
- •Семінарське заняття № 1
- •В результаті розгляду теоретичних питань студент повинен
- •- Дати характеристику науки, наукових знань, наукового пізнання та наукового дослідження;
- •Терміни та поняття
- •Основні положення
- •Питання для перевірки
- •Завдання для самостійної роботи студентів
- •Рекомендована література
- •Семінарське заняття № 6
- •В результаті розгляду теоретичних питань студент повинен:
- •Терміни та поняття
- •Основні положення
- •Питання для перевірки
- •Завдання для самостійної роботи студентів
- •Рекомендована література
- •Семінарське заняття № 7
- •В результаті розгляду теоретичних питань студент повинен:
- •Терміни та поняття
- •Основні положення
- •Ввідна частина
- •3. Заключна частина
- •Завдання для самостійної роботи студентів
- •Рекомендована література
- •Практичне заняття № 8
- •Економічний спосіб мислення: маржиналізм
- •Хід заняття
- •Чому деякі країни є багатими?
- •Хід заняття
- •Детермінанти попиту й детермінанти пропозиції
- •Хід заняття
- •Семінарське заняття № 9
- •В результаті розгляду теоретичних питань студент повинен:
- •Терміни та поняття
- •Основні положення
- •Питання для перевірки
- •Завдання для самостійної роботи студентів
- •Рекомендована література
- •Розподіл балів, що присвоюються студентам за семінарські та практичні заняттязаняття
- •Критерії оцінювання
- •Література
- •Додатки
- •Щоденник студента а
- •Щоденник студента б
- •Основні соціальні цілі в країнах з командної й ринковою економікою
- •Розробка заходів державної політики
- •Закон убування маржинальної віддачі
- •Правило маржинальних вигід і маржинальних витрат
- •Рейтинг таємничих країн
- •Що це за таємничі країни
- •Фактори, що сприяють довгостроковому економічному зростанню
- •Україна
- •Оцінка - причини зміни попиту
- •Оцінка - причини зміни пропозиції
Чому деякі країни є багатими?
Мета: демонстрація уроку-дослідження, на якому треба: виявити фактори, пов'язані з економічним зростанням країни в довгостроковому періоді, дослідити зв'язок між економічним зростанням і цими факторами
Хід заняття
Групі пояснюється, що при виконанні наступної вправи студенти мають припустити, які країни світу багаті, а які ні, на підставі даних про площі території, чисельності населення й запасах природних ресурсів у країні. Студенти будуть працювати в парах. Кожній парі студентів видається по картці Таємничої країни із Вправи 3-1. Студентам дається завдання прочитати інформацію, наведену на картці, і висловити припущення, який середньодушовий доход має ця країна - вище за середнє значення для всіх країн світу, дорівнює середньому значенню, або нижчий за нього. Група повідомляється, що по оцінках Центрального Розвідувального Управління США, в 2006 р. середнє значення ВВП на душу населення для країн світу склало $9500, з розрахунку на основі купівельної спроможності долара США. Скажіть студентам помістити знак з оцінкою відповідно до зробленого ними вибору.
Роздається або записується на дошці Демонстраційний матеріал 3-1. Записуються рейтинги, виставлені студентами. Після того, як прогнози будуть записані, деяких студентів просять пояснити зроблений ними вибір.(Студенти часто припускають, що найбільш багатими є країни 1, 2, 3, 8, 12,13 й 15. Їхня інтуїція звичайно підказує їм, що значна площа території або великі запаси природних ресурсів є джерелом високих доходів і матеріального добробуту. Деякі студенти виділять країни 1 й 12, оскільки крім значних запасів природних ресурсів ці країни мають відносно низьку чисельність населення.)
Роздається Демонстраційний матеріал 3-2. Обговорюється, наскільки студенти досягли успіху в оцінці добробуту Таємничих країн. Студенти рідко догадуються, що країни 7, 10 й 14 мають високі рівні доходів, тому що в цих країнах майже відсутні запаси природних ресурсів, а країни 7 й 14 мають невелику площу території при відносно високій чисельності населення.
Студенти пробують відповісти на наступні питання.
а. Чому в країнах з невеликими запасами природних ресурсів - таких як Японія й Сінгапур - може спостерігатися відносно високий рівень добробуту?
б. Чому інші країни, де є значні запаси природних ресурсів - такі як Гана або Перу - можуть бути відносно бідними?
5. Пояснюється, що деякі економісти називають цю проблему «парадоксом природних ресурсів». Звичайно, природні ресурси внесли вклад в економічний успіх ряду країн, Але є багаточисельні приклади країн, що досягли значного економічного успіху, не маючи великих запасів природних ресурсів. З іншого боку, деякі країни з величезними запасами природних ресурсів залишаються відносно бідними.
У групі проводиться мозковий штурм, у ході якого студентам слід перелічити інші фактори, які можуть сприяти або перешкоджати довгостроковому економічному зростанню й досягненню високого рівня життя.
6. Роздається Демонстраційний матеріал 3-3. Коротко обговорюється кожний з факторів, що сприяють економічному зростанню в довгостроковому періоді.
7. Роздається Вправа 3-2. Виходячи з даних про 3 країни та власні знання про них необхідно розставити іх у порядку убування за рейтингом добробуту, базуючись на припущенні про рівень їх середньодушового ВВП. Студенти повинні обґрунтувати свої припущення.
Заключна частина заняття
Повторяються ключові моменти уроку, задаються наступні питання.
Наскільки важливі природні ресурси для процвітання країни?
Які основні фактори, що сприяють довгостроковому економічному зростанню?
Урок 4 (2 год.).