Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Усі уроки української мови в 11 класі.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.04.2025
Размер:
1.24 Mб
Скачать

60

Усі уроки української мови в 11 класі. Академічний рівень

  1. Контрольно-рефлексивний етап

Перевірка та аналіз роботи за пам’яткою

Перевіряючи переказ, зверніть увагу на:

  • добір точних і влучних, правильних слів;

  • зв’язність тексту;

  • доречність вибору засобів зв’язності;

  • послідовність викладу;

  • наявність висновків;

  • повноту відтворення змісту;

  • наявність зайвої інформації;

  • логічні зв’язки первинного тексту і доданих фрагментів.

  1. Домашнє завдання (на вибір)

  • Запропонувати поради для однокласників «Як не помилитися у виборі майбутньої професії».

  • Сформулювати тези або написати висловлювання з теми «Пое­зія і проза професії, яка мене цікавить».

Урок № 1 1

ПОВНІ Й КОРОТКІ, СТЯГНЕНІ ТА НЕСТЯГНЕНІ ФОРМИ ПРИКМЕТНИКІВ

Мета: повторити основні відомості про форми прикметни­

ків; розвивати вміння правильно й комунікативно доцільно висловлювати власні думки за допомо­гою різних форм прикметників, розуміти їх емо­ційно-експресивне значення; за допомогою мовлен­нєво-комунікативного дидактичного матеріалу вихо­вувати у школярів повагу до літературної мови й культурних надбань рідного народу.

Внутрішньопредметні зв’язки:

Стилістика: стилістична функція повних нестягнених форм при­кметників жіночого, середнього роду та множини, а також короткої форми прикметників.

Морфологія: прикметник, розряди прикметника.

Лексикологія: антонімія.

Міжпредметні зв’язки:

Література: виразне читання, український фольклор.

Тип уроку: урок розширення й поглиблення знань та розвитку практичних умінь.

Повторення вивченого в 10 класі. Стилістика мови. Культура мовлення 61

ПЕРЕБІГ УРОКУ

  1. Організаційний момент

  2. Ознайомлення учнів з темою, метою і завданнями уроку

  3. Актуалізація опорних знань

Творча вправа «Знайди ключ»

  • Запишіть якісні і відносні прикметники у дві колонки та про­читайте фразеологізм, використовуючи лише четверті букви кожного слова.

Сліпий, грушевий, донецька, добра, джерельна, молодий, мор­ські, жовтий, полтавський, білий, залізні.

Ключ: проти шерсті.

  1. Розширення й поглиблення матеріалу

Спостереження над мовним матеріалом

  • Прочитайте словосполучення. Знайдіть у них прикметники та визначте їх розряд. Чи відрізняються деякі форми при­кметників, ужитих у словосполученнях, від тих, що ми вико­ристовуємо в сучасному мовленні? Випишіть їх.

1. Вулиця широкая — вулиця широка. 2. Трава зеленая — трава зелена

Коментар учителя. Такі форми прикметників називаються повними нестягненими. Більш звичними для нас є повні стягнені форми прикметників жіночого, середнього роду та множини. Навчальна лекція

Повні форми (стягнені й нестягнені) змінюються за відмін­ками. Стягнені форми мають прикметники чоловічого, жіночого, середнього роду в усіх відмінках однини та множини. Назив­ний та знахідний відмінки жіночого й середнього роду однини, а також називний та знахідний відмінки множини мають стяг­нену форму, яка є нормою в сучасній українській літературній мові. Стягнені форми утворилися в давній мові від злиття закін­чення давнього вказівного займенника із закінченням коротких прикметників. Паралельні нестягнені форми якісних прикметни­ків у називному та знахідному відмінках жіночого та середнього роду однини й множини поширені в усній народній творчості, поетичному та розмовно-побутовому мовленні.

Короткі ж форми збереглися лише від нечисленної групи якіс­них прикметників у називному та знахідному відмінках однини

62

Усі уроки української мови в 11 класі. Академічний рівень

(рясен, зелен, дрібен). Короткі форми якісних прикметників є незмінними. У зіставленні з повними формами вони є первин­ними й були основою для виникнення повних форм. Вони також уживаються найчастіше в поезії, фольклорі.

Робота в групах

  • Прочитайте народні пісні, виділіть прикметники та скажіть, чи всі форми прикметників характерні для сучасного мов­лення, чим вони відрізняються від літературної норми. Зазна­чте форми прикметників.

Перша група

Зеленеє жито, зелене,

Хорошії гості є в мене,

Зеленеє жито женці жнуть,

Хорошії гості в хату йдуть.

Друга група

Ой сивая та зозуленька,

Щедрий вечір, добрий вечір,

Добрим людям на здоров’я!

Усі сади та і облітала,

А в одному та і не бувала.

А в тім саді три тереми:

А в першому — красне сонце,

А в другому — ясен місяць,

А в третьому — дрібні зірки.

Третя група

Ой весна, весна — днем красна,

Що ж ти, весно, принесла?

Принесла я

вам літечко,

Ще й рожевую квіточку.

Лінгвістично-стилістичний аналіз

  • Випишіть якісні прикметники з пояснюваними іменниками, визначте форму прикметника. Допишіть, де це можливо, спів­відносну форму повну (стягнену / нестягнену) або коротку, збе­рігаючи рід, число, відмінок.

  1. Якубович мені заважав. Я його познайомив з моїми хазя­ями — і сам не рад (М. Коцюбинський). 2. Та світи ж ти їм до­рогу, Ясен місяць угорі (П. Тичина). 3. І шумить, і гуде, дрібен дощик іде. А хто ж мене, молодую, та й додому одведе? (На­родна пісня). 4. Пливе човен, води повен, ніхто не спиняє; кому спинить — рибалоньки на світі немає (Т. Шевченко). 5. Як ішли ми зелен лугом к зелен гаю, Солов’ї нам ткали пісню диво-дивну (Б. Олійник). 6. Морозом очі окує, а думи гордії розвіє, як ту сні­