Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Усі уроки української літератури в 11 класі.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.04.2025
Размер:
1.49 Mб
Скачать

Поети-шістдесятники

415

найріднішими, вона буде щасливою, бо не знайшла свого щастя на землі, де панує бездуховність, міщанство. Десь, може, там зустрінемося ми. / Не буде рукобнімемося крильми.)

  • А чи відчуваєте ви перед своїми батьками вічний борг? (Учень може зачитати обов’язки дітей перед батьками:

Батько й мати дали тобі життя і живуть для твого щастя. Бережи їх здоров’я і спокій.

Не завдавай їм болю, прикрощів, страждань.

Усе, що дають тобі батько й мати,— їх праця, піт утома. Умій поважати працю батьків.

Найбільше щастя для батька й матерітвоє чесне життя, працьовитість, а в шкільні рокистаранне навчання. Принось у дім радість, оберігай щастя сім’ї.

Якщо люди вважатимуть тебе поганою людиноюце велике горе для твоєї матері й твого батька.

По-справжньому любити батька й матірце значить при­носити в дім мир і спокій (За В. Сухомлинським))

  1. Підбиття підсумків

А тепер, пройшовши емоційним мостом із XVII у XXI сто­ліття, прокладеним JI. Костенко, визначимо ту межу, що відді­ляє людей і нелюдів (учні працюють самостійно).

Орієнтовна відповідь:

  • глибша душа;

  • поняття людської моралі — добро, чесність, благородство;

  • гідність людини, що виявляється ступенем участі її в долі страждущего світу;

  • справжня людина має своє обличчя — однакове вдень і вночі і... навіть у смерті.

Висновок

Отже, історичний роман JI. Костенко сприймається як дуже сучасний, бо примушує нас ще раз замислитись, якою повинна бути людина, щоб земля «віддала нам своє найдорожче — сіль». Сьогодні ми вчились жити на уроці, завтра вашим вчителем стане саме життя, іноді важке, нестерпне. JI. Костенко постійно нас пере­конує: внутрішні можливості людини безмежні, не забувайте про це й завжди боріться за людину в собі, за незаплямоване сумління.

  1. Домашнє завдання

Пояснити зміст афоризму: «Негідно бути речником юрби» (JI. Костенко); записати риси, що притаманні людям і нелюдям.

416

Уроки української літератури в 11 класі

Л. О. Лузан

Урок № 50

КОНТРОЛЬНИЙ ТВІР НА ТЕМУ:

«ХУДОЖНЄ ОСМИСЛЕННЯ ЗАГАЛЬНОЛЮДСЬКИХ ЦІННОСТЕЙ У ТВОРЧОСТІ ЛІНИ КОСТЕНКО»

Мета: формувати мовну культуру учнів, навчати само­

стійно викладати думки; продовжувати розвивати мовленнєво-комунікативні вміння створювати тво- ри-роздуми за власним спостереженням та куль­туру зв’язного мовлення, підвищуючи рівень кому­нікативної компетентності, удосконалювати в них

  • X О • • • 1 и • •

уміння добирати найістотніші факти и відомості для розкриття теми та основної ідеї твору; вихову­вати любов до поезії.

Тип уроку: розвиток мовлення.

Обладнання: схема побудови твору-роздуму, зразок творчої ро­боти.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

  1. Оголошення теми, мети уроку

  2. Актуалізація опорних знань учнів

  1. Структура твору-роздуму

Теза («Я вважаю...», «На мою думку,..», «Я підтримую...», «Уважаю...», «Я погоджуюся...», «Мені здається...», «Перекона­ний...», «Я не підтримую...», «Я хочу спростувати...», «Я не пого­джуюся...», «Хочу піддати сумніву...», «Як на мене, то...», «З од­ного боку..., а з іншого...»).

Аргументи («тому що», «це доводить», «підтвердженням цього є», «це засвідчує», «свідченням цього є», «доказом цього може бути»).

Приклади («наприклад...», «прикладом може слугувати...», «яскравим прикладом цього може слугувати...», «не можна не зга­дати...»).

Висновки («отже», «таким чином», «можна зробити висно­вок», «висновком може слугувати»).

Теза —» Аргументи —» Висновок