Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
kanspekty_pa_bel_move.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.04.2025
Размер:
2.47 Mб
Скачать

VIII. Рэфлексія.

У кожнага з вучняў ёсць карткі з малюнкамі: . Настаўнік. Адзначце свае адносіны да урока на «дрэве поспеху» пры даламозе знакаў.

IX. Дамашняе заданне. Практыкаванне № 129. с.

Тэма: Словы, якія абазначаюць прадметы

Мэта: паказацъ адрозненне лексічнага значэння слова ад яго грама-тычнага значэння; вучыцъ адрозніваць словы, якія называюцъ прадме­ты; практыкавацъу каменціраваным пісьме слоў ісказаў;выпрацоўваць навык карыстання перакладнымі слоўнікамі.

Ход урока

  1. Арганізацыйны момант

  2. Актуалізацыя ведаў.

Гульня «Дзе схавалася сала?».

На дошцы запісаны сказ: Укашы мала сала.

Малюнкі: талерка з кашай, кошык.

Дзеці павінны вызначыць, дзе сала: у кашы ці ў кашьі. Настаўнік пад-казвае, што пры вызначэнні значэння слова вялікую ролю мае націск.

  1. Праверка дамашняга задання.

Франтальнае апытванне.

IV. Хвілінка чыстапісання.

Настаўнік. Якую літару мы сёння будзем пісаць, даведаемся ў выніку гульні «Схаваная літара».

Настаўнік запісвае літару Д. Літара закрыта дошкай. Вучні назы-ваюць словы (не менш як з двух літар). Калі ў названым слове ёсць схаваная літара, настаўнік кажа «Ёсць», калі ў названым слове няма запісанай літары, настаўнік кажа «Няма».

Прапісаць адгаданую літару.

— Давайце адгадаем слова, блізкае па сэнсу да слова дом, але яно знаходзіцца за горадам. (Дача.)

На беразе ракі размяшчалася дача.

Паставім злева за — чытаем... (задача).

Заменім за на ад — і ўжо... (аддача).

Аўпачаткустанеу— і ёсць... (удача). Настаўнік. Пастаўце пытанні да слоў. (Хто? Што?)

  1. Новая тэма.

Настаўнік. Сёння мы адпраўляемся ў падарожжа па краіне Слоў. Наш першы прыпынак Назыўны.

Разгледзьце малюнак на с. 75 і раскажыце, што вы бачыце на ім?

  • Хто будуе дом?

  • Што называюць словы, якія адказваюць на пытанні хто? што?

VI. Работа з правілам. Складанне схемы-апоры.

Называюць

I

Прадметы

I

Хто? Што?

Настаўнік. Што абазначаюць словы, якія адказваюць на пытанні хто? што?.

— Пастаўце пытанні да слоў, якія абазначаюць прадметы.

— Успомніце з урокаў рускай мовы, да якіх слоў ставіцца пытанне хто?, а да якіх — што?.

Падвятаенне вынікаў. Словы, якія абазначаюць прадметы, адказва­юць на пытанні хто? што?

VII. Замацаванне.

Гульня «Назаві адным словам».

Крэсла, буфет, парта, канапа. (Мэбля.)

Вядро, шклянка, патэльня. (Посуд.)

Бульба, бурак, цыбуля, кроп. (Гародніна.)

Бусел, качка, шпак. (Птушкі.)

VIII. Самастойная работа.

I варыянтпрактыкаванне № 131. с. 76.

2 варыянт — практыкаванне № 132 с. 77.

Выбарачная праверка работ.

Гульня «Слова заблудзілася».

Цыбуля, морква, гарбуз, ложак. (Заблудзілася слова «ложак»—мэбля.)

Вераб'і, ластаўка, грак, відэлец. (Заблудзілася слова «відэлец» — посуд.) Фізкультхвілінка.

* * *

Наша вострая піла не піла,

а пчала, не піла, не ела,

ні разу не прысела,

а ўсё пела ігула — вясёлая піла.

Дзеці становяцца парамі, тварамі адзін да аднаго, падносяць далонь да далоні і «пілуюць»: адна рука ўперад, другая — назад.

Настаўнік. Адгадайце загадкі.

Як вазьмеш цябе ў руку, Есці век яна не просіць,

Трапна б'еш ты па цвіку. хоць зубоў і многа мае.

(Малаток.) Як працуе — сыпле проса, Яна пад нагой ходзіць уніз галавой, весела спявае. Зямлю кусае — убок кідае. (піла.)

(Рыдлёўка.)

— Як назваць словы-адгадкі адным словам? (Інструменты.)

— Пакладзем нашы інструменты на верхнюю паліцу. Што для гэтага спатрэбіцца?

Адзін з вучняў выходзіць з класа, а настаўнік просіць дзяцей скласці сказы са словам лесвіца.

Сказы могуць быць такія: За домам стаяла лесвіца. Па лесвіцы мы падняліся на другі поверх. Пажарныя карыстаюцца аўталесвіцай.

Затым вучань уваходзіць у клас і просіць дзяцей назваць сказы, слу-хае іх і знаходзіць агульнае слова, з якім дзеці прыдумалі сказы.

Лес + ві + ца = ? (Лесвіца.)

Запіс слова ў сшыткі.

Пісьмо па памяці.

Практыкаванне № 133. с 77.

Растлумачыць сэнс прыказак.

Арфаграфічнае чытанне прыказак.

Настаўнік. Колькі слоў у сказе? Растлумачце правапіс ў.

На дошцы застаюцца першыя літары слоў. Дзеці запісваюць прыказкі.

Узаемаправерка.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]