Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Підручник Педагогічна майстерність Зязюн (2008)...doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.04.2025
Размер:
20.36 Mб
Скачать

Т ворчий задум уроку як діалогу вчителя з учнями

Мета: оволодіння технологією розроблення задуму уроку на грунті діалогічної взаємодії вчителя з учнями; формування установки на творчий підхід до розроблення задуму уроку.

Обладнання: відеозаписи уроків, роздатковий дидактичний матеріал: зразки різних варіантів уроків, опубліковані в педагогічній літературі.

Опорні поняття: творчий задум уроку, мета, надзавдання уроку, дидактична мо­дель уроку, комунікативна забезпеченість уроку.

План заняття

  1. Визначення рівня сформованості уявлень про урок як творчу діяльність учителя.

  2. Обговорення головних теоретичних положень.

  3. Виконання вправ на розвиток уміння визначати і формулювати мету, навчальні й комунікативні завдання, надзавдання уроку, здійснювати рефлексивний аналіз навчального матеріалу.

  4. Ділова гра: «Аукціон-презентація авторських варіантів задуму уроку».

Завдання для студентів

1. Підготуватися до співбесіди, опрацювавши рекомендовану літературу.

  1. Поняття «творчий задум уроку». Прогнозування ситуацій діалогу на етапі розроблення задуму уроку.

  2. Визначення мети й надзавдання уроку як перспективи особистісного розвитку учнів.

  3. Створення умов для стимулювання пізнавальної активності учнів у навчаль­ному діалозі з учителем.

  4. Комунікативне забезпечення діалогу вчителя з учнями на уроці.

  1. Виконати вправи 1—5.

  2. Розробити власний задум уроку і підготуватися до його презентації (тема уро­ку, клас — за вибором студента). Аргументувати свою професійну позицію, визначи­ти умови успішної творчої діяльності під час розроблення задуму уроку.

Список рекомендованої літератури

  1. Педагогічна майстерність: Хрестоматія / За ред. І.А. Зязюна. — К., 2008. — С. 287—304.

  2. Кан-Калик В. А. Учителю о педагогическом общении. — М., 1987. — С. 26— 33.

  1. Львова Ю. Л. Творческая лаборатория учителя: Кн. для учителя. — 3-є изд., перераб. и доп. - М, 1992. - С. 26-39, 77-83, 91-93.

  2. Мороз О. Г., Омеляненко В. Л. Перші кроки до майстерності. — К., 1992. — С. 45-50.

  1. Фридман Л. М. Педагогичесюш опмг глазами психолога. — М., 1987. — С. 16—28.

  2. Підласий І. П. Як підготувати ефективний урок. — К., 1989. — С. 20—39.

  3. Гін А. Основи педагогічної майстерності // Завуч. — 2000. — № 8. — С. 1—6.

  4. Освітяни про сучасний урок // Завуч. — 2000. — № 23—24. — С. 9.

Хід заняття

1. Визначення рівня сформованості уявлень про урок як творчу діяльність учителя

Заняття можна розпочати з аналізу дискусійних питань, розв'язання яких дасть студентам можливість визначити свою позицію щодо співвідношення стандартного і творчого підходів у діяльності вчителя, можливості самореалізації його особистості під час викладання. Результати обговорення поглиблять мотивацію до вивчення теми заняття і створять установку на активну пізнавальну діяльність.

1. Щодо діяльності вчителя з розробки уроку існують два протилежні погляди. Пер­ший: урок — це імпровізація вчителя, попередня його розробка може позбавити діяльність педагога безпосередності й природності. Другий: урок має відповідати певним стандартам, адже вчитель не може щоразу «винаходити велосипед»; використання готового зразка полегшує його діяльність. Якою є ваша думка з приводу цих поглядів?

  1. Чи повинен задум уроку відображати особливості творчої манери вчителя? Добре це чи погано?

  2. Чи відповідає вчитель за зміст уроку, який розробив? Перед ким він відповідає?

  3. За яких умов розробка задуму уроку може бути творчою діяльністю вчителя?