Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Усі уроки української мови в 11 класі.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.04.2025
Размер:
1.24 Mб
Скачать

118

Усі уроки української мови в 11 класі. Академічний рівень

  1. О думи мої! О славо злая! За тебе марно я в чужому краю кара­юсь, мучуся, але не каюсь! (Т. Шевченко). 4. Не шуміть, явори, за вікном у дворі, не будіть мого сина (М. Стельмах). 5. Катрусю, доки ти, небого, будеш слабувати? (В. Стефаник). 6. Здоров будь, Пушкін мій, землі орган могутній (П. Тичина). 7.— Що ви, бабо, гриби збираєте? Назбирали вже? — з перебільшеною цікавістю питає хлопець (М. Стельмах). 8. Співці, не вгадуйте, ви, вчені, не шукайте, хто був той цар і як йому наймення (Леся Українка).

  • Поясніть пунктограми.

  • Визначте головні й другорядні члени у 5 й 6 реченні.

Стилістичний експеримент

  • У поданих реченнях визначте звертання та поясніть, якою час­тиною мови вони виражені і якого відтінку вони набувають залежно від місця в реченні. Запишіть речення, поширивши звертання епітетами з довідки. Поясніть, яких додаткових значень і почуттєвих відтінків надають звертанням прикладки й епітети.

  1. Києве, мій Київ.., малинове місто юності й пісень. (В. Со- сюра). 2. Ой ти, дубе.., лист на тобі рясний; ти, козаче.., словами прекрасний (Народна пісня). 3. Ой. колодязю, .ключі! (Народна пісня). 4. Рости, рости, моя пташко, мій. цвіте (Т. Шевченко).

  1. Прилинь, .орле, бо я одинокий сирота на світі (Т. Шевченко).

  2. Не спочинь, моя думо-турбото, не втомляйтесь, .руки мої (М. Стельмах).

Довідка: кучерявий, рідний, зореносний, студений, моло­денький, золотий, сизий, натруджений, пречудовий, глибокий, маковий.

Мовний етикет

  • Використовуючи кличну форму, утворіть звертання з кожним із таких іменників — власних назв людей: Іван Павлович, Ганна Пилипівна, Петренко, Ясногородська, Ніна, Максим, Івасик, Ганнусенька, поєднавши їх з одним із слів: друже, шановний, шановна, вельмишановний, вельмишановна, доро­гий, дорога, любий, люба, милий, мила.

Зразок: Вельмишановний Іване Павловичу! Дорогий Іване Павловичу! Любий Іване Павловичу!

  1. Систематизація й узагальнення знань, умінь, навичок

  • Які види звертань було розглянуто?

  • Для чого вживаються вставні слова й конструкції?

Стилістика простих речень

119

  • Яких емоційно-експресивних відтінків можуть надавати тек­сту звертання, вставні слова й конструкції?

  1. Підсумок уроку

  2. Домашнє завдання

  • Складіть окличні речення з риторичними звертаннями, вира­женими кличною формою іменників пісня, слово, зоря, місяць, вітер, море, кінь, придумавши до кожного з них відповідний епітет та додавши один із присвійних займенників мій, моя, моє, наш, наша, наше. Речення записати.

Зразок: Пісне крилата моя, лети над полями!

Епітети: буйногривий, ясний, буйний, дзвінке, синє, кри­лата, промениста.

Урок № 27 ПУНКТОГРАМИ У ПРОСТОМУ РЕЧЕННІ. ПРАКТИКУМ

Мета: повторити основні пунктограми у простому реченні;

закріпити теоретичні знання й практичні навики з теми; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати у школярів повагу до літературної мови й культурних надбань рідного народу.

Внутрішньопредметні зв’язки:

Синтаксис: просте речення, головні члени речення, однорідні члени речення.

Тип уроку: формування практичних умінь і навичок.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

  1. Організаційний момент

  2. Ознайомлення з темою, метою і завданнями уроку

  3. Актуалізація опорних знань

Мозковий штурм

  • Які пунктограми, що вживаються у простому реченні, вам відомі?

  • Які розділові знаки можуть стояти між підметом і присуд­ком? У яких випадках?

  • Коли між однорідними членами речення ставляться розділові знаки?

120

Усі уроки української мови в 11 класі. Академічний рівень

  • Що таке порівняльний зворот? За яких умов він виділяється комами, а за яких — ні?

  • Що таке звертання? Які пунктограми при звертанні ви знаєте?

  1. Формування й удосконалення практичних умінь і навичок

Тренувальні вправи

  • Перепишіть речення, поставте, де треба, тире між підметом і присудком, поясніть правила вживання тире між підметом і присудком.

