Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Підручник Педагогічна майстерність Зязюн (2008)...doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.04.2025
Размер:
20.36 Mб
Скачать

Майстерність спілкування у процесі викладу нового матеріалу. Монолог як прихований діалог

Мета: усвідомлення специфіки організації взаємодії вчителя з учнями під час ви­кладу нового матеріалу у формі монологу, опанування технології побудови прихова­ного діалогу.

Обладнання: підручники за фахом, схема «Аналіз забезпечення діалогізації монологу вчителя на уроці», відеозаписи фрагментів уроку зі зразками педагогічного монологу.

Опорні поняття: активізація навчання, діалог, модальність, монолог, образне ба­чення, персоніфікація, співпереживання, співроздуми, установка на відповідь.

План заняття

  1. Діагностування рівня теоретичної підготовленості: усвідомлення сутності мо­нологу і діалогу на уроці.

  1. Обговорення головних теоретичних положень.

  2. Аналіз зразків монологічного викладу матеріалу.

  1. Виконання вправ на реконструкцію тексту монологічного викладу матеріалу з метою активізації взаємодії з учнями на уроці.

  1. Моделювання педагогічної діяльності.

Завдання для студєнтів

1. Ознайомившись із рекомендованою літературою, підготуватися до обговорен­ня головних теоретичних питань.

1.1. Труднощі, які виникають в учнів у процесі сприймання монологу вчителя під час викладу нового матеріалу.

  1. Поняття активізація навчання, сутність активізації сприймання учнями но­вого матеріалу.

  2. Технологія побудови педагогічного монологу як внутрішнього, прихованого діалогу.

  1. Виконати усно вправи.

  2. Розробити за визначеною темою фрагмент уроку — виклад нового матеріалу у формі монологу. Визначити прийоми діалогізації висловлювання. Підготуватися до проведення розробленого фрагмента в аудиторії.

Список рекомендованої літератури

Ш 1. Педагогічна майстерність: Підручник / За ред. І. А. Зязюна. — К., 2008. — С. 149—152.

  1. Педагогічна майстерність: Хрестоматія / За ред. І.А. Зязюна. — К., 2008. — С. 316—334.

  2. Зорина Л. Я. Слово учителя в учебном процессе. — М., 1978. — С. 25—28,41—45.

  3. Карнеги Д. Как вьірабатьівать уверенность в себе и влиять на людей, вьіступая публич-но. - М., 1989. - С. 367-383, 437-470.

  4. Томан Іржі. Мистецтво говорити. — К., 1989. — С. 233—255.

  5. Яковлев Н. М., Сохор А. М. Методика и техникаурока в школе. — М., 1985. — С. 59—113.

  6. Юсупов И. М. Психология взаимопонимания. — Казань, 1991. — С. 106—118.

Хід заняття

1. Діагностування рівня теоретичної підготовленості: усвідомлення сутності монологу і діалогу на уроці

Обговоренню головних теоретичних положень може передувати тестова перевірка підготовленості студентів до роботи на занятті. Наведімо один із варіантів.

Завдання 1. Визначте, які з поданих нижче характеристик стосуються уроку-мо-нологу, які — уроку-діалогу. Доберіть відповіді до кожного з них у вигляді цифри + букви.

1. Сенс уроку:

а) в засвоєнні досвіду через осмислення власних проблем;

б) в оволодінні знаннями-моделями.

2. Початок уроку:

а) як завдання, сприйняте всіма дітьми, що потребує розв'язання;

б) як переосмислення завдання уроку через усвідомлення проблеми для себе.

3. Загальний шлях уроку:

а) виконання типових дій з опертям на модель, розмірковування в одному на­ прямі;

б) виконання розумових експериментів кожним, пошук індивідуальних роз­ в'язків, міркування різними способами в пошуках сенсу.

4. Позиція вчителя:

а) переважно вислуховує, допомагає побачити суперечності, аналізувати;

б) переважно інформує і дотримується одного можливого способу розв'язання проблеми.

5. Результат уроку у свідомості учня:

а) «Я зрозумів», «Було цікаво...»;

б) «Я для себе зрозумів...», «Виявляється...»

Відповідь подайте у вигляді запису: «Урок-монолог: їж, 2х...»; «Урок-діалог:...»

Завдання 2. На прикладі однієї з тем уроку, вибраної вами, стисло розкрийте, як ви розумієте відмінність уроку-монологу від уроку-діалогу стосовно характеристик початку уроку або загального шляху уроку, проілюструвавши 2аб або Заб.

Завдання 3. Розкрийте зміст понять, дібравши відповідні визначення. Одне з по­нять не має відповідника. Дайте йому визначення самостійно. Одне з визначень не стосується наведених понять, вкажіть, який термін воно розкриває.

Відповідь подайте у вигляді чотирьох пар: цифра + буква та двох упорядкованих пар: поняття + визначення, що не відповідають одне одному у запропонованій системі.