Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Усі уроки української мови в 11 класі.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
05.01.2020
Размер:
1.24 Mб
Скачать

122

Усі уроки української мови в 11 класі. Академічний рівень

  1. Проаналізуйте будову речення:

а) двоскладне чи односкладне, тип односкладного;

б) непоширене чи поширене;

в) повне чи неповне.

  1. Назвіть, якщо в реченні є, однорідні або відокремлені члени речення, звертання та інші ускладнюючі компоненти.

  2. Поясніть пунктограми у реченні Зросла берізка високо на мурі, стоїть, мов квола сирота в зажурі.

  1. Систематизація й узагальнення знань, умінь, навичок учнів

Творче завдання

  • Використавши поданий початок та вживаючи однорідні й від­окремлені члени речення, звертання, вставні слова, словоспо­лучення й речення, викладіть свої міркування щодо поруше­ної проблеми. Дайте заголовок.

Кожному, безумовно, слід турбуватися про багатство свого словникового запасу. Для цього, по-перше, треба якомога більше читати книжок авторитетних авторів.

  1. Підсумок уроку

  2. Домашнє завдання

  • Зробити синтаксичний аналіз речення Послуга в дружбіріч свята.

Урок № 28

КОНТРОЛЬНА РОБОТА (ТЕСТ).

КОНТРОЛЬНЕ ЧИТАННЯ МОВЧКИ

Мета: оцінити рівень навчальних досягнень одинадця-

тикласників зі стилістики та пунктуації простих речень; з’ясувати можливі недоліки в ході опану­вання мовною теорією; оцінити рівень умінь читати мовчки.

Тип уроку: урок оцінювання навчальних досягнень учнів.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

  1. Організаційний момент

  2. Ознайомлення з темою, метою і завданнями уроку

Стилістика простих речень

123

  1. Мотивація навчальної діяльності

Проведення інструктажу щодо виконання тестових завдань.

  1. Виконання тестових завдань закритої форми

Варіант 1

  • Завдання 1-12 мають по чотири варіанти відповіді, серед яких лише один правильний. Потрібно вибрати правильний варіант відповіді.

  1. Які синтаксичні одиниці можуть бути синонімічними?

А Словосполучення, члени речення, речення;

Б словосполучення й речення;

В абзаци й речення;

Г тексти.

  1. Розповідне речення може бути:

А стверджувальним, заперечним, переповідним, ймовір­нісним;

Б риторичним;

В спонукальним;

Г власне-питальним.

  1. Зазначте, у якому реченні пропущено тире між підметом і при­судком.

А День ясний, теплий, весняний.

Б Я трохи звір.

В Незупинне власне словотворення ось шлях його поезії.

Г Промені як вії сонячних очей.

  1. Укажіть двоскладне речення, яке легко перебудувати на од­носкладне.

А М’яко погойдуючись, як у мрійному вальсі, пишаючись шовком фіранок на вікнах, мерехтячи люстрами, котився він, ніби разок блискучих коралів, і миготів емалевими девізами на боках вагонів: «Нєгорєлоє — Владівосток».

Б Лекція професора справила враження.

В Я тебе переслідуватиму все твоє життя.

Г Майор трутив стіл і звівся, похитуючись (З творів І. Багря­ного).

  1. Укажіть речення, в якому неправомірно пропущено кому між однорідними членами.

А Більш за все на світі любив дід сонце (О. Довженко).

Б Він прожив під сонцем коло ста літ, ніколи не ховаючись у холодок (О. Довженко).

124

Усі уроки української мови в 11 класі. Академічний рівень

В Учениця записувала його мову окремі речення чи думки (О. Донченко).

Г Спинився — волошка чи не волошка вистромила голівку з-поміж колосочків? (С. Васильченко).

  1. З’ясуйте, в якому з речень вжито зайві коми.

А Здається, що це янгол злетів з небес, сів у нього за столом і виспівує тужливу, але чарівну пісню (У. Самчук).

Б Тікаючи од дідового реву, одного разу стрибнув я з-під порі­чок прямо в тютюн.

В Він саме цвів великими золотими гронами, як у попа на ризах, а над ризами носилися бджоли — видимо-невидимо. Г Велике, тютюнове листя зразу обплутало мене (З творів

О. Довженка).

  1. Визначте, яке з речень ілюструє правило вживання двокрапки після узагальнювального слова перед однорідними.

А Лаврін не поганяв волів: він забув і про воли, і про мішки й тільки дивився на Мелашку (І. Нечуй-Левицький).

Б Його все гніває, все дратує: і той Савченко з вічними жар­тами, й та небажана філоксера (А. Коцюбинський).

В Дивлюся: так буцім сова летить лугами, берегами та не­трями, та глибокими ярами, та широкими степами, та бай­раками (Т. Шевченко).

Г Ліс іще дрімає, а з синім небом уже щось діється: воно то зблідне, неначе від жаху, то спалахне сяйвом, немов од радощів (М. Коцюбинський).

