Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
kanspekty_pa_bel_move.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.04.2025
Размер:
2.47 Mб
Скачать

Ход урока

I. Праверка дамашняга задання 1) Практыкаванне 54

— Прачытайце. Чаму так гавораць? Растлумачце правапіс літар, якія ўставілі ў словы.

II. Чыстапісанне

Сос осо сос осо

Рэчка мароз рака маразы

Арфагрфічная хвілінка

Ст..яць ..ёплыя ясныя дні. Аж..лі б..лоты. Жабы скрыпуч..мі г..л..самі засп..валі свае в..сновыя песні. Зазел..нела м..л..дая тра..ка. Кожны …ень …еці ву..ілі рыбу на р..цэ.

III. Замацаванне

1) Практыкаванне 55

— Прачытайце словы першага слупка. Які гук абаз­начаюць выдзеленыя літары?

Прачытайце словы другога слупка. Які гук абаз­начаюць выдзеленыя літары? Змяніце словы дру­гога слупка па узоры. На які гук змяняецца [т] пры змякчэнні? (Настаўнік паведамляе дзецям, што няпар­ны цвёрды гук [ц] / мяккі гук [ц'] не ўтвараюць пару па цвёрдасці — мяккасці.)

2) Практыкаванне 56

— Прачытайце. Выпішыце словы, у якіх літара ц абазначае няпарны цвёрды зычны гук. Падкрэсліце літары, якія пішуцца пасля ц.

3) Практыкаванне 57

— Прачытайце верш. Што выклікала ў вас усмеш­ку? Выпішыце ў адзін слупок словы з няпарным цвёр-дым гукам [ц], а ў другі — словы з мяккім гукам [ц'].

4) Практыкаванне 58

— Прачытайце. Адгадайце загадку. Назавіце словы з мяккім гукам [ц']. Запішыце загадку разам з адгад-кай. Падкрэсліце слова з цвёрдым гукам [ц].

5) Самастойная праца

Дзецям раздаюцца карткі, на якіх запісаны верш:

Ціха, ціха ўранку граюць

цымбалісты-сосны,

салаўі, дразды спяваюць,

хор лясны дзівосны. (А. Дзеружынскі).

— Прачытайце верш. Чаму паэт называе сосны цымбалістамі? Падкрэсліце літару ц, якая абазначае мяккі гук [ц'], адной рыскай. Падкрэсліце літару ц, якая абазначае няпарны цвёрды [ц], дзвюма рыскамі.

6) Практыкаванне 59

— Прачытайце прыказку. Якому чалавеку можна легка ўсё растлумачыць? Запішыце прыказку пад дыктоўку. Падкрэсліце літару, якая абазначае мяккі гук [ц'], адной рыскай. Падкрэсліце літару, якая абазначае няпарны цвёрды [ц], дзвюма рыскамі.

IV. Дамашняе заданне

Практ. 60.

V. Вынік урока

— Ці ўтвараюць пару па мяккасці — цвёрдасці гукі [ц] і [ц']? Як абазначаецца цвёрдасць гука [ц] на пісьме? Якія яшчэ гукі з'яўляюцца няпарнымі цвёрдымі зычнымі?

Тэма. Звонкія і глухія зычныя гукі, Іх абазначэнне на пісьме

Мэты: пазнаёміць з падзелам зычных гукаў на звонкія і глухія, з парнымі звонкімі — глухімі зычнымі гукамі, з абазначэннем звонкіх і глухіх зычных гукаў на пісьме; вучыць адрозніваць звонкія зычныя гукі ад глухіх зычных; засяродзіць увагу вучняў на сэнсаадрознівальнай ролі гукаў, развіваць уменне вызначаць паслядоўнасць гукаў у словах; развіваць фанематычны слых; узбагачаць слоўнікавы запас вучняў словамі, якія дапамагаюць апісаць асобу ча-лавека; развіваць звязнае вуснае мысленне, памяць, выхоўваць любоў і павагу да маці.

Ход урока

  1. Арганізацыйны момант

Паклікаў званок на ўрок,

Дзе не проста ў словы мы гуляем,

На роднай мове размаўляем,

Мову нашу вывучаем.

Вы ведаеце казку пра Герду і Кая?

Там ёсць каралева, халодная, злая.

Ці можаце,дзеці, вы мне падказаць,

Спадарыню снегу як зваць-велічаць?

  • Правільна. Гэта Снежная каралева. І сёння мы з вамі адправімся ў падарожжа па казцы і дапаможам Гердзе вызваліць Кая.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]