
- •Типові задачі до іспиту!
- •14. Факторний аналіз рентабельності оборотного капіталу (2х факторна модель)
- •19. Факторна модель ресурсовіддачі
- •25. Факторний аналіз капіталу
- •4.Вплив зміни в структурі продукції
- •5. Вплив економії від зниження собівартості.
- •6. Вплив собівартості за рахунок структурних зрушень в складі продукції
- •Ліквідність, платоспроможність.
- •Задача 21
- •Знайдем зміну тривалості одного обороту
- •Знайдем суму вивільнених коштів.
- •Визначіть вплив кожного з факторів на результативний показник.
- •Визначіть вплив кожного з факторів на результативний показник.
Задача 21
Необхідно розрахувати показники оборотності оборотних коштів під-ва, а також визначити величину вивільнення (додаткового включення коштів з обороту) в оборот в результаті прискорення або уповільнення оборотності оборотних коштів.
Показники |
Базисний період |
Звітний період |
Виручка від реалізації прод-її, млн. г.о. |
27000 |
28800 |
Кількість днів періоду, що аналізується |
90 |
90 |
Середній залишок оборотних коштів |
9900 |
10240 |
Рішення:
Швидкість оборотності капітала хар-ся наступними показниками:
Коб - К оборотності,
Тоб- тривалість оборотності.
Знайдем К оборотності в базовому та звітному періодах.
Коб= Чиста виручка від реаліз./ середньорічна варт-ть кап-лу
Коб. база=27000/9900=2,7
Коб. звіт=28800/10240=2,8
Знайдем Т оборотності в базовому та звітному періодах.
Тоб= середньорічна варт-ть кап-лу *Д / Чиста виручка від реаліз.
Тоб = Д/ Коб Д- кількість календарних днів;
Тоб. база= 9900*90/27000 = 33 дня
Тоб. звіт= 10240*90/28800 = 32 дня
Знайдем суму вивільнених коштів.
± Э = виручка від реаліз.звіт. пер/ кількість днів періодузвіт.* ∆П
± Э = 28800/90*(32-33) = - 320 млн.г.о
Задача 22.
Підприємство за поточний рік реаліз. прод-її на суму 695 тис.г.о. що на 18 % менше, ніж в попередньому році. Однак за рахунок більш ефективного викор- ня оборотних коштів їх оборотність порівняно з базисним роком зблільшилась на 55 % і слала 35.
Визначіть:
Зміну середньорічної величини оборотних коштів
Зміну тривалості одного обороту
Величину економії тоборотних коштів
Рішення:
1. Знайдем виручку від реалізації продукції та оборотність коштів(Коб) в базисному році.
виручкуа від реалізації прод-ії база 695 - 82%
Х – 100%; х = 695*100/ 82 = 846,7
оборотність коштів база = 35 - 155 %
Х – 100%; х = 35*100/155 = 22,6
2. Знайдем велечину середньорічного капіталу в базисному та поточному році. .
Коб= Чиста виручка від реаліз./ середньорічна варт-ть кап-лу
середньорічна варт-ть кап-лу = Чиста виручка/ Коб
середньорічна варт-ть кап-лубаза = 847,6/22,6= 37,5
середньорічна варт-ть кап-лупот. = 695/ 35 = 19,9
∆ серед. варт-ть кап-лу = 19,9-37,5 = - 17,6
Знайдем зміну тривалості одного обороту
Тоб= середньорічна варт-ть кап-лу *Д / Чиста виручка від реаліз.
Тоб = Д/ Коб Д- кількість календарних днів;
Тоб. база= 937,5*360/847, 6 = 15,9 дня
Тоб. звіт= 19,9*360/695 = 10,3 дня
∆Т = 10,3-15,9= -5,6
Знайдем суму вивільнених коштів.
± Э = виручка від реаліз.звіт. пер/ кількість днів періодузвіт.* ∆П
± Э = 695/360*(-5,6) = -10,8
Задача 23
Річний продаж в кредит в середньому по під-ву складає 8640 тис.грн.
Період інкасації дебіторської заборгованості 90 днів. Норма прибутку 25%.
Якщо під-во перейдена умови продажу “5/6 net 30”, то оборотність дебіторської заборгованості збільшиться в 1,2 раза. Оцініть ефект від впровадження нової кредитної політики.
Рішення.
“5/6 net 30” – означає, якщо дебіторська заборгованість буде погашена на протязі від 1 до 6 днів, то знижка складатиме 5%.
Знайдем Коб дебіторс. заборг.= 360/90 = 4 раза
Знайдем Коб дебіторс. заборг за нових умов =4 раза*1,2раза = 4,8 раз.
Знайдем Тривалістьоб за нових умов=360/4,8 = 75 днів
Знайдем ДЗ в старому періоді =8640/4= 2160 тис.грн.
