Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
kanspekty_pa_bel_move.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.04.2025
Размер:
2.47 Mб
Скачать

VII.Дамшняе заданне Пр. 67

VIII.Вынік урока

- Малайцы, дзеці, вось мы звамі і дабраліся да замка Снежнай каралевы. Герда зноў сустрэлася са сваім братам, дзякуючы вам.

  • Ітак, назавіце парныя зычныя гукі.

IX. Рэфлексія

- Ці спадабаўся вам урок? З якім настроем вы яго пакідаеце?

Калі ў вас добра настрой, то прымацуйце малюнкі каля замка.

Усім вялікі дзякуй за працу!

Урок 48

Тэма. Звонкія і глухія зычныя гукі. Іх абазначэнне на пісьме

Мэты: назіраць за вымаўленнем звонкіх зычных на канцы слоў і перад глухімі зычнымі; пазнаёміць з правапісам парных звонкіх — глухіх зычных на кан­цы слоў і ў сярэдзіне слова перад іншымі зычнымі; вучыць падбіраць праверачныя словы, запісваць пад дыктоўку настаўніка сказы, у якіх ёсць словы з парнымі глухімі — звонкімі зычнымі на канцы слова; развіваць фанематычны слых, звяртаць увагу дзяцей на фанетычныя амонімы; узбагачаць слоўнікавы за­пас вучняў прыказкамі; развіваць мысленне, памяць, выхоўваць гасціннасць.

Ход урока

I. Праверка дамашняга задання

1) Практыкаванне 67

—Хутка і правільна вымавіце скорагаворку. (Можна правесці конкурс на лепшага чытальніка.)

Назавіце пару слоў, якая адрозніваецца парнымі звонкімі — глухімі гукамі. Назавіце гэтыя гукі.

  1. Чыстапісанне

Еяё еяё

С..стры с…стра зв…р зв…ры

Арфаграфічная хвілінка

Хто асінку нап…лохаў,

Што так ліс…ейка дрыжы…ь?

Можа, заяц дзе паблізу?

Можа, воўк пад ёй л…ж…ць?

Ці лісы яна ч…кае?

Ці м…дзве…я чуе крок?

То па лесе нес…іхана

Хо…іць ве…ер - л…тунок.

III. Новы матэрыял

1) Практыкаванне 68

— Прачытайце словы. Правільна вымавіце гукі на месцы выдзеленых літар. Як вымаўляюцца звонкія зычныя гукі перад галоснымі? Як вымаўляюцца гэтыя зычныя на канцы слоў і перад глухімі зычнымі?

2) Праца з правілам. Настаўнік чытае правіла.

— Як праверыць правапіс слоў з парнымі звонкімі — глухімі зычнымі ў канцы і ў сярэдзіне слоў?

Дзеці перачытваюць правіла самастойна.

3) Практыкаванне 69

— Прачытайце словы. Якія літары трэба пісаць на месцы пропускаў? Чаму? Спішыце пары слоў, устаўце прапушчаныя літары.

IV. Замацаванне

1) Практыкаванне 70

— Прачытайце верш. Як хлопчык дапамагаў маме пячы пірог? Вусна змяніце выдзеленыя словы так, каб пасля зычнага стаяў галосны гук. Выпішыце гэтыя словы, устаўце патрэбныя літары і падкрэсліце іх.

2) Звяртаецца ўвага вучняў на рубрыку «Будзьце ўважлівыя!»

— Правільна вымавіце пару слоў пирога пирог па-руску. Назавіце парны глухі гук звонкаму гуку [г] у рускай мове. Правільна вымавіце пару слоў пірага — пірог па-беларуску. Назавіце парны глухі гук звонкаму гуку [г] у беларускай мове.

3) Практыкаванне 71

Прачытайце прыказкі. Чаму так гавораць? Вусна змяніце выдзеленыя словы так, каб пасля зычнага стаяў галосны гук. Якія літары трэба ўставіць у словы? Запішыце другую прыказку пад дыктоўку.

д

г

б

4) Калектыуная праца на лошиы На дошцы зроблены запіс:

дрэва

12 месяцаў

абутак

г

о

л

г

а

Р

г

а

Р

птушка

памяшканне для машын

гародніна

— Якія словы з парнымі звонкім — глухімі зычнымі на канцы трэба дапісаць? Дапішыце словы. Вусна падбярыце да іх праверачныя.

5) Практыкаванне 72

— Прачытайце спалучэнні слоў. Якія літары трэба ўставіць у словы замест пропускаў? Вусна падбярыце праверачныя словы.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]