правописі яких вони не впевнені,— друга команда відповідає. Потім міняються. Учитель слідкує за правильністю відповідей. Один учень веде на дошці облік помилок.

Редагування роботи. Перевірка і аналіз робіт

  • Проведіть взаємоаналіз робіт, рецензування.

  1. Домашнє завдання

  • Закінчити редагування робіт.

Стилістика складних речень

179

Урок № 37

СИНОНІМІКА СКЛАДНОПІДРЯДНИХ І ПРОСТИХ РЕЧЕНЬ З ДІЄПРИКМЕТНИКОВИМИ І ДІЄПРИСЛІВНИКОВИМИ ЗВОРОТАМИ

Мета: повторити поняття про складнопідрядні й прості

речення з дієприкметниковими і дієприслівнико­вими зворотами; розвивати вміння правильно й ко­мунікативно доцільно висловлювати власні думки за допомогою синонімічних відповідників склад­нопідрядних і простих речень з дієприкметнико­вими і дієприслівниковими зворотами; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного мате­ріалу виховувати у школярів повагу до літературної мови й культурних надбань рідного народу. Внутрішньопредметні зв’язки:

Стилістика: синтаксична синоніміка; норми вживання синтак­сичних засобів у офіційно-діловому стилі. Міжпредметні зв’язки: російська мова.

Тип уроку: урок розширення й поглиблення знань та розвитку практичних умінь.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

  1. Організаційний момент

  2. Ознайомлення з темою, метою і завданнями уроку

  3. Актуалізація опорних знань

Вибірковий диктант

  • Випишіть із тексту речення у два стовпчики: з відокремленими

дієприкметниковими зворотами в один стовпчик, дієприслів­никовими — у другий. Поясніть уживання розділових знаків.

Був прозорий сонячний ранок, і мовчазні навколишні про­стори, дбайливо устелені сріблястим сніговим килимом, так ясніли навпроти сонця, що аж сліпило очі. Над голубою паддю, над горами ліловими, над буйними нетрями стояв сліпучий соняч­ний ранок, граючи всіма кольорами веселки. Мільярди перлин мерехтіли на всьому, випромінюючи маленькі сонця, розсипа­ючи спектри на лапатім листі дубів і ліщини, на травах, на кві­тах, на тисячолітніх, укритих мохом пнях і колодах. З кінських волохато заінеїних ніздрів сизо порскали клубні пари, лунко