Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Усі уроки української мови в 11 класі.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.04.2025
Размер:
1.24 Mб
Скачать

Стилістика складних речень

173

  • Наведіть приклади заміни речень тексту синонімічними кон­струкціями.

Синтаксична трансформація

  • Наведені сполучникові речення перебудуйте на складні безспо­лучникові. Підкресліть граматичні основи, поясніть вживання розділових знаків між частинами безсполучникових речень. 1. На заході трохи вияснилося, і на мутному небі виріза­лися контури чорних, мов важкі хмари, гір (М. Коцюбинський).

  1. Поступово гроза з вершин насувалася ущелинами на морське узбережжя, і вже шугали блискавиці над морем, гублячи в його глибині свій шал (І. Цюпа). 3. Щоб вволю багатства мати, треба чесно працювати (Народна творчість). 4. Коли зійшло сонце, долини ріки вже очистилися від туману (О. Гончар). 5. Вітерець дихнув, і забриніли стебельця сіна (О. Гончар). 6. Як у травні дощ надворі, то восени хліб у коморі (Народна творчість). 7. Зда­валося, що разом з листами поштар роздає людям радість і сам радується цьому більше за інших (Д. Ткач). 8. Тепер його ніхто не бачив, бо він був сам на сам із річкою (Г. Тютюнник).

Практикум з пунктуації

  • Прочитайте уривок з листа Василя Стуса до сина. Поясніть написання розділових знаків.

Дорогий Дмитре...

Ну от, тобі вже 17.

Що ж тобі побажати? Бери од кожної пори свого життя те, що вона тобі пропонує. Вимагати від часу — і немудро, і негідно, може. Але і не пливи за течією. Будь собою, тобто, виробивши тверді орієнтири, що таке добро і що зло, виростай у їхньому маг­нітному полі, аби по ньому все в тобі скристалізувалося (так Вер- надський писав, згадуючи геологічні структури). Ідеал є один — добра і справедливості, чесності і любові. Іншого, мабуть, нема.

У твої літа найголовніше, може, вчитися любити. Вміти любити — то велике вміння. Не знаю, чи є в тебе дівчина. Дів­чина має надати змогу тобі кращати, а не гіршати. Любов — то, може, єдина справжня квітка, подарована людині Богом. Тільки в любові людина розумна.

  1. Систематизація й узагальнення знань, умінь, навичок

Підсумковий тест

  1. Складносурядні речення, що виражають часову послідовність подій синонімічні з:

174

Усі уроки української мови в 11 класі. Академічний рівень

А складнопідрядними реченнями з підрядними причини;

Б складнопідрядними реченнями з підрядними часу;

В складнопідрядними реченнями з підрядними мети;

Г складнопідрядними реченнями з підрядними означальними.

  1. Безсполучникові складні речення з однотипними частинами синонімічні з:

А складнопідрядними реченнями з підрядними часу;

Б складнопідрядними реченнями з підрядними умови;

В складносурядними реченнями;

Г складнопідрядними реченнями з підрядними допустовими.

  1. Складнопідрядні речення синонімічні з:

А безсполучниковими складними реченнями з однотипними частинами;

Б безсполучниковими складними реченнями з різнотипними частинами;

В складносурядними реченнями;

Г складними синтаксичними конструкціями.

Відповіді: 1 Б, 2 В, 3 Б.

  1. Підсумок уроку

  2. Домашнє завдання

Різнорівневе завдання

  • Напишіть власні міркування про любов, використовуючи:

а) (достатній рівень) тільки прості речення; б) (високий рівень) тільки складні речення; в) (найвищий рівень) складні речення різних типів, що піддаються заміні синонімічними відповід­никами.

Урок № 36

ПИСЬМОВИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ ХУДОЖНЬОГО СТИЛЮ ІЗ ТВОРЧИМ ЗАВДАННЯМ (ВИСЛОВЛЕННЯМ ВЛАСНОГО СТАВЛЕННЯ ДО ПОДІЙ, ГЕРОІВ, ЇХНІХ УЧИНКІВ)

Мета: удосконалювати вміння і навички учнів письмово

докладно відтворювати зміст прослуханого тексту художнього стилю, доповнювати його своїми мір­куваннями, працювати над розвитком навичок гра­мотного письма; розвивати зв’язне мовлення, ана- літико-синтетичні мисленнєві навички, збагачувати

Стилістика складних речень

175

словниковий запас; виховувати толерантність, кри­тичність і оригінальність мислення, дати можли­вість замислитися над правовими основами грома­дянського суспільства.

Тип уроку: урок розвитку мовленнєвих умінь і навичок (урок навчального переказу).

ПЕРЕБІГ УРОКУ

  1. Організаційний момент

  2. Ознайомлення учнів із темою, метою і завданнями уроку III. Робота з текстом. Сприйняття і відтворення змісту

Перше прослуховування тексту

  • Прослухайте уважно текст із метою усвідомлення його змісту.

Намагайтеся запам’ятати послідовність подій.

ДІОГЕН

У бочці незручно, боліли ребра, але філософ став надто леда­чий, щоб рухатися. Так минали дні й ночі, роки. Одного вечора вулицями міста пронеслися вершники на чолі зі струнким біляв- цем, у якому всі одразу впізнали Александра Македонського. Його увагу привернула бочка.

  • Хто це такий і що все це значить? — осаджуючи коня, запитав Олександр.

  • Це ж Діоген, знаменитий філософ, учень чи Сократа, чи Платона.