  1. З’ясуйте, в якому з речень двокрапка після узагальнюваль- ного слова перед однорідними членами невиправдано пропу­щена.

А З-під чорних стріх вилазять вечірні тіні, повзуть по стінах, гойдаються по садках і виходять блукати на шлях (І. Мики- тенко).

Б Все зберегла моя уява ті ночі зоряні, ті дні (В. Сосюра).

В Над тією дібровою стояла ніби дуже ясна місячна ніч або ясний вечір (І. Нечуй-Левицький).

Г Вогнище то згасало, то знову спалахувало яскравим по­лум’ям (Я. Баш).

  1. Визначте, в якому з речень тире після однорідних членів не­виправдано пропущене.

А І скрізь пливуть широкі звуки гучної, світлої землі (М. Ба­жан).

Стилістика простих речень

125

Б Та й дівчина ж була! Велична, хороша, до всякого приві­тна й ласкава і заговорить, і засміється, і пожартує (Марко Вовчок).

В Стерня, свіже литво полукіпків, снопи і снопи все виблис­кує золотом, все бризкає жнив’яним сонцем (О. Гончар).

Г Навкруги була земля, така чорна, пухка, родюча, повесні пишна, восени багата (М. Коцюбинський).

  1. Укажіть речення, що потребує стилістичної правки.

А Я люблю класичну музику і малювати пейзажі.

Б Мені подобаються пригодницькі фільми й фантастичні твори. В У шкільній оранжереї є кактуси, фікуси, пальми та інші тропічні рослини.

Г З моря долітали і шум прибою, і крики чайок.

  1. З’ясуйте, що виражає в реченні звертання Зоре моя вечірняя, зійди над горою (Т. Шевченко).

А повагу;

Б докір;

В іронію;

Г милування.

  1. Визначте, що виражає вжите у реченні вставне слово Та ди­тина, мабуть, була смілою, козацького роду (Марко Вовчок). А впевненість або невпевненість у повідомленні;

Б почуття (емоційна оцінка повідомлюваного);

В ввічливість для активізації бесіди;

Г вказівку на джерело повідомлення.

  • Завдання 13-16 мають по шість варіантів відповіді, серед яких лише два правильних варіанти. Потрібно вибрати два правильних варіанти відповіді.

  1. Укажіть, у яких реченнях виділені слова до вставних не на­лежать.

А З того місця так видно усюди (Панас Мирний).

Б А що ж по-твоєму чинити маєм (Леся Українка).

В Тут навіть повітря здавалось несло в собі золотисті відтінки (О. Гончар).

Г А він дивлюсь і осмутніє, і похмурий такий стане, і не їсть, і не п’є (Марко Вовчок).

Д І ось раптом хребет розломився, вогняна тріщина проко­тилася впоперек нього, до самого низу (О. Гончар).

Е І навіть в Арктиці суворій проб’ються може ручаї (Л. Дми­терко).

126

Усі уроки української мови в 11 класі. Академічний рівень

  1. Укажіть речення з відокремленим означенням, при яких про­пущено розділові знаки.

А Жовті курчата розкотилися по грядках, мов горох.

Б Налякане заколотом знялося з сусідньої стріхи гайвороння і било крилами над обсипаною стріхою.

В Дівка здорова, чиста, хоч води напийся (З творів М. Коцю­бинского).

Г В табуни збиваються пташки, що будуть відлітати в чужі далекі теплі краї (О. Копиленко).

Д Розрум’янена, ошаленіла, Тоня з розгону налітає на брата (О. Гончар).

Е Перед ним лежав шлях, курний уже, хоч була рання весна (М. Коцюбинський).

  1. Визначте речення, в яких відокремлена обставина не виділена

розділовими знаками.

А Він говорив не поспішаючи, з крижаним спокоєм (А. Го­ловко).

Б Він ще зловив на собі вологий погляд жінки даючись подиву зміні кольору її очей (О. Уляненко).

В Сиділи люди нерухомо, поглядали один на одного блукаю­чим поглядом (І. Багряний).

Г Десь здалеку бриніла, як муха повесні, притишена пісня (М. Коцюбинський).

Д Вже жовтий жовтень гетьманує в останнім золоті життя (Є. Маланюк).

Е Світ падаючи на сніг знімався високо вгору (Панас Мир­ний).

  1. Визначте речення з уточнюючим членом речення, в яких до­пущено лексичні помилки.

А Такий числівник, що складається з кількох самостійних частин, або ж складний числівник, пишеться окремо.

Б До складу борщу входить багато різноманітних продуктів, які у своїй сукупності дають приємний смаковий букет.

В Стоїть тут, на варті, юнга, приклавши бінокль до очей.

Г У кінці ХІХ століття було кілька українських прославле­них театральних колективів, наприклад, групи Марка Кро- пивницького, Михайла Старицького.

Д Зошити з друкованою основою для навчання першоклас­ників письма, тобто прописи, завезли до книгарні.

Е Молодий хлопець став спеціалістом, гірничим інже­нером.