Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Усі уроки української мови в 11 класі.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.04.2025
Размер:
1.24 Mб
Скачать

74

Усі уроки української мови в 11 класі. Академічний рівень

1. З-під гори, порослої виноградною лозою, дзюрчав струмок (В. Петльований). 2. Голубе небо, вкрите рідкими хмарин­ками, щедро лило ясне світло на лани, на сади й хати (О. Гон­чар). 3. Мир — одвічна мрія людства, яке завжди щиро прагнуло творити, а не знищувати, будувати, а не руйнувати, дружити, а не воювати (В. Козаченко). 4. На піщаній косі, що кинджалом врізалась у море, стояв маяк (А. Шиян).

  • Прочитайте речення. Замініть дієприслівникові звороти під­рядними реченням, і навпаки. Як це впливає на стилістичне оформлення речення? Запишіть перебудовані речення.

1. Нарешті верби, зазираючи в дзеркальну гладь води, відби­валися в ній кожним листочком. 2. Перестрибуючи одна через одну, хвилі кидалися на берег і тут знесилено затихали. 3. Коли зійшло сонце, воно освітило гори і долини, поля і ліси. 4. Якщо ставитись уважно до кожного учня, можна краще мотивувати його навчальну діяльність.

  1. Підсумок уроку

  • Коментоване письмо. Поясніть розділові знаки. Визначте сти­лістичну роль дієслівних форм.

  1. Сміється сонце з небозвода, кудись хмарки на полях мчать (П. Тичина). 2. Чужу біду руками розведу (Народна творчість). 3. Пішли скоріше! 4. Старі люди правду кажуть: два хитрих му­дрого не переважуть (Л. Глібов).

  1. Домашнє завдання

  • Напишіть відгук про художній чи музичний твір, театральну виставу, виставку художників (на вибір), вміло використову­вати стилістичну роль дієслів, дієприкметників і дієприслів­ників.

Урок № 16

ПУНКТОГРАМИ ПРИ ВІДОКРЕМЛЕНИХ ДРУГОРЯДНИХ ЧЛЕНАХ РЕЧЕННЯ

Мета: закріпити, узагальнити і систематизувати знання,

вміння і навички з теми уроку; вдосконалити пунк­туаційну грамотність учнів; розвивати гнучкість логічного мислення та культуру мовлення; вихову­вати поважливе ставлення до старшого покоління.

Повторення вивченого в 10 класі. Стилістика мови. Культура мовлення 75

Внутрішньопредметні зв’язки: синтаксис і пунктуація. Міжпредметні зв’язки: мова і література,українська і російська мови.

Тип уроку: узагальнення і систематизація знань, умінь і на­вичок.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

  1. Організаційний момент

  2. Повідомлення теми, мети і завдань уроку

  3. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок

Бліцопитування

  • Що значить відокремлення членів речення?

  • Які члени речення бувають відокремленими?

  • Які загальні умови відокремлення другорядних членів речення?

  1. Узагальнення і систематизація навчального матеріалу

Пояснювальний диктант

  • Запишіть. Визначте відокремлені члени речення. Поясніть пунктуацію при них.

1. Життя, молоде і зелене, шумить і бушує кругом. 2. Я по­глядом, повним любові й тепла, на крихітку рідну дивився (В. Со- сюра). 3. Життям і канчуками вчений, він загнаний на самий низ, останній гривеник Шевченку на перший пам’ятник приніс (Б. Олійник). 4. Дмитрик, восьмилітній хлопчик, вискочив з буй­ної низенької хати (М. Коцюбинський). 5. Зять, Віктор, працює товарознавцем на складі госптоварів (Ю. Мушкетик). 6. Ніхто про це не знав, окрім купки вірних козаків (Марко Вовчок). 7. Він захитався і, нічого перед собою не бачачи, кинувся товаришеві на допомогу. 8. Над комишами ще нижче, ніж учора, спускалось олив’яне небо (М. Коцюбинський).

Тренувальні вправи

  • Прочитайте приклади на різні правила відокремлення друго­рядних членів речення (І — означення, ІІ — прикладка, ІІІ — обставина, !V — додаток). Поясніть розділові знаки. З кожного розділу випишіть речення, в яких би ви припустилися пунк­туаційної помилки. Підкресліть відокремлені члени речення.

І. 1. Уже й вечір, тихий та гожий, спадав на землю (О. Іль-

ченко). 2. Над головами простиралося небо, повне загадкових сві­тів (П. Панч). 3. Стомлений, я заснув, але швидко прокинувся від