Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Усі уроки української мови в 11 класі.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.04.2025
Размер:
1.24 Mб
Скачать

102

Усі уроки української мови в 11 класі. Академічний рівень

1. У бійців вигляд веселий. 2. Брати працювали з ранку до вечора. 3. Ви придумали чудову гру. 4. Потиснув руку мені і пішов.

  1. Як видно, хлопчик цікавиться книжками. 6. Днів п’ять ішов дощ. 7. Було спокійно і затишно в лісі.

  • Переставте виділені слова на кінець речення і поясніть, якого відтінку набуло після цього кожне речення.

  1. Поранений розвідник повернувся. 2. Перший командир піднявся в атаку. 3. Тільки географію Петро Іванович викладає.

  1. У1907 році Марко Вовчок померла. 5. Морок сонце перемагає.

  1. Учні голосно і весело сміялися. 7. Горе радість розвіє.

  1. Систематизація й узагальнення знань, умінь, навичок

  • Які члени речення можуть виражатися синонімічними грама­тичними засобами?

  • Що таке інверсія?

  • Які стилістичні відтінки мають головні члени речення при зворотному порядку?

  1. Підсумок уроку

  2. Домашнє завдання

  • Складіть речення, використавши дієслівні зв’язки: а) стано­вити, являти з іменною частиною присудка в знахідному від­мінку без прийменника; б) бути, стати, вважатись з іменною частиною присудка в називному, орудному без прийменника або в знахідному відмінку з прийменником за. Поясніть, де переважно вживаються ті чи інші зв’язки (в наукових творах, газетах, художній літературі, в розмовній мові тощо). Зразок: Танцювальний колектив нашої школи вважається

найкращим.

Урок № 22

ВИСТУП ПЩ ЧАС ДИСКУСІЇ (ПЩГОТОВЛЕНИй I НЕПЩГОТОВЛЕНИЙ) НА СУСПШЬНО-ПОЛ!ТИЧНУ АБО МОРАЛЬНО-ЕТИЧНУ ТЕМИ, ЙОГО КОМПОЗИфЯ. ОСНОВН! СПОСОБИ ВИСТУПУ

Мета: удосконалювати вміння й навички готувати виступи

і виголошувати їх під час дискусії, добираючи мовні засоби залежно від мети спілкування й адресата мовлення, використовуючи різні способи виступу;

Стилістика простих речень

103

розвивати комунікативно-мовленнєві вміння, ло­гічне й критичне мислення, творчі здібності; вихо­вувати у школярів морально-етичні якості. Обладнання: роздавальні матеріали, словник іншомовних слів, пам’ятки.

Внутрішньопредметні зв’язки: синтаксис (текст), лексикологія (терміни).

Міжпредметні зв’язки: література, історія, етика.

Тип уроку: урок розвитку мовленнєвої компетенції.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

  1. Організаційно-мотиваційний етап

Повсякденне життя від кожної людини вимагає вміння чітко висловлювати й обстоювати власну думку, обґрунтовувати свою позицію.

  1. Ознайомлення із темою, метою і завданнями уроку

  • Із глибини віків до нас дійшов афоризм «У суперечці наро­джується істина».

  • Як ви розумієте цей вислів? Сформулювати за ним тему й мету уроку.

  1. Актуалізація опорних знань і мотиваційних резервів

Словникова робота

  • Пригадайте, що означають слова дискусія, диспут, полеміка, дебати. Що між ними є спільного і відмінного? За потреби скористайтеся словником.

Дискусія — (від лат. — дослідження) коректне за формою публічне обговорення будь-якого суперечливого наукового пи­тання; для неї характерні чіткість формулювання теми, бажа­ність дійти єдиної думки, знайти загальне рішення, встановити істину, що дозволяє віднести дискусію до вищого розряду поле­мічного діалогу.

Дебати — (від фр.— сперечатися) обмін думками на зборах чи засіданні, як правило, у процесі обговорення доповіді.

Диспут — (від лат. — сперечатися, розмірковувати) публічне обговорення спірного наукового чи суспільно важливого питання; для нього характерна, як і для дискусії, бажаність дійти єдиної думки, встановити істину.

Полеміка — (від грец.— ворожий, войовничий) зіткнення різ­них або протилежних поглядів у процесі обговорення питань,