Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Усі уроки української мови в 11 класі.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.04.2025
Размер:
1.24 Mб
Скачать

110

Усі уроки української мови в 11 класі. Академічний рівень

Два — чотири — всі разом!

  • Поміркуйте, скільки відокремлених членів і яких саме є у по­даному реченні.

Там, на зеленій лавці, обкладеній дерниною, сперши голову на руки, сидить білява панночка (М. Коцюбинський).

Пунктуаційний практикум

  • Спишіть речення, розставляючи розділові знаки. З’ясуйте, чи є в них відокремлені члени речення і які саме.

1. Там на горі біла хата із бабиного літа (Г. Овсієнко). 2. Місяць закоханий у ніч чарівну сяє щасливий і світить (Олександр Олесь).

  1. Гетьман підняв безсонням обпалені очі (Л. Костенко). 4. А море надійшло півколом запінене і голосне (М. Доленго). 5. Трава росте під стопами у нас підступно-тихо викрадає простір і непомітно взеленивши час підносить вгору свої пера гострі... (П. Мовчан).

  1. Світлою порошею курить Чумацький Шлях .шлях твоїх пра­щурів. (О. Гончар).

  • Спишіть речення, розставляючи пропущені розділові знаки. Підкресліть відокремлені члени речення. У якому реченні немає відокремлених членів?

1. Ми всі із хліба виростали сину із праці себто чуда із чудес. (Б. Олійник). 2. Зате яка радість була, коли зробивши три круги над хатою бусол м’яко спускався на клуню і гордо одкинувши навзнак довгу шию весело клекотав оповіщаючи про своє щасливе повернення (В. Скуратівський). 3. І всі хати білі чисті святкові для щасливого літа вони білились і зараз змагалися в красі (О. Гончар).

  1. А може завтра ти пройдеш ось тут де вітер пелюстки колише (В. Івасюк). 5. Пригинаючи аж до землі невеликі дерева на узліссі вітер нарешті виривався в полі і не зустрічаючи на своєму шляху перешкод вихором нісся до горизонту (М. Черничук). 6. У глибо­ких долинах зелених од винограду і повних сизої імли тіснилися кам’яні громади, рожеві од вечірнього сонця або синіючі густим бором (М. Коцюбинський). 7. Над луками залитими квітневою повінню холонув оранжевий вечір зануривши в мілкі прибережки далеке полум’я хмар (Г. Тютюнник).

  1. Систематизація й узагальнення знань, умінь, навичок

  1. За яких умов відокремлюються означення? Наведіть приклади.

  2. Чим умови відокремлення прикладок подібні до умов відо­кремлення означень? А чим відмінні?

  3. Яке значення мають відокремлені додатки? Якими словами вони приєднуються?

Стилістика простих речень

111

  1. За яких умов відокремлюються обставини? Наведіть приклади.

  2. Коли обставини не відокремлюються? Наведіть приклади.

  3. Порівняйте умови відокремлення обставин, виражених діє­прислівниковими зворотами, і означень, виражених дієприк­метниковими зворотами. Наведіть приклади.

  4. Які члени речення називаються уточнюючими? За допомогою яких слів вони можуть уводитися в речення? Наведіть при­клади.

  1. Підсумок уроку

Мікрофон

  • Продовжте твердження.

1. З вивченої теми я найкраще засвоїв (засвоїла). 2. Свої знання з теми я б оцінив (оцінила) на.

  1. Домашнє завдання

Проект

  • Об’єднатися в групи по 3-5 учнів. Створити проект власної гри (лото, вікторина, брейн-ринг, комп’ютерна гра, гра з м’ячем тощо) за темою «Відокремлені члени речення».

Мета гри: узагальнити знання з визначеної теми. Підготува­тися до захисту проекту перед учнями класу (5 хвилин) за пода­ним планом.

План захисту проекту гри

  1. Назва гри, її мета, на кого зорієнтована.

  2. Обґрунтування корисності й доцільності вашої гри для ви­вчення відповідної теми.

  3. Правила гри (тривалість, кількість учасників тощо).

  4. Демонстрація гри чи її частини.

  5. Відповіді на запитання представників інших груп. За одним із проектів провести гру в класі.

Уроки № 24-25 КОНТРОЛЬНИЙ ТВІР

Мета: перевірити вміння учнів писати твори, добирати

мовні засоби відповідно до задуму, комунікативного завдання та стилю мовлення; розвивати комуніка­тивно-мовленнєві вміння, мислення, творчі здібнос­ті; виховувати у школярів морально-етичні якості.

112

Усі уроки української мови в 11 класі. Академічний рівень

Обладнання: пам’ятки, словники.

Внутрішньопредметні зв’язки: синтаксис (текст), лексикологія. Міжпредметні зв’язки: література, історія, етика.

Тип уроку: урок розвитку мовленнєвої компетенції (урок конт­рольного твору).

ПЕРЕБІГ УРОКУ

  1. Організація класу

  2. Вступне слово вчителя

Бесіда

  • Що таке твір? (Твірце робота над висловлюванням осо­бистої думки, яка спирається на необхідну кількість даних.)

  • Що необхідно знати, щоб правильно висловити власну думку? (Визначити стиль і тип мовлення, вміти послідовно вислов­люватися відповідно до теми.)

Робота з опорами

  • Пригадайте, які стилі та типи мовлення вам відомі.

Спостереження над мовним матеріалом

  • Щоб правильно виконати завдання, треба чітко розуміти зна­чення деяких термінів.

Що означають терміни мораль та етика?

Довідка

Мораль — це система норм і принципів поведінки людей у ставленні один до одного та до суспільства.

Стилістика простих речень

113

Етика — наука про мораль, її походження, розвиток і роль у суспільному та особистому житті людей; норми поведінки, сукупність моральних правил певної соціальної групи.

Робота з пам’яткою

  • Користуючись пам’ятками, повторіть загальні правила напи­сання творів.

Пам’ятка для учнів «Правила написання творів»

1. Завжди вибирайте тему не найлегшу, а ту, що вас ціка­вить і хвилює

2. Добре обдумайте тему, визначте її межі та обсяг твору

3. Визначте основну думку твору

4. Складіть повний чіткий план, дотримуйтеся його в роботі над твором

5. Зберіть та систематизуйте необхідний матеріал

6. Додержуйте послідовності у викладі думок. Правильно і доречно цитуйте, чітко висловлюйте свої думки

7. Висловлюйте своє ставлення до того, про що пишете, робіть висновки, узагальнення

8. Додержуйте пропорційності частин твору

9. Пишіть акуратно, логічно, грамотно. Виправляйте, перероблюйте, покращуйте написане

Запис термінів у зошити

  • Стисло витлумачте суть кожної з названих моральних рис. Де можливо, доберіть до їхніх назв синоніми та антоніми. Ідейно-суспільні моральні риси: принциповість, перекона­ність, цинізм, демагогія, честолюбство, кар’єризм, активність.