Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Усі уроки української мови в 11 класі.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.04.2025
Размер:
1.24 Mб
Скачать

66

Усі уроки української мови в 11 класі. Академічний рівень

з чим, кому-небудь, неабихто, неабикого, ніхто, ні в кого, нія­кого, ні з яким, ні до якого, нічий, нічийого, ні на чийому.

Робота в парах. Диктант із взаємоперевіркою

  • Запишіть речення. Визначте розряд займенників, їх синтак­сичну роль і поясніть правопис.

1. Цієї зими снігу випало хтозна-скільки (О. Донченко). 2. Мі­рошник мав хороший млин. В хазяйстві неабищо він. Про це га­разд усякий знає, хто хлібець має. (Л. Глібов). 3. Справжнє мисте­цтво будь-якої країни, будь-якого часу служить одній меті — нести людям красу і натхнення. 4. Ні до кого було звернутись у той час. 5. Працювати хотілося будь з ким, аби лише одержати за­доволення від корисної праці.

Колективна робота з текстом

  • Мовчки прочитайте текст. Визначте, яку стилістичну функ­цію виконують займенники, у прямому чи переносному зна­ченні вони вживаються. З якою стилістичною метою вжито в тексті особовий займенник ти? Яка основна думка тексту? Був суботній вечір, коли майданчики, алеї Володимирської

гірки особливо людні й пожвавлені. Веселим гомоном, піснями повнилися вони. Мабуть, немає у світі міста, де б отак, як тут, просто на вулицях дівочий спів зливався із солов’їним.

Професор Буйко й собі звернув на шпиль Володимирської гірки. Це був його улюблений куточок міста. Та хіба тільки його? Хто не бачив Володимирської гірки, той по-справжньому ще не знає краси Києва.

На цій гірці ти мовби під хмарами. Звідси, особливо вночі, в усій своїй величі й красі виступає древній-древній і вічно моло­дий могутній мальовничий Київ. І здається, ніби перед тобою не одне, а два міста: одне — десь глибоко унизу золотиться стріч­ками вулиць, а друге — високо-високо підвелося над ним і своїми світлими кварталами, буйними парками, стрімкими вежами тор­кнулося і зайнялося зорями.

Під горою веселками блищав Дніпро. По ньому рясно снували червоні й фіалкові вогники. А над Дніпром, наче теж у повітрі, пливли чарівні мережки мостів (Я. Баш).

  1. Підсумок уроку

  • Дайте відповіді на запитання та виконайте завдання.

  1. Яка частина мови називається займенником?

  2. Наведіть приклади займенників усіх розрядів.

Повторення вивченого в 10 класі. Стилістика мови. Культура мовлення 67

  1. Коли займенники пишуться разом, через дефіс та окремо? Наведіть приклади.

  1. Домашнє завдання

  • Підібрати приклади на всі правила правопису займенників, записати їх.

  • Напишіть міні-твір з теми «Юний еколог», вміло використо­вуючи займенники.

Уроки № 13-14 КОНТРОЛЬНИЙ ПЕРЕКАЗ ІЗ ТВОРЧИМ ЗАВДАННЯМ

Мета: перевірити вміння й навички письмово переказу­

вати прослуханий текст за самостійно побудова­ним складним планом, висловлювати власне став­лення до подій, героїв, їхніх учинків, редагувати написане з урахуванням вимог до мовлення; розви­вати комунікативно-мовленнєві вміння, мислення, пам’ять; виховувати у школярів за допомогою мо­вленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу почуття дружби і взаємодопомоги.

Обладнання: пам’ятка, словник, схема-опора.

Внутрішньопредметні зв’язки: синтаксис (текст), лексикологія.

Міжпредметні зв’язки: література, етика, історія.

Тип уроку: урок розвитку мовленнєвої компетенції (урок конт­рольного переказу).

ПЕРЕБІГ УРОКУ

  1. Організація класу

  2. Мотивація навчальної діяльності

Бесіда

  • Чому, для того щоб переказати текст, потрібно скласти його план?

  • У чому переваги роботи над переказом на чернетці?

  • Яка роль редагування тексту переказу на чернетці?

Робота з пам’яткою

  • Нагадування послідовності роботи над контрольним перека­зом із творчим завданням, критеріїв оцінювання письмових робіт учнів.

68

Усі уроки української мови в 11 класі. Академічний рівень

Як написати контрольний докладний переказ

1. Уважно прослухайте текст для докладного переказу

2. За потреби запишіть на чернетці ключові слова і словоспо­лучення, конкретні найменування (прізвища, географічні назви, дати, цифри тощо)

3. Визначте стиль, тип, жанр мовлення, тему та основну думку тексту

  1. Під час повторного прослуховування тексту зробіть записи на чернетці у вигляді плану, окремих слів і словосполу­чень, потрібних для розкриття основної думки, зв’язку частин тексту тощо

5. Поміркуйте над змістом і послідовністю викладу матеріалу переказу

6. На чернетці напишіть докладний переказ тексту, підпоряд­ковуючи висловлення темі та основній думці, дотримую­чись композиції, мовних і стильових особливостей, автор­ського задуму (роботу можна записувати як у повному, так і в скороченому варіанті). Виконайте на чернетці творче завдання

7. Відредагуйте написане для поліпшення мовного оформ­лення своєї роботи, подбайте про точність висловлення думок, розстановки розділових знаків тощо

8. Перепишіть роботу начисто охайно, без виправлень, відпо­відно до норм української літературної мови

9. Здійсніть перевірку написаного в чистовому варіанті