Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
kanspekty_pa_bel_move.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.04.2025
Размер:
2.47 Mб
Скачать

I. Арганізацыйны момант

II. Чыстапісанне

— Злучыце стрэлкамі зычныя, якія утвараюць пары па звонкасці-глухасці

III. Работа над тэмай урока

— Змяніце словы па узоры. Падкрэсліце зычныя, якія вымаўляюцца не так, як пішуцца.

Узор: грыбы — грыб

Агароды — ... нажы — ...

маразы — ... стагі — ...

халады — ... дажджы — ...

Вывад: калі зычныя стаяць перад галоснымі яны добра чуюцца.

— Рабяты, як вымаўляюцца зычныя, калі пасля ix няма галоснага? (Разважанні вучняў.)

IV. Праца з падручнікам

Практ. 79

Практ. 80

V. Фізкультхвілінка(пад музыку)

— Давайце запросім Мішку на нашу хвілінку адпачынку.

Захварэў лянотай Мішка,

Енчыць: «Пасяджу я крышку».

«Мішка, Мішка, не ляніся,

Падцягніся, i ў 6aкi ты нахіліся.

Падцягні рукі ўгору,

Потым зноў прысядзь дадолу».

(імітацыя рухаў.)

Практ. 81

— Што npaciў Мішка? (Лыжку мёду.)

— Чаму? (Таму што занямог.)

(Словы лыжка, занямог, мёд запісаць на дошцы.)

— Запішыце гэтыя словы так, каб пасля выдзеленых літар стаяў галосны гук.

— Да якай высновы можна прыйсці?

— Не хвалюйцеся, нам на дапамогу прыйшоў падручнік. (Правіла, с. 86—87.)

VI. Замацаванне. Работа ў групах

. Гульня «Літары — ягады».

— «Пакладзіце» патрэбную літару-ягаду ў адпаведны кошык.

3 група. Практ. 82

VII. Вынік урока. Рэфлексія

— Якія пары звонкіх i глухіx зычных вы ведаеце?

— Як можна праверыць ix напісанне?

— Ці засталіся вы задаволены сваей працай?

Як бы вы ацанілі сваю працу? (Падрыхтаваць Кружкі-тварыкі.)

— На тварыках намалюйце настрой, які быў у вас на ўроку: добры — усмешку; так сабе — роцік; дрэнны — слёзкі.

— Мне вельмі спадабалася, як вы працавалі. Малайцы!

VIII. Дамашняе заданне

Практ. 83

Урок 51

Тэма: Падоўжаныя зычныя ryкi. 1х абазначэнне на пісьме

Тып урока: урок-казка.

Мэты:

1) пазнаёмщь вучияў з падоўжанымі зычнымі гукамі ў словах i ix аба-значэннем на пісьме;

2) працягваць работу па развіцці інтарэсу да предмета, развіваць творчае мысленне, вусную i пісьмовую мову;

3) ствараць умовы для раскрыцця творчага патэнцыялу вучняў, вы­хоўваць культуру зносін паміж сабой.

Ход урока

I. Арганізацыйны момант

II. Чыстапiсанне

Устаўце прапушчаная літары.

в..тры дз..нёк сце..ка н..ра с..сны г..ра н..жы

а) Хто есці хоча, той мусіць быць у поце.

б) Як ты да людзей, так i людзі да цябе.

III. Паведамленне тэмы ўрока

— Буслік запрашае вас у казачны горад Слоў, дзе ў замку з назвай Цэ-Цэ жывуць дружныя жыхары. Падрабязней пра ix мы даведаемся на нашым уроку, тэма якога — «Падоўжаныя зычныя i ix абазначэнне на пісьме».

IV. Работа над тэмай урока

— Назавіце словы з падоўжанымі зычнымі.

— Звернемся да падручніка. Практ. 84(вусна).

V. Фізкультхвілінка (пад музыку)

Буслік у ладдзі сядзіць

I нас пытае: «Усе гатовы? Тады папльлі».

Чух-чух-чух. Ух-ух-ух!

Чах-чах-чах. Ах-ах-ах!

Лодачка за хваляй хваля

Нас да горада вязе.

Якога? Казачнага!

Літары-блізняты

Нас сустракаюць,

3 намі працаваць жадаюць.

(Імітацыя рухаў.)