Знайдем ДЗ в новому періоді =8640/4,8 = 1800 тис.грн.
∆ДЗ= 1800-2160= -360 тис.грн.(вивільненнякоштів)
Розраховуємо прибуток = суму вивільнення коштів * норму прибутку
Розраховуємо прибуток = 360 * 0,25 = 90 тис.грн.
Втрати від надання знижки: 6/30* 8640 * 0,05 = 86,4 тис.грн.
Ефект = 90 тис.грн.- 86,4 тис.грн.= 3,,6 тис.грн.
Задача 24.
Точка беззбитковості
Розрахувати обсяг вир-ва в натуральних і вартісних показниках з точки зору самоокупності , якщо господарюючий субєкт має виробляти нову продукцію за ціною 125 грн. за одиницю. Річна сума умовно-постійних витрат 560 тис.грн. рівень змінних витрат на одиницю продукції 34%.
Рішення:
Нехай мінімальний обсяг вир-ва = х, тоді
125 х = 560000 + 125* 0,34 х
82,5 х = 560 000
х = 6788 штук – в натуральних одиницях
6788 шт. * 125 = 848 500 грн.
УВАГА!!! Задачі на інвестиції
Задача 25.
Проект розрахований на 18 років, потребує інвестицій в розмірі 720 тис.грн. В перші 5 років ніяких надходжень не передбачається, але в останні 13 років планується отримувати щорічний дохід 98 750 тис.грн. Коефіціент дисконтування 12%, чи доцільно приймати цей проект?
Рішення.
NPV= ∑ ___PK___ _= 98750
(1+ic)n-IC (1+0,12)13 - 720 000 = 98750 * FM4 (12% , 13 р.) – 720 000 =
98750 *6,4235 – 720000 = - 85679 проект приймати недоцільно.
Задача 26
По інформації яка існує розрахуйте темптемп зростання(зниження) обсягу вир-ва продукції з урахуванням нейтралізації структурного фактору.
Показники |
Бізнес |
Наталі |
Разом |
Ціна, г.о. |
2,5 |
4,5 |
- |
Тираж: - базисний рік - поточний рік |
408 676 |
272 169 |
680 845 |
Структура: - базисний рік - поточний рік
|
60% 80% |
40% 20% |
100 100 |
Фактичний обсяг реаліз. прод. за базовою структурою |
507 |
338 |
845 |
Обсяг виручки від реаліз. прод. - базисний рік - поточний рік |
1267,5 1020 |
1521 1224 |
2788,5 2244 |
Обсяг виручки в поточному періоді |
1690 |
760,5 |
2450 |
Рішення
1. Знайдем структуру кожного виду продукції в загальному обсязі продажу:
база 408/680 *100% = 60%(Бізнес)
база 272/680 *100% = 40%(Наталі)
поточ. 676/845 *100% = 80%(Бізнес)
поточ. 169/845 *100% = 20%(Наталі)
Знайдем фактичний обсяг реалізованої продукції в натуральному виразі плановій структурі( стр-рі минулого року)
845*0,6= 507 (Бізнес)
845*0,4=338 (Наталі)
507+338= 845 за рік
Знайдем фактичний обсяг виручки від реалізації прод. при базисній структурі (минул. року)
507*2,5=1267,5 (Бізнес)
338*4,5=1521 (Наталі)
1267,5+1521=2788,5 за рік
Знайдем обсяг виручки від реалізації продукції в базисному періоді за базовою структурою
408*2,5=1020 (Бізнес)
272*4,5=1224 (Наталі)
1020+1224= 2244 за рік
Знайдем обсяг виручки від реалізації продукції в поточному періоді.
676*2,5=1690 (Бізнес)
169*4,5=760,5 (Наталі)
760,5+1690=2450,5за рік
7. Визначимо виконання плану при структурі базисного року (плановій)
обсяг виручки в поточному пер./ обсяг виручки в базов. пер.
2450,5/2244 = 1,09
8. Знайдем виконання плану з урахуванням нейтралізації структурного фактору.
обсяг виробн. від реаліз. при базов. стр-рі./ обсяг виручки в базов. пер.
2788,5/2244=1,24
Відповідь:
Обсяг вир-ва зріс на 24,3% після нейтралізації структурного фактору.
Задача 1
Батьки бажають для свого сина придбати фінансовий контракт на навчання, який передбачає виплати за навчання в розмірі 1300 грн.. в кінці кожного року навчання. Виходячи з того, що тривалість навчання 6 років, встановлено розмір відсоткової ставки – 5% річних. Скільки потрібно заплатити за контракт?
теп. Вартості контракту = 1300x(табл FM4 при 5% та 6пер.) 5,0757 = 6598,41
Задача 2
Фізична особа бажає придбати пенсійний контракт, згідно з яким зможе отримувати щорічно по 5 000 грн. протягом життя, що залишилося. Страхова компанія, використовуючи таблиці смертності, оцінила, що клієнт зможе прожити 20 років, і установила 8% річних.
