Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Усі уроки української мови в 11 класі.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.04.2025
Размер:
1.24 Mб
Скачать

Стилістика простих речень

107

Що значить бути громадянином своєї держави?

Питання для обговорення

  1. Чи лише наявністю паспорта підтверджується істинне, справ­жнє громадянство?

  2. Які риси притаманні істинному громадянинові? Назвіть відо­мих вам людей — істинних громадян.

  3. Чого більше в істинного громадянина — прав чи обов’язків? Які обов’язки накладає громадянство?

  4. Чи різняться громадянські обов’язки політика, робітника, вчителя, школяра, домогосподарки? Поясніть.

  5. Наскільки спроможний чесно виконати свої громадянські обов’язки старшокласник? У чому вони полягають?

  1. Контрольно-рефлексивний етап

  2. Використавши подану схему, зробіть критичний розбір дис­кусії, що відбулася на уроці.

108

Усі уроки української мови в 11 класі. Академічний рівень

  1. Домашнє завдання (на вибір)

  • Обрати тему виступу перед класом, скласти перелік питань, які корисно було б, на вашу думку, обговорити, дискутуючи на одну з тем: «Пізнайте себе»; «Наша доля — у наших руках»; «Що значить бути сучасним?»; «Платною чи безкоштовною повинна бути вища освіта (медицина)? »; « Чи можна уникнути конфлікту між дітьми й батьками?»; «Чи залежить вибір сучас­ним випускником життєвого шляху лише від нього самого?».

  • Підготувати лінгвістичне повідомлення «Дискусіяце обмін знаннями...».

  • Складіть пам’ятку щодо вимог, яких слід додержуватися під час дискусії.

Урок № 23 СИНОНІМІКА ВІДОКРЕМЛЕНИХ І НЕВІДОКРЕМЛЕНИХ ДРУГОРЯДНИХ ЧЛЕНІВ. ПУНКТОГРАМИ У ПРОСТОМУ РЕЧЕННІ

Мета: повторити основні пунктограми у простому реченні;

розвивати вміння правильно й комунікативно до­цільно висловлювати власні думки за допомогою синонімічних відокремлених і невідокремлених другорядних членів речення; за допомогою мовлен­нєво-комунікативного дидактичного матеріалу вихо­вувати у школярів повагу до літературної мови й культурних надбань рідного народу.

Внутрішньопредметні зв’язки:

Стилістика: синтаксичні синоніми.

Міжпредметні зв’язки:

Література: виразне читання.

Тип уроку: урок розширення й поглиблення знань та розвитку практичних умінь.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

  1. Організаційний момент

  2. Ознайомлення з темою, метою і завданнями уроку

  3. Актуалізація опорних знань

  • Які члени речення називають відокремленими? Яка їх роль

у реченні?

Стилістика простих речень

109

  • Які члени речення можуть бути відокремленими?

  • Які відокремлені члени речення можна замінити аналогіч­ними невідокремленими?

  1. Розширення й поглиблення синтаксичного матеріалу

Стилістичне спостереження

  • Прочитайте, виділіть невідокремлені означення. Поясніть, яка смислова відмінність між невідокремленими і відокрем­леними означеннями.

1. Дзвінкі, тоненькі хлоп’ячі голоси лунали під крайньою хатою поблизу млина (С. Васильченко). 2. Гострий колючий смі­шок ворушиться в Хоминих грудях (М. Коцюбинський). 3. Чарів­ливо співучий голос його набирав теплих, сонячних барв (О. Іль- ченко). 4. На дрібнолистих гілках рясно синіють огорнені сизим пилком ягоди. (М. Стельмах). 5. Вітри злітають без упину на морозом скуту луговину (А. Малишко). 6. Чорна, непроглядна темнота стояла кругом (Панас Мирний). 7. З вестибюля вгору, на другий поверх, стелився зелений, у червоних квітах, килим (С. Скляренко).

Стилістичне конструювання

  • Перебудуйте речення так, щоб один із невідокремлених чле­нів речення став відокремленим. Чи змінилися їх синтаксичні функції й стилістичні ознаки після перебудови речення?

  1. Після зборів велика, галаслива і радісна група учнів вийшла на вулицю. 2. За горами там давно вже сяє сонце. 3. Сашко дивився на хлопців і усміхався. 4. Освітлений вогнями вели­кий пароплав до пристані підходив. 5. Усіх зацікавила передана по радіо інформація.

  • Перебудуйте речення, щоб у реченні з’явилося відокремлене означення (1-ша група) та обставина (2-га група). У 2-й групі одне з дієслів замініть дієприслівником.

  1. ша група

Залитий сонцем степ одразу принишк.

Тихий солодкий дощик сіється щедро на вулиці.

Нагріта за день земля дихала теплом.

  1. га група

Слухаємо розповіді про давні традиції українського народу і проймаємося гордістю за наше славне минуле.

Ми читаємо книги, дізнаємося про історію рідного краю. Сонце обливало землю рожевим світлом і ніжно цілувало крони дерев.