VI. Замацаванне

— У чым плыў Буслік з намі? (У ладдзі.)

— Які падоўжаны гук у гэтым слове? (/ддз'/)

— Як ён перадаецца на пісьме? Не ведаеце? Не хвалюйцеся, Буслік дапаможа.

VII. Работа ў групах

1 група. Практ. 85

2 група. Практ. 86

3 група. Практ. 87

VIII. Слоўнікавая работа

На дошку выставіць карткі са слоўнікавьпмі словамі. Прагаворваем ix i запамінаем

IX. Вынік урока. Рэфлексія

— Якія літары-блізняты жывуць у замку Цэ-Цэ?

— Якія асаблівасці ў написанні падоўжанага гука [ддз']?

— На развітанне Буслік рашыў правесці з вамі гульню «Аўкцыён слоў». Неабходна назваць як мага больш слоў з падоужанымі зычнымі. (Кожны вучань называе слова, апошні атрымлівае прыз ад Бусліка.)

— Што вам больш за ўсё спадабалася?

— Цi не было сумна?

X. Дамашняе заданне Пр. 88

Урок 52

Тэма: Падоўжаны зычны гук [ддз`]. Перанос слоў з падоўжаным ддз.

Мэты:

1) саздаць умовы для знаёмства з асаблівасцямі вымаўлення і напісання слоў з падоўжаным зычным гукам [ддз`], вучыць падзяляць для пераносу словы з ддз;

2) працягваць работу па развіцці інтарэсу да предмета, развіваць творчае мысленне, вусную i пісьмовую мову;

3) ствараць умовы для раскрыцця творчага патэнцыялу вучняў, вы­хоўваць

культуру зносін паміж сабой:

4)выхоўваць неабходнасць валодання правілами дарожнага руху.

Ход урока

I. Арганізацыйны момант

II. Чыстапiсанне

Аб ад ав ал ааа

абрус адзенне адзнака

Не ха.ела На..я

Заставацца ў са.е.

Бачы..ь, ца..ак многа,

Ёсць на што гля..ець:

зайчыка малога

прытуліў мя..ве..ь,

воўк з лісою скача,

дзік забіўся ў кут —

бы не сад дзі.ячы,

а зв..рынец тут.

I гатова На..я

н..чава..ь у са..е.

III. Паведамленне тэмы ўрока

— Будзем працягваць працаваць над тэмай, якую пачалі вывучаць на прошлых уроках.

IV. Работа над тэмай урока

— Назавіце словы з падоўжанымі зычнымі. (Адказы дзяцей)

— Змяніце па ўзору:

Полаз – палоззе

Крыло- (крылле) каласы – (калоссе) збажына – (збожжа)

Разгледце малюнкі. Адкажыце, як трэба пераходзіць вуліцу.

Светлафор на скрыжаванні

Свеціць ноччу, днём і ўранні.

Усе глядзяць на светлафоры:

Пешаходы і шафёры.

Выпішыце словы з падоўжаными літарамі.

V. Фізкультхвілінка (пад музыку)

VI. Вывучэнне новай тэмы.

— Праца над практ. 89.

Знаёмства з правілам стар. 52

VII. Замацаванне.

Практ. 90, 91, 92

VIII. Слоўнікавая работа

На дошку выставіць карткі са слоўнікавьпмі словамі. Прагаворваем ix i запамінаем

Палессе багацце узбярэжжа збожжа

IX. Вынік урока. Рэфлексія

— Якія літары-блізняты жывуць у замку Цэ-Цэ?

— Якія асаблівасці ў напісанні падоўжанага гука [ддз']?

— Што вам больш за ўсё спадабалася?

— Цi не было сумна?

X.Дамашняе заданне пр.93

Урок 53

Тэма: Падоужаныя зычныя гукі. Іх абазначэнне на пісьме

Мэта: выпрацоўваць навык вылучэння на слых слоў з падоўжанымі зычнымі; вучыць правільна пісаць словы з падоўжанымі зычнымі і дзяліць іх для пераносу; пазнаёміць з асаблівасцямі вымаўлення і напісання слоў з падоўжаным зычным гукам [дз']; развіваць маўленне вучняў; узбагачаць слоўнікавы запас, выхоўваць добразычлівыя адносіны да таварышаў, аднакласнікаў.

Ход урока

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]