Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Усі уроки української літератури в 11 класі.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
05.01.2020
Размер:
1.49 Mб
Скачать

Проза

109

ційного світу. Зовнішня подієвість замінюється внутрішнім смис­лом. Глибинні підсвідомі переживання героя засновані на асо­ціативності, що охоплює граничні межі образу — предметні й настроєві.

Асоціативна структура характерів героїв письменника вказує на дві прикметні їх риси: розколотість і рухливість внутрішнього світу персонажа. Це герої вітаїстичного роздвоєння. Вони постав­ленні в ситуацію вибору, опинилися на межі граничного духов­ного й душевного напруження, дисгармонія їхнього «я» та гро­мадських інтересів, за авторською концепцією, повинна виявити сутність «м’ятежних» характерів майбутнього.

  1. Виразне читання учнями поезій м. Хвильового зі збірок «Молодість», «Досвітнісимфонії»

  1. Підсумок уроку

  1. «Ланцюжок думок»

У чому трагізм життєвої долі Миколи Хвильового?

  1. Бесіда

  • Чим вражає літературний процес в українському письменстві 20-х рр. XX ст.?

  • Прокоментуйте основні естетичні орієнтири, поставлені М. Хви­льовим перед українськими письменниками.

  • Що означає «дві дійсності» 20-х рр. у творчості тогочасних письменників?

  • Що зумовлювало експериментальні пошуки української поезії 20-х рр.?

  • Що розуміється під «стильовим новаторством» української прози 20-х рр.?

  • Яку проблематику порушували прозаїки 20-х рр.?

  • Які нові жанри з’явилися в українській прозі 20-х рр.?

  1. Домашнє завдання

  1. Опрацювати теоретичний матеріал підручника. Знати основні етапи життя і творчості Миколи Хвильового.

  2. Прочитати новелу «Я (Романтика)».

110

Уроки української літератури в 11 класі

О. П. Ващенко

Урок № 10 МИКОЛА ХВИЛЬОВИЙ. «Я (РОМАНТИКА)» - НОВЕЛА ПРО ДОБРО і ЗЛО В ЖИТТІ ТА В ДУШІ

Мета: ознайомити учнів зі змістом новели «Я (Роман­

тика)», пояснити присвяту до неї, символічність образу матері, проблему вибору героя; розвивати уміння визначати жанр твору, відрізняти реальне й уявне в ньому, характеризувати образ ліричного «Я»; виховувати повагу до жінки, усвідомлення переваги гуманізму над будь-якими ідеологіями. Тип уроку: комбінований.

Обладнання: портрет Миколи Хвильового, текст новели.

ПЕРЕБІГУРОКУ

  1. Організаційний момент

  2. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми, мети уроку III. Актуалізація опорних знань

Як ви розумієте слова Максима Рильського: «Шукання Хви­льового почались там, де урвалися шукання Коцюбинського»?

  1. Перевірка домашнього завдання

  • Коли й де народився М. Хвильовий? У якій родині?

  • Чи можна вважати рівень його освіти високим?

  • Де він працював?

  • Коли почалася літературна діяльність М. Хвильового?

  • У яких жанрах він працював спочатку?

  • Назвіть першу збірку творів, яка прославила письменника.

  • Чим ще відзначалася діяльність М. Хвильового, крім літера­турної творчості, у період 20-х років XX ст.?

  1. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу

  1. Вступне слово

Творчість прозаїка, поета, критика, публіциста — яскравий приклад самовідданого служіння ідеї «загірної комуни», яка стала