Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Підручник Педагогічна майстерність Зязюн (2008)...doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.04.2025
Размер:
20.36 Mб
Скачать

К онкурс педагогічної майстерності: діалог учителя з учнями на уроці

Мета: узагальнення досвіду творчої самостійної роботи студентів, визначення напрямів їхнього подальшого професійного самовиховання, стимулювання потреби в ньому.

Обладнання: відеомагнітофон; дидактичні засоби навчання, необхідні для реалі­зації задумів конкурсних уроків.

План заняття

  1. Підготовка до конкурсних змагань. Виконання вправ для психологічного на­лаштовування на творчу діяльність.

  2. Конкурс: моделювання ситуацій уроку.

  3. Підбиття підсумків конкурсу.

Завдання для студентів

1. Підготувати фрагмент уроку (організація навчання на засадах діалогічної взає­модії вчителя з учнями) для його демонстрації на конкурсі (час виступу — до 7 хв). Тема, етап уроку — за вибором студента.

2. Розробити режисуру свого спілкування з аудиторією на підставі аналізу умов проведення конкурсу: визначити завдання і надзавдання своєї діяльності, засоби вста­новлення особистісного контакту, завоювання ініціативи у спілкуванні, розвитку діалогу зі слухачами; продумати смислові та емоційні акценти, тон і темпоритм вик­ладу; визначити оптимальну дистанцію спілкування, своє розміщення в аудиторії; об­міркувати інструментовку спілкування (голос, мовлення, міміку, пантоміміку, плас­тику рухів).

3. Підготуватися до демонстрації вправ, які виконуються для підготовки мовлен­нєвого і психофізичного апарату до творчої роботи в публічних умовах.

Хід заняття

1. Підготовка до конкурсних змагань.

Виконання вправ для психологічного налаштовування

на творчу діяльність

Вправи виконують у процесі групової роботи (10—13 осіб) або в мікрогрупах (5— 7 осіб); керують роботою студенти — учасники конкурсу:

  1. Артикуляційна зарядка. Тренування м'язів губ, нижньої щелепи, язика.

  2. Вправи на розвиток фонаційного дихання, голосу.

  3. Вправи на вдосконалення дикції (скоромовок).

  4. Вправи на зняття м'язового напруження.

Після групової роботи відводять час для проведення роботи, спрямованої на ство­рення творчого самопочуття за індивідуальною програмою студентів (самонавіюван­ня, створення установки на самоконтроль; візуалізація зовнішнього вигляду, відтво­рення в пам'яті логіки уроку, «занурювання» в його зміст тощо).

2. Конкурс: моделювання ситуацій уроку

Роботу студентів оцінюють за критеріями: 1) цілеспрямованість діяльності; 2) її орієнтація на діалогічну взаємодію зі слухачами; 3) доцільність засобів встановлення контакту, розвитку пізнавальної активності учнів; 4) культура та естетична виразність мовлення, зовнішнього вигляду, поведінки; 5) рівень саморегуляції і самоконтролю діяльності.

На цьому, завершальному, етапі навчання студенти мають продемонструвати вміння практично застосовувати знання елементів технології побудови і здійснення діалогічної взаємодії на уроці: встановлення контакту з аудиторією; створення в учнів когнітивної установки, психологічне налаштовування на урок; побудова монологу вчителя як внутрішнього діалогу з учнями; створення на уроці ситуацій співроздумів і співпереживань; організація навчання на різних рівнях пізнавальної активності учнів; створення робочого самопочуття вчителя та учнів на уроці.

Конкурс також дає змогу продемонструвати рівень практичного опанування сту­дентами всією програмою з основ педагогічної майстерності в аспекті володіння пе­дагогічною технікою.

Важливо зрозуміти, якою мірою студент володіє професійними особливостями уваги, мовлення, невербальними засобами спілкування, вмінням гідної самопрезентації. Чи притаманне йому почуття такту у виборі засобів впливу на аудиторію, у ви­значенні свого стилю, тону, дистанції спілкування. Чи відчуває він реакцію слухачів на свої слова, поведінку, дії, чи враховує її, чи намагається вести урок-спілкування на рефлексивній основі.

Усі ці питання були предметом вивчання на різних попередніх заняттях. Прове­дення конкурсу сприяє синтезу, інтеграції набутого, є нагода ще раз повернутися до вивченого, більшою мірою на рівні самоаналізу й самооцінки педагогічної діяльності.