  • А, це цікаво,— мляво протяг Александр, що сам мав честь бути учнем Аристотеля. Йому враз стало нудно, ніби він прослу­хав повний курс метафізики, логіки й інших наук, в яких було все що завгодно, крім одного: як стати путнім солдатом. Він звер­нувся до Діогена:

  • Ти, кажуть, філософ. Отож коротко: у чому суть твого вчення?

  • У безкінечному удосконаленні душі й серця.

  • Яким способом?

  • Способом споглядання внутрішнім оком ідей і гідностей, закладених в душі й серці людини.

  • Але ж це ідіотська дурниця! — ледве стримуючи себе, гукнув Александр. — Єдина річ, що прокладає шляхи до удо­сконалення людини — це сила: вона розбиває ворогів, закликає

176

Усі уроки української мови в 11 класі. Академічний рівень

до подвигів, вона валить старі царства й творить на їх місці нові; це найчудовіше, що може бути на землі. Сила — це єдиний спо­сіб не давати людям загнивати в їхніх бочках, і ти, сподіваюся, якнайшвидше переконаєшся в цьому.

За наказом Александра воїни розбили бочку вдрузки, а Діо- гена віднесли в лазню й помили, хоча він страшенно відбивався. Але раптом відчув, як йому стало легко й гарно. Що це значить? Чого йому так приємно? Струмені води? Тепла пара? Але ж це все зовнішні сили, які не мусили б мати жодного впливу на пере­живання душі, що сама з себе бере своє щастя і горе! Так він навчав усе життя. Але виходить, що це була затишна брехенька, і внутрішнє живе лише справді тоді, коли світ зовнішній кладе на нього свій дотик. Але ж світ зовнішній — безмежний; нема нічого величнішого й чарівливішого за нього! Які ж потужні мелодії він може викликати з людської душі!

Викупавшись, філософ апетитно з’їв солдатський обід і став разом з воїнами навантажувати мішками тарані кораблі для по­ходу. Думав: праця — зовнішня сила. Цікаво, які візерунки вона витче на його душі? Незабаром він помолодшав, став стрункий. Як він тепер реготався з тієї дурної філософії, згідно з якою шлях до удосконалення гідностей людини лежить в спогляданні цих гідностей. Ні! Під лежачий камінь і вода не тече. Вода, мішок із таранею дають зрозуміти, що навіть такі дрібні фактори дають поштовхи мислі й загартовують тіло. А що ж говорити про великі діяння, де діють зусилля й воля багатьох тисяч людей?

І Діоген пішов з Александром Македонським у похід, бо вва­жав, що великі дії мусять мати й великі наслідки для цілих наро­дів і кожної людини зокрема.

Десять років тривав похід. Світ було пройдено. Мільйони людей упали до ніг Александрові, але. щораз тяжче ставало на душі Діогена. Він знав багато, він бачив багато, але те, що він бачив, не викликало вже радості в нього. З одного і по дру­гий край світу народи гнулися в тяжкім ярмі рабства. Мінялися царі, одних сатрапів заступали інші, але доля народу від цього не кращала.

Це були живі мудрі істини, і Діоген поринув у думи. Причи­ною загибелі всіх царств і його батьківщини Греції було рабство. Лише вільна людина може любити й захищати свою батьківщину. Воля збільшує сили народів. Якою б сильною стала імперія Алек­сандра, коли б він захотів знищити рабство! І Діоген вирішив сказати про це Александрові, але його й близько не підпустили сторожі рабства.

Стилістика складних речень

177

І Діогенові стало байдуже. Життя пройшло марно. Людство страждало до нього й страждатиме після нього. Знесилений літами й війною, він лежав під парканом, поки хтось знову не приніс йому бочку з просяною соломою. «Світ без рабства — це без­умство!» — говорили інші й штовхали його ногами.

Їхав якось вулицею Александр, уже хворий пропасницею й обтяжений думками. Армія хвилюється, чвари між полко­водцями, усе не клеїться. Кожен тягне у свій кут. Що буде з імперією? І раптом бачить бочку, спиняє коня:

  • Я думаю, Діогене, про моє царство. Що станеться з ним, коли я помру?

  • Воно може не розпастися. Але сила — недостатній засіб для цього. Ти правий лише наполовину. Силою можна взяти, але, щоб утримати, потрібна ще й мудрість.

  • У чому ж мусить полягати ця мудрість? — спитав Олек­сандр.

  • У звільненні країни від рабів!

  • Але їх багато і їх не можна знищувати!

  • Але навіщо нищити? — вигукнув Діоген. — Хіба я ска­зав це?

Александр втупився очима в Діогена. У них уже блис­нув здогад. Він зрозумів напрям думок Діогена, тих страш­них думок, які терзали його самого. Цар царів — як він міг стати царем рабів?! Це божевілля! І він гукнув не Діогенові, а самому собі:

  • Мовчи, божевільний! Сонце не сходить на заході, і річки не течуть від моря. Я забороняю говорити тобі!

  • Але слухай!..— Діоген раптом схопився, повний енер­гії. Очі його палали, в обрисах обличчя проглянула непоборна міць.— Слухай сюди, — закричав він,— з вільними македон­цями ти завоював половину світу; звільни цю половину світу від рабства, і ти підкориш увесь світ! Тож не гай часу, Алек­сандре, ти стрясеш світом, і ім’я твоє, як заграва, стоятиме над віками!

Та погляд Александра вже збляк. Щоки його вкрила блі­дість. Він тремтів.

  • Що з тобою? — спитав стурбовано Птоломей. — Знову ця пропасниця? Чи схвилював той мугир?

  • Мугир? — Александр глянув на Птоломея. І вже не скоро сказав:

  • Так, мугир, але коли б я не був Александром, я волів би стати Діогеном (За І. Сенченко; 856 слів).