Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Усі уроки української літератури в 11 класі.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.04.2025
Размер:
1.49 Mб
Скачать

160

Уроки української літератури в 11 класі

Яновський розширив сферу української літературної мови. Мова його творів вражає багатством інтонації, відтінків, синоні­мічністю лексики, ліризмом і тонким народним гумором.

Літературна спадщина Ю. Яновського, особливо роман «Верш­ники», вплинув на подальший розвиток української прози, пере­дусім на творчість Олеся Гончара, М. Стельмаха, Г. Тютюнника та багатьох інших українських прозаїків.

Твори письменника виховують високий гуманізм, палку любов до рідної землі, до рідної культури, повагу до простої людини. Позитивні образи створені письменником є взірцем для нашого сучасника.

  1. Підсумок

Бесіда з учнями

  • Яким було дитинство Данила Чабана?

  • Яка роль прадіда Данила, природи, народнопоетичної твор­чості у формуванні характеру майбутнього комісара?

  • Яке ідейне спрямування новел?

  • У чому виявилися героїзм і благородство Мусія Половця та його дружини у ставленні до громадської справи?

  • Як розкривається в новелі «Шаланда в морі» краса людської вірності й кохання, материнської любові й почуття відпові­дальності за долю своєї землі?

  • За допомогою яких образотворчих та мовностилістичних засо­бів письменник досягає типізації та художньої довершеності в змалюванні персонажів, подій?

  • Які особливості композиції кожної новели?

  • Яке ідейне навантаження пейзажних картин?

  1. Домашнє завдання

  1. Скласти тестові завдання до теми «Життя й творчість Ю. Янов­ського».

  2. Опрацювати теоретичний матеріал підручника.

  3. Підготувати повідомлення про життєвий і творчий шлях Валер’яна Підмогильного.

Проза

161

О. П. Ващенко

Урок № 18 ВАЛЕР’ЯН ПІДМОГИЛЬНИЙ. ЖИТТЄВИЙ І ТВОРЧИЙ ШЛЯХ ПИСЬМЕННИКА

Мета: ознайомити учнів із життєвим і творчим шляхом

Валер’яна Підмогильного — активного творця укра­їнської літератури XX ст., автора інтелектуально- психологічної прози, перекладача; виховувати іде­али добра й справедливості.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Обладнання: мультимедійний додаток «Життєвий і творчий шлях письменника», портрет В. Підмогильного, епіграф.

Дар правдивого спостереження життя, уміння заражати читача настроями, тримати його увагу напруженою протягом усього оповідання — становлять невід’ємну

властивість творчості В. Підмогильного.

Юрій Клен

ПЕРЕБІГУРОКУ

  1. Організаційний момент

  2. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми, мети уроку III. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу

  1. Вступне слово

У «Розповідях про неспокій» Ю. Смолич залишив нам чи не єдиний ґрунтовний спогад про цього письменника, якого добре знав особисто: «Коли б хтось із читачів оцих моїх літературних спогадів та запитав мене, кого з молодих українських письмен­ників двадцятих — тридцятих років я вважаю найбільш інтелек­туально заглибленим, душевно тонким або, по-простому кажучи, найбільш інтелігентним, то я б ні на хвилину не задумався й від­казав: — Валер’яна Підмогильного».

У центрі творів письменника — людина з її універсальними проблемами. Його прозова спадщина гармонійно вписується в український модерн 20-х років XX ст., оскільки в ній акценто­