Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
kanspekty_pa_bel_move.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.04.2025
Размер:
2.47 Mб
Скачать

VI. Падвядзенне вьшікаў урока.

Настаўнік. Дзеці, а зараз мы падрыхтуемся да пісьма па памяці.

Настаўнік прапануе групу слоў з апострафам, а дзеці павінны прачы-таць, запомніць і затым запісаць гэтыя словы. Разам правяраюць арфаграмы па схемах-апорах.

Я, ты, ён, яна — людзі на планеце Зямля. Што мы робім? Жывем. Дыхаем і плачам. Спрачаемся і радуемся. Ваюем і сябруем. Ці правільна, што дзелім людзей на процілеглыя лагеры? Мо адсюль вытокі войнаў, падазронасці. Давайце задумаемся над гэтым. Давайце жыць дружна1.

VII. Рэфлексія.

Ацэньванне кожнага этапа урока знакам «+» на палях.

■ Сваей работай на уроку я задаволены (не задаволены) таму, што...

VIII. Дамашняе заданне.

Практыкаванне № т. с. 64. Вывучыць правіла.

Тэма: Раздзяляльныя знак— апостраф і мяккі знак (ь)

Мэта: пазнаёміць з правілам ужывання раздзялялънага мяккага зна­ка; вучыць адрозніваць, правільна пісаць і пераносіць словы з раздзя-ляльнымі знакамі; выхоўваць любоў да роднай мовы.

Ход урока

  1. Арганізацыйны момант.

Чытанне верша па ролях.

Я сама

— Хадзі, будзем апранацца.

— Я сама! Я сама!

— Хадзі, будзем умывацца.

  • Я сама! Я сама!

  • Дьік хадзі хоць пакармлю я.

  • Я сама! Я сама!

  • Вось умелща якая

— Наша Танечка малая!

(I. Муравейка.)

Настаўнік. Сапраўды, як важна, каб вы самі праяўлялі кемлівасць, настойлівасць, сілу волі, каб вы раслі «сапраўднымі чалавекамі», як любіў паўтараць класік дзіцячай літаратуры Янка Маўр. Выхоўваюць дзяцей у сям'і, у яслях, садку, школе, розных гуртках. Ды ці мала яшчэ дзе! Аднак, каб вьгхаванне ішло паспяхова, патрэбна самавыхаванне — праца над са­бой. Тут галоўным з'яўляецца слова «сам» («сама»).

Старайцеся, сябры, думаць, працаваць з ахвотай, пераадольваць цяж-касці, каб былі задаволены бацькі і настаўнікі, найперш, вы самі. I тады збудуцца ўсе вашы запаветныя мары.

II. Моўная размінка.

Настаўнік. Прачытайце скорагаворкі на дошцы. Патрэніруйцеся іх хутка вымаўляць.

Макар комара злавіў ля двара. Наш Назарка на зары быу у цёмным гушчары. Раманка ранкам рана ўстаў.

— У якой скорагаворцы паведамляецца пра прадмет з дамашняга практыкавання? (Упершай.)

Падвядзенне вынікаў. Конкурс-гульня «Хто хутчэй скажа».

III. Праверка дамашняга задания.

Настаўнік. Якія літары ўставілі замест пропускаў? Чаму?

IV. Хвілінка чыстапісання.

Настаўнік. 3 якога гука пачынаецца слова-адгадка? Ахарактаразуй-це яго.

— Пабудуйце «горку»: падбярыце словы, якія пачынаюцца і заканч-ваюцца літарай к.

К

К о К К ро К К анё К

К ручо К

К авала К

Прапісаць літары і спалучэнні літар.

— У слове «крок» замяніце чацвёртую літару і запішыце атрыманыя словы ў сшыткі.

Падвядзенне вынікаў. Прззентацыя лепшых работ.

V. Новая тэма.

Настаўнік. Ці можна словы крок, крос, крот, кроў падзяліць для пе­раносу? Чаму?

Практыкаванне № 112. с. 64.

1) Работа па тэме.

«Склад слова. Перанос слоў».

Склад — спалучэнне гукаў, якое вымаўляецца адным штуршком

паветра.

К олькі ў столькі і складоў. (Аў-та-ма-біль.)

пераносіцца па складах. (Шко-ла, пар-та.)

Й, ў, ь пры пераносе нельга аддзяляць.

ДЗ, дж, шч пры пераносе не падзяляюцца. (Са-джан-цы, мядз-ведзь.)

2) Работа з правілам.

а) Работа са схемамі-апорамі.

б) Аднаўленне правіла па першых літарах.

■ Аппцзпгл е, ё, ю, я, і.

Рмзпплл, н, з, с, дз п ге, ё, ю,я, і.

з) Замацаванне правіла.

Практыкаванне № 113. с. 65 — калектыўна.

Падвядзенне вынікаў. Апостраф пішацца пасля літар, якія абазнача­юць цвёрдыя зычныя гукі, перад галоснымі е, ё, ю, я, і, калі яны абазнача­ юць гукі Ій'э/, [й'о], [й'у], [й'а], [й'і]. Раздзяляльны мяккі знак пішацца пасля літар, якія абазначаюць мяккія зычныя гукі, перад галоснымі е, ё, ю, я, і.

Фізкультхвілінка.

Калі слова пішацца з мяккім знакам, вучні прысядаюць; з апостра­фам — крочаць на месцы.

Словы для выкарыстання: п'яўка, паштальён, сузор'е, Ілья, б'юць, п'е, Ульяна, сям'я, Афанасьеў, Дар'я, мільён.

VI. Работа па новайт тэме.

Практыкаванне № 114. с. 65 — пісьмо па памяці з апорай на першыя літары слоў: Н в і в б.

Практыкаванне № 115, с. 65 — выконваецца пасля абмеркавання ў парах.

Практыкаванне № 116. с. 66 — па варыянтах.

I варыянт — 1 сказ.

II варыянт — 2 сказ.

Узаемаправерка.

VII. Падвядзенне вынікаў урока.

Настаўнік. Якое слова правільна падзелена для пераносу? Растлумачце чаму?

Міль-ён, звяр'-ё.

VIII. Рэфлексія.

Раўна- Горыч Незада- Радасць Смутак Здзіўленне душша вальненне

Тэма: Кантрольная работа па тэме “Гукі і літары”

Мэта: сістэматызаваць і замацаваць веды вучняў; праверыць сту­пень засваення паняццяў і сфарміраванасць уменняў і навыкаў вучняў па раздзеле «Гукі ілітары».

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]