Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Підручник Педагогічна майстерність Зязюн (2008)...doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.04.2025
Размер:
20.36 Mб
Скачать

В итоки педагогічної майстерності

Мета: усвідомлення суті й структури педагогічної майстерності як характерис­тики особистості вчителя; формування вміння бачити педагогічну ситуацію й педаго­гічну задачу, оволодіння логікою розв'язання педагогічної задачі; розвиток гумані­стичного потенціалу майбутнього педагога.

Обладнання: опорні конспекти, картки з питаннями для аналізу, тексти педаго­гічних задач.

Опорні поняття: педагогічна майстерність, педагогічний талант, педагогічна тех­ніка, гуманістична спрямованість, соціально-перцептивні здібності, емпатія, рефлек­сія, емоційна стабільність, креативність, динамізм, оптимістичне прогнозування, пе­дагогічна ситуація, педагогічна задача, педагогічна позиція.

План заняття

  1. Діагностування сформованості елементів педагогічної майстерності на по­чатку професійного навчання.

  1. Обговорення головних теоретичних положень.

  2. Аналіз педагогічних ситуацій.

  3. Моделювання педагогічної ситуації «Моє педагогічне кредо».

Завдання для студентів

1. Ознайомившись із рекомендованою літературою, підготуватися до обговорен­ня питань. Вибрати питання для роботи над ним на занятті.

  1. Поняття педагогічної майстерності.

  2. Структура особистості вчителя-майстра.

  3. Педагогічна задача й педагогічна ситуація.

  4. Майстерність учителя в розв'язанні педагогічних задач.

  1. Підготуватися до участі в «Поетичній хвилинці» на початку заняття (прочитати напам'ять одну строфу улюбленого вірша). Сформулювати мету свого виступу, очіку­ваний результат, визначити засоби, якими будете реалізовувати свій задум.

  2. Проаналізувати ситуації «Заспокоєння Іліко» (Ш. Амонашвілі) і «Таранець» (А. Макаренко) за питаннями вправ 4, 5.

  3. Вибрати з «Педагогічної поеми» А. Макаренка ситуацію, яка, на ваш погляд, найбільше виявила педагогічну майстерність видатного вихователя.

  4. Сформулювати власне педагогічне кредо (символ віри, переконання), викори­стовуючи такий зачин: «Для мене як педагога найголовнішим буде...». Занотувати його.

Список рекомендованої літератури

1. Педагогічна майстерність: Підручник / За ред. І. А. Зязюна. — К., 2008. — С. 23—33.

  1. Педагогічна майстерність: Хрестоматія / За ред. І.А. Зязюна. — К., 2008. — С. 21—29.

  2. Моделирование педагогических ситуаций / Под ред. Ю. Н. Кулюткина, Г. С. Сухобс-кой. - М., 1981. - С. 8-9, 13-14, 18-20.

  3. Кузьмина Н. В. Очерки психологии труда учителя. — Л., 1967. — С. 54—62.

  4. Макаренко А. С. Деякі висновки з мого педагогічного досвіду // Твори: В 7 т. — К., 1954. - Т. 5. - С. 214-215, 225-227.

  5. Макаренко А. С. Про мій досвід // Твори: В 7 т. — Т. 5. — С. 246—248.

  6. Макаренко А. С. Заявление в Центральний институт организаторов народного образо-вания // Пед. соч.: В 8 т. - М., 1983. - Т. 1 - С. 8-11.

  7. Словник термінології з педагогічної майстерності. — Полтава, 1995. — 64 с.

Хід заняття

1. Діагностування сформованості елементів педагогічної майстерності на початку професійного навчання

Проведення «Поетичної хвилинки» має на меті психологічне налаштування на діяльність, а також ситуативне діагностування елементів педагогічної майстерності на початку професійного навчання студентів. Хоча поезія є ідеальним засобом взає­модії, за бажанням студентів і викладача, враховуючи специфіку спеціальності май­бутнього вчителя, можна вибрати коротенькі висловлювання на інші теми: «Чи знає­те ви, що... (цікаві випадки з біології, географії тощо)». Важливо, щоб ця частина за­няття тривала недовго й закінчилася аналізом діяльності, а саме:

  • на що спрямовував свій виступ студент (викласти точно зміст, виявити свої знання, вплинути на аудиторію);

  • чи вільно тримається він перед аудиторією (йому притаманна емоційна стабільність), чи надмірно хвилюється, що виявляється в мовленні, зайвих рухах або закам'янілості;

  • яким є мовлення вчителя (чітка вимова, виразна інтонація).

Завдання для аналізу можна роздати на картках і запропонувати виконати його, обравши найвиразніші зразки професійної спрямованості, здатності володіти собою й техніки мовлення.

Цей фрагмент заняття засвідчить, що кожен студент має певні особистісні влас­тивості різного рівня, які потребують удосконалення. У розвиненому вигляді вони становитимуть елементи його педагогічної майстерності.