1. Забути () себе дурити. 2. Жити мені без праці () значить не жити! 3. Добро і лихо () світло й темнота. 4. Життя без книги () хата без вікна. 5. Ненависть і любов () неначе крила (3 творів Д. Пав- личка). 6. Ці квіти () спогади про світлі дні (Б. Олійник). 7. Вік про­жити () не ниву пройти гомінливу (А. Малишко). 8. Яке то щастя () свій народ у світлі бачити (Д. Павличко). 9. І кожен фініш () це, по суті, старт (Л. Костенко). 10. Була ти () наче золота царівна у зорянім вінку на темних косах (Леся Українка). 11. П’ятдесят () це полудень віку. 12. Він () учень нашого класу. 13. Кохати () нові землі відкривати () нюанси нові і відтінки нові (І. Драч).

  • Перепишіть речення, ставлячи, де треба, тире. Обґрунтуйте, чому, незважаючи на однакову будову, в одних реченнях є тире, а в інших немає.

  1. Наша ціль людське щастя і воля (І. Франко). 2. Вечір зимо­вий, зоряний (Марко Вовчок). 3. Я вільна! Я вільна, як вода! (Леся Українка). 4. Степ широкий то ж мій сват. Шабля, люлька вся родина. Сивий коник то ж мій брат (Народна творчість).

  1. Осінь така мила, осінь славна (П. Тичина). 6. Море Шевченко- вої поезії то частина океану народної пісні (П. Федченко). 7. Гово­рити не горох молотити (Народна творчість).

  • Перепишіть речення, розставивши потрібні розділові знаки, підкресліть однорідні члени речення, поясніть пунктограми. Замість крапок вставте пропущені букви.

  1. Ро..плелись ро..хлипались ро..пались наче коси вересневі дні. 2. Моя п..чаль тебе не пон..волить а тільки радісний ро.. будит.. щем. 3. Я пр..горнусь до тебе серцем і неб..сами пл..чима пагорбів рідних і доріг поясами. 4. Ти пахн..ш як листя в..сняне як дитинство моє полотняне як тепла малинова сте..ка як мам..на срібна с..режка. 5. Нема щ..та ні рем..ня ні списа нема шолома ні м..ча-булата (З творів Д. Павличка). 6. В нас гуляє квіт..нь у полі насуває зливу поволі ро..сіває зерна рясні промітає сте..ку

Стилістика простих речень

121

в..сні. 7. Не заздрю нищим і духовно вбогим і хитро ситим в со.. ній тишині (3 творів А. Малишка). 8. Очі ро..крила конвалія біла і в дивува..ні застигла зомліла. 9. Сонце погасне і ніч пр..летит.. з чарами сріблом красою. 10. Хотів би я піти через ліси др..мучі через річки яри і кручі (3 творів Б. Олійника).

  • Перепишіть речення, виділіть порівняльні звороти, де треба, комами. Поясніть.

1. Знову місяць пливе ніби біла розчахнута скрипка (Г. Лютко).

  1. Я оживаю знов у полі як сміх як пісня як туман (Г. Лютко).

  2. Вітер теплий, вітер дужий налетів як буря з півдня (Б. Олійник).

  3. Повітря неначе прозорий граніт (Д. Павличко). 5. Я мав думки міцні мов корені (Д. Павличко). 6. Христя крутилась як муха в окропі (Панас Мирний). 7. Червоний світ од блискавки ніби запалив пожежу на горах і долинах (І. Нечуй-Левицький).

  • Перепишіть, розставте розділові знаки в реченнях із звертан­ням, поясніть пунктограми.

1. Буяйте цвітом степові широти Дзвени світами славо козаків (Яр Славутич). 2. Не забув я о люди нічого (Г. Лютий). 3. Слава тобі великий Каменяре праця твоя не стихне ні на мить (Д. Пав­личко). 4. За кого ж ти розіп’явся Христе Сине Божий за нас бідних чи за слово істини (Т. Шевченко). 5. О земле втрачена явися бодай у зболеному сні. 6. Народе мій до тебе я ще верну як в смерті обернуся до життя своїм стражденним і незлим облич­чям. 7. Верни до мене пам’яте моя нехай на серце ляже ваготою моя земля з рахманною журбою (З творів В. Стуса). 8. Чаклує вже весна; так зеленій же луже землице розцвітай усе живе радій (Г. Дущак). 9. Гей ви грізні чорні хмари Я на вас збираю чари (Леся Українка). 10. За рідну мову я о Господи турбуюсь щоб не загинула у течії віків (В. Єфанів). 11. Мій друже дорогий ми довго ждали і теж співали ворогу назло (Д. Павличко).

Синтаксичний аналіз простого речення

  • Виконайте синтаксичний аналіз простого речення за алго­ритмом.

  1. Знайдіть граматичну основу речення.

  2. Визначте, яким є речення за метою висловлювання (розпо­відне, питальне чи спонукальне).

  3. Назвіть, окличне чи неокличне речення.

  4. Розберіть речення за його членами (визначення підмета і при­судка, другорядних членів — спочатку тих, що входять до групи підмета, потім тих, що в групі присудка); визначте, чим виражений кожен із членів.