Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Підручник Педагогічна майстерність Зязюн (2008)...doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.04.2025
Размер:
20.36 Mб
Скачать

4. Моделювання педагогічної ситуації: розповідь учителя

Вибір кожним студентом фрагмента уроку з уподобаної теми, проведення уроку із записом на відеомагнітофон чи протокольне фіксування. Головна мета — привер­нути увагу аудиторії (класу) естетично впливовими зображальними засобами, моде­люванням художнього образу складниками, зокрема інформацією щодо теми уроку. Найвагомішим чинником програмування естетичних почуттів позитивного спряму­вання є зворотний зв'язок, діяльнісна поведінка кожного учня, усвідомлення учнями своєї причетності до творчої дії вчителя.

Схема роботи групи на цьому етапі заняття може бути такою:

  • пошук студентами альтернативних методик подання уроку в площині діалогіч­них форм, зокрема й діалогу культур, як засобу мотивацій до сприймання і засвоєння нового матеріалу;

  • порівняльний аналіз моделей педагогічної дії вчителів-практиків інновацій­ного спрямування;

  • інтроспекція власної почуттєвості й пошук шляхів виходу з негативних галь­мівних станів під час творчого спілкування з учнями;

  • соціологічний аналіз самопочуттєвості кожного студента й пошук інформа­тивного забезпечення виходу із суперечностей, характерних для модельованої педа­гогічної дії;

  • відпрацювання методик залучення кожного учня до педагогічної дії, мотиву­вання уваги й волі учнів позитивними естетичними почуттями;

  • визначення методів і методик самоорганізації в самостійній роботі студентів з моделювання педагогічної дії і за її акторським виконанням у класі — театрі одного актора.

С амовиховання педагога — шлях формування педагогічної майстерності

Мета: усвідомлення ролі самовиховання у формуванні та розвитку професійної майстерності вчителя; формування потреби в самопізнанні, саморозвитку; ознайом­лення з прийомами самопізнання та самовиховання.

Обладнання: відеозапис виступів педагогів-новаторів, плакати з висловами ви­датних педагогів про вчителя.

Опорні поняття: самовиховання, самопізнання, самоаналіз, самопрогнозування, самоконтроль, самооцінювання, самозвіт, самокритика, самопереконання, самона­віювання, самонаказ, програма самовиховання.

План заняття

  1. Діагностування якостей особистості студентів, які потребують формування та розвитку.

  2. Обговорення головних теоретичних положень.

  3. Виконання вправ на засвоєння прийомів самовиховання.

  4. Заповнення щоденника професійного становлення.

Завдання для студентів

1. Ознайомившись із рекомендованою літературою, підготуватися до обговорен­ня питань.

1.1. Роль самовиховання у професійному становленні особистості вчителя.

1.2. Характеристика основних етапів самовиховання.

1.3. Прийоми самовиховання.

2. Ознайомитися з описом програм самовиховання видатних людей у запропо­нованій літературі, визначити етапи та методи самовиховання, про які йдеться у на­ведених працях (3,6).

3. Заповнити щоденник професійного становлення.

Список рекомендованої літератури

  1. Педагогічна майстерність: Підручник / За ред. І. А. Зязюна. — К., 2008. — С. 34—35.

  2. Педагогічна майстерність: Хрестоматія / За ред. І.А. Зязюна. — К., 2008. — С. 108—118.

  3. Бондаревский В. Б. Беседьі о самовоспитании. — М., 1976. — С. 25—44.

  4. Гильбух Ю. 3. Как учиться и работать зффективно. — К., 1993. — 128 с.

  5. Орлов Ю. М. Самопознание и самовоспитание характера: беседьі психолога со стар-шеклассниками. — М., 1987. — 224 с.

  6. Соловейчик С. Л. Час ученичества. Жизнь замечательньїх учителей. — М., 1972. — С. 224-228.

  7. Федоришин Б. А. Психологические основьі подбора кандидатов к педагогической про-фессии // Актуальньїе проблеми психологии: традиции и современность: В 2 т. — К., 1992. - Т. 2. - С. 207-208.

Хід заняття