Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Усі уроки української мови в 11 класі.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.04.2025
Размер:
1.24 Mб
Скачать

94

Усі уроки української мови в 11 класі. Академічний рівень

Групова робота

  • Сформулюйте правила ведення діалогу.

Орієнтовні правила

(для контролю і доповнення сформульованих)

  • Будьте завжди ввічливі, привітні і доброзичливі в спілкуванні,

з повагою ставтеся до співрозмовника. Будьте уважні до його стану й настрою, до того, що і як він говорить, як реагує на ті чи інші слова.

  • Умійте слухати і не перебивати інших.

  • Умійте почати діалог, уживаючи відповідну ініціативну ре­пліку (повідомлення, спонукання, запитання), та швидко реа­гувати на репліку співрозмовника, підтримувати розмову, додаючи до репліки-реакції свою ініціативну репліку, стиму­лювати співрозмовника до висловлювання, виражаючи свою зацікавленість за допомогою реплік оцінювального характеру.

  • Не завдавайте людям прикрощів словом. Умійте ввічливо попросити про щось і ввічливо відмовити у чомусь, не обра­зивши людину своєю відмовою. Намагайтеся чемно пояснити причину прохання чи відмови.

  • Використовуйте в спілкуванні етикетні слова. Стежте за куль­турою мовлення.

  • Користуючись наведеними правилами, проведіть у парах (ролі директора школи і учня-одинадцятикласника) офіцій­ний діалог-обмін думками за темою «Мій життєвий вибір». Розмову про свої плани й наміри щодо підготовки до майбут­ньої професії запишіть.

Творче завдання

  • Працюючи парами, складіть діалог-обговорення за самостійно обраною темою.

  1. Контрольно-рефлексивний етап

Творче списування

  • Доповніть визначення.

Діалогічне спілкування здійснюється в... (усній) формі під час безпосереднього контакту. (співрозмовників), висловлювання яких чергуються. Таким чином, кожен, хто бере участь у діа­логічному спілкуванні, і. (говорить), і. (слухає). Висловлю­вання співрозмовника, що бере участь у. (діалозі), називається. (реплікою).

За стилем розрізняють.

За комунікативною функцією діалоги поділяють на.

Іменник

діалог

Прикметники (2)

побутовий, художній

Дієслова (3)

розпитую, домовляюся, обговорюю

Речення з 3-4 слів

використовую в діалозі неповні речення (про­сті синтаксичні конструкції, різні речення за метою висловлювання)

Слово-синонім

розмова (бесіда)

  1. Домашнє завдання (на вибір)

  • Виписати з художніх творів три діалоги різних видів, обґрун­тувати свій вибір.

  • Підготувати лінгвістичне повідомлення «Діалог».

  • Складіть і записати діалог, який би міг відбутися між ви­пускником школи та його вчителем через 10-15 років після випускного вечора.

Урок № 20

СИНОНІМІКА: ДВОСКЛАДНИХ І ОДНОСКЛАДНИХ РЕЧЕНЬ; НЕОЗНАЧЕНО-ОСОБОВИХ, УЗАГАЛЬНЕНО-ОСОБОВИХ І БЕЗОСОБОВИХ; ОЗНАЧЕНО-ОСОБОВИХ І БЕЗОСОБОВИХ

Мета: повторити види односкладних речень; розвивати

вміння правильно й комунікативно доцільно вислов­лювати власні думки за допомогою синонімічних відповідників між двоскладними й односкладними реченнями та різними видами односкладних речень; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидак­тичного матеріалу виховувати у школярів повагу до літературної мови й культурних надбань рідного народу.

Внутрішньопредметні зв’язки:

Стилістика: синтаксичні синоніми.

Міжпредметні зв’язки:

Література: виразне читання.

96

Усі уроки української мови в 11 класі. Академічний рівень

Тип уроку: урок розширення й поглиблення знань та розвитку практичних умінь.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

  1. Організаційний момент

  2. Ознайомлення учнів з темою, метою і завданнями уроку

  3. Актуалізація опорних знань

Бліцопитування

  • Пригадайте, що таке синоніми?

  • Що називають «синтаксичними синонімами»?

  • Що таке односкладне речення?

  • На які групи поділяються односкладні речення?

  • Як називається речення з головним членом підметом?

  • Назвіть види односкладних речень з головним членом при­судком.

  • Чим може бути виражений присудок у безособових реченнях?

  1. Розширення й поглиблення синтаксичного матеріалу

  • Випишіть граматичні основи поданих речень. У дужках ука­жіть тип кожного речення, скориставшись позначеннями: 1 — односкладне означено-особове; 2 — односкладне неозначено- особове; 3 — односкладне називне; 4 — двоскладне неповне із пропущеним підметом; 5 — двоскладне неповне із пропу­щеним присудком; 6 — двоскладне повне зі складеним імен­ним присудком.

1. Небо глибоке, прозоре, блакитне (М. Івченко). 2. Вже де- не-де й димок із димаря (Л. Костенко). 3. Іду і мрію про щось (М. Йогансен). 4. Зимовий вечір. Тиша (П. Тичина). 5. По тем­них кутках сплять (В. Винниченко). 6. Старі люди говорили, що давно не пам’ятають такої теплої осені.

  • Випишіть речення в такому порядку: 1 — означено-особове,

  1. — неозначено-особове, 3 — узагальнено-особове.

По радіо повідомляють про готування польоту на Місяць ра- кети-автомата.

Лови летючу мить життя! Добре діло твори сміло.

Лінгвістичне дослідження

  • Визначте тип односкладних речень. Вставте пропущені букви та розділові знаки.


1

Хочу познайомитися

А

Двоскладне.

з вами.

Б

Односкладне, означено-

2

З вами хочуть познайо-

особове.

митися.

В

Односкладне, неозначено-

3

Я хочу познайомитися

особове

з вами.