Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Усі уроки української мови в 11 класі.docx
Скачиваний:
2
Добавлен:
01.04.2025
Размер:
1.24 Mб
Скачать

Повторення вивченого в 10 класі. Стилістика мови. Культура мовлення 63

жинку по степу (Т. Шевченко). 7. Там, в донецькім степу, за Дін­цем, за піснями й літами, жоден вітер не владен зітерти [Сосюри] веселі сліди (С. Йовенко). 8. І прудко, мов іскри з багаття огнисті, мов хвилі гірського потоку сріблисті, летять голоснії пісні. 9. З ви­соких круч луна орлиний клекіт. 10. Мій голос журливеє щось починає, а струни твої на веселім ладу. 11. Будуть сніжнії зорі та­ночки вести з буйним вітром, мов коло дівоче. 12. Вабить, кличе далекая муза мене. 13. І в серці моїм переможнії співи лунають (3 творів Лесі Українки).

Творче завдання (по варіантах)

  • Спробуйте скласти вірш, заримувавши.

Варіант І — короткі прикметники: дрібен, ладен, славен, повен, зелен.

Варіант ІІ — прикметники в повній нестягненій формі: вечір­няя, вірная, милая, молодая, святая.

Аналітико-синтетична вправа

  • До прикметників, що мають короткі форми, доберіть антоніми (можливо й однокореневі).

Красивий, урожайний, легкий, ясний, гострий, квітчастий, жонатий, частий, розмаїтий, тихий, вороний, дрібний, гарний, чорний, смачний, живий, справедливий, готовий, живий, раніш­ній, спокійний, лисий, голодний, авантюрний, рідний, благосло­венний.

  1. Систематизація й узагальнення знань, умінь, навичок учнів

Гра «Топай, плескай»

  • Коли вчитель називає повні нестягнені прикметники, треба один раз плеснути у долоні, короткі — топнути ногою, повні стягнені — пропустити безшумно.

Славен світ, багряні гаї, зіронька вечірняя, дівчинонька вірная, мила годинонька, степ повен, ясен вечір, сині ріки, добреє діло, срібен серпик, прехороша оселя, зеленеє жито.

  1. Підсумок уроку

Опитування-інтерв’ю за допомогою інтерактивної технології «Мікрофон»

  • Продовжте речення.

На цьому уроці я для себе зрозумів. На цьому уроці я для себе зацікавився. На цьому уроці я для себе відкрив.

64

Усі уроки української мови в 11 класі. Академічний рівень

  1. Домашнє завдання

  • Виписати 10 прислів’їв і приказок, до яких входять два і біль­ше прикметників, визначте з-поміж них якісні та їх форму — повну стягнену чи нестягнену, коротку. Сформулюйте висно­вок: прикметники якої форми зустрічаються найчастіше.

Урок № 12 ЗАЙМЕННИКИ Й КОНТЕКСТ. СИНОНІМІКА ЗАЙМЕННИКОВИХ ФОРМ. ПРАВОПИС ЗАЙМЕННИКІВ

Мета: повторити й поглибити знання про займенники і їх

роль у тексті, закріпити навички правопису цієї частини мови; розвивати соціокультурні навички; виховувати уважне ставлення до багатств україн­ської мови та культури.

Внутрішньопредметні зв’язки: морфологія і стилістика, морфо­логія і орфографія, мова і мовлення.

Міжпредметні зв’язки: мова і література.

Тип уроку: узагальнення і систематизація навчального мате­ріалу.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

  1. Організаційний момент

  2. Ознайомлення учнів з темою, завданнями та цілями уроку

  3. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок. Перевірка домашнього завдання, повторення

Спостереження над уживанням займенників на базі тексту

  • Виразно прочитайте текст. Визначте роль займенників у ньо­му. Перепишіть, поясніть орфограми та пунктограми.

З ім’ям Павла Тичини пов’язана ціла епоха в розвитку україн­ської літератури. Його перші поезії датовано 1910 роком. Цим же роком позначені й передостанні твори Івана Франка, Лесі Укра­їнки, Михайла Коцюбинського — славних продовжувачів шевчен­ківської традиції. Їхньою титанічною працею українська літера­тура вийшла на світову арену, завоювала право називатися однією з найбільших літератур світу (В. П’янов).

Повторення вивченого в 10 класі. Стилістика мови. Культура мовлення 65

  1. Поглиблення, узагальнення і систематизація навчального матеріалу

Дослідження-зіставлення

  • Запишіть речення. Визначте стилістичну роль виділених сино­німічних займенникових форм. Поясніть постановку розділо­вих знаків.

  1. 1. Усі вони, наче живі, вставали поволі, в моїй уяві — ха­зяїн, хазяйка і їхні діти (М. Коцюбинський). 2. І серця їх утопали в щасті, як в бездоннім морі (М. Рильський).

  2. 1. Кожний громадянин України має право на освіту. 2. Ко­жен може записатись до бібліотеки.

  3. 1. У долині нарцисів недалеко від хусту ростуть такі яскраві квіти. 2. Такії, брат, у нас діла.

Творча робота

  • Складіть і запишіть 6 речень із парами займенників (на вибір). Усякусякий, тетеє, татая, тітії, таке

такеє, така — такая, на нім — на ньому, на моєму — на моїм, на твоєму — на твоїм, на нашому — на нашім.

  • Визначте стилістичну роль паралельних форм займенників.

Тренувальні вправи

  • Виразно прочитайте речення, запишіть їх, визначте розряди займенників.

  1. Я любив життя і за його красу йшов на поле бою. Я лю­бив вас, люди, і був щасливим, коли ви вертали мені мою лю­бов, і страждав, коли ви мене не розуміли (Ю. Фучик). 2. Широкі площі лягали їм до ніг рівним асфальтом, садки тихо гомоніли до них своїм листом. 3. По тім боці Дунаю сиділо двоє людей (М. Коцюбинський). 4. А що ви знаєте про людей, які живуть по­руч з вами? 5. Для науки всяка старовинна річ наших прадідів має неабияку вагу (Г. Коцюба). 6. Ми боролись, щоб ніякі сили не спинили нам до щастя біг, щоб життя, мій Києве, шуміло на зелених вулицях твоїх (В. Сосюра).

Розподільний словниковий самодиктант

  • Запишіть займенники у три колонки: що пишуться разом, через дефіс, окремо. Поясніть їх правопис, складіть і запи­шіть три речення з одним займенником (на вибір) з кожної колонки.

Абикого, аби з ким, абичий, аби на чийому, будь-хто, будь- кому, будь з ким, будь-чий, дехто, де з ким, казна-що, казна