Яку суму треба заплатити за контракт?
Теп. варт. контр. = 5000x (табл.FM4 при 8% і 20пер.) 9,8181 = 49090,5
Задача 3
Проект передбачає капіталовкладення в розмірі 200000 грн. Очікуваний розмір щорічного доходу 55 тис.грн. Коефіцієнт дисконтування 16% Чи буде вигідним даний проект, якщо період отримання доходу буде 8 років?
Чи зміниться Ваше рішення, якщо тривалість отримання доходу зменшиться до 6 років ?
А)теп. варт. надходжень по проекту = 55 тис.грн.x (табл. FM4. при 16% та 8 пер.) 4,3436 = 238,898 – вигідно
Б) теп. варт. надходжень по проекту = 55 тис.грн.x (табл. FM4. при 16% та 6 пер.) 3,6847 = 202,658 – менш, але все ж прибутково
Задача 4
Визначити теперішню вартість кожного з грошових надходжень, якщо коефіцієнт дисконтування дорівнює 20%:
А) 5 млн. г.о., отримуємо через 3 роки (відсотки нараховуються щоквартально);
Б) 15 млн. г.о., отримуємо через 10 років (відсотки – нараховуються наприкінці року).
PVA=5млн.x (табл. FM3 при 5% і 12 пер) 0,5568= 2,784 тис.грн.
PVA=15млн.x (табл. FM3 при 20% і 10 пер) 0,1615= 2,4225 тис.грн.
Задача 5
На щоквартальні внески в банк в розмірі 3500 грн. за схемою постнумерандо банк нараховує 12% річних щомісячно. Яка сума буде на рахунку через 5 років?
Майб. вартість вкладу = 3500x(табл. vайб. варт. ан.FM2 при 1% та 30пер.) 34,785 = 121747,5
Задача 6.
На щоквартальні внески в банк в розмірі 2000 г.о. за схемою постнумерандо банк нараховує 16% річних щоквартально. Яка сума буде на рахунку через 5 років?
Рішення:
Ануїтет майб. варт.Sn = P* FM3 ( ic ,n) = 2000* (4% ,20пер.)= 2000*29,778=59556 г.о.
Задача 7.
Ви взяли на 5 років 12000 г.о. під 9% річних за схемою складних відсотків на непогашений залишок. Повертати рівними частинами в кінці кожного року. Визначити загальну суму до виплати.
Рішення:
An = P* FM4(9% ,5пер.);
2000= P* 3,890 → P=12000/3,890=3085 → 3085*5 = 15425 г.о
15425-12000 = 3425 сума відсотків до виплати.
Задача 8.
Проект розрахований на 18 років, потребує інвестицій в розмірі 720 тис.грн. В перші 5 років ніяких надходжень не передбачається, але в останні 13 років планується отримувати щорічний дохід 98 750 тис.грн. Коефіцієнт дисконтування 12%, чи доцільно приймати цей проект?
Рішення.
NPV= ∑ ___PK___ _= 98750
(1+ic)n-IC (1+0,12)13 - 720 000 = 98750 * FM4 (12% , 13 р.) – 720 000 =
98750 *6,4235 – 720000 = - 85679 проект приймати недоцільно.
Задача 9.
По підприємству є така інформація:
Майно під-ва 18780 тис.грн.
Оборотні активи 12354 тис.грн.
Довгострокові зобов`язання 5450 тис.грн.
Співвідношення К маневреності функціонуючого капіталу до Кабсол. лікв. 5:3
Розрахувати величину власного капіталу.
Рішення:
ГК/ВОК :ГК/КП = 5:3 → КП: ВОК=5:3 → 3КП=5ВОК;
ВК = Майно- ДЗ-КП;
ВОК= ОА-КП → 3КП= 5ОА-5КП → 8 КП= 5 ОА → КП=5/8*12354=7721,25 тис.грн.
ВК = 18780-5450-7721,25=5608,75 тис.грн.
Задача 10
По підприємству є така інформація:
Виробничі запаси 7680 тис.грн.
Довгострокові зобов’язання 3275 тис.грн.
Власні оборотні кошти 4310 тис.грн.
Співвідношення Кманев.власн.кап. до частки власних оборотних коштів в покритті запасів 3:1
Розрахувати величину майна підприємства.
Рішення:
ВОК/ВК :ВОК/ВЗ = 3 → ВЗ/ВК=3 → ВК=7680/3=2560 тис.грн.
(ВОК+КП )/КП = 1,6 → 4310+КП=1,6 КП → 0,6 КП=4310
КП =7183 тис.грн.
Майно під-ва= ВК+ДЗ+КП =2560+5275+7183=13018 тис.грн.
Метод ланцюгових